Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mekkora alkoholkoncentrációtól...

Roflkopter kérdése:

Mekkora alkoholkoncentrációtól kezdve gyúlékony egy folyadék?

Figyelt kérdés
Múltkor elgondolkodtam hogy, ha például egy házibuliban kitörne tűz mondjuk sörrel le lehetne önteni, esetleg vlmi kevert töménnyel, borral stb..?
2018. márc. 27. 22:22
 1/4 Phoney ***** válasza:

A hőmérséklet és a koncentráció együtt határozza meg, de az sem mindegy, hogy magában kell égnie az italnak, vagy éghető anyagon (lásd tűzoltás).


Ahhoz pl. hogy szobahőmérsékleten egy pohár szeszt meggyújts egy szál gyufával, kell legalább 70% alkohol (talán kicsit több is). Viszont akár a bort is meg lehet gyújtani, ha elég forró.


Egy 50%-os pálinkával eláztatott papírdarab simán ég, vagy mondjuk 36%-os meleg brandyvel áztatva már meg lehet gyújtani egy kockacukrot.


Kis tüzeket lehetne sörrel-borral oltani, nagyon kicsiket úgy 40%-ig még rövidekkel is. (Ha meggyújtasz egy újságpapírt és leöntöd vodkával, akkor az pl. el fog aludni.) De ha már igen nagy a tűz/forróság, akkor talán még a sör is táplálhatja.

2018. márc. 28. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem a folyadék ég, hanem a gőze.

Az égés hármas feltétele:

- éghető anyag,

- a gyulladáshoz kellő hőmérséklet,

- oxigén.

Ebből következik:

akár a 96%-os szesz is alkalmas tűzoltásra, ha:

- olyan mennyiségű, hogy

-- a keletkezett tüzet a szesz mennyisége el tudja zárni ao oxigéntől (teljesen ellepi) és

-- gőze hőmérséklete nem emelkedik a gyulladási hőmérséklet főlé.

.

A fent leírottak szerint tehát az oltásra használt sör 3.5÷5%-os szesze is meggyulladhat, ha nem elég mennyiségű és a szesz ki tud párologni belőle (párolgási hőfoka alacsonyabb a többinél).Gyakorlatban tehát érdemesebb MEGELŐZNI a tüzet, mint keletkezése után keresni a megfelelő oltó-folyadékot.

Szerintem kevés az olyan házibuli-szinhely, ahol ne lenne elegendő mennyiségű víz a közelben.

2018. márc. 28. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Wadmalac ***** válasza:

Olyan méretű bulitűz oltásához, ami még oltható egy fél literes üveg tartalmával, még a Jägermeister is jó.

Amilyen tűz már elég hőt képez, hogy olthatatlan legyen alacsony alkoholtartalmú piával, az már vízzel sem oltható pohárból, üvegből.

Gondolom nagynyomású tömlős tartálykocsi meg nem gyakori bulin sörrel töltve.

2018. márc. 28. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat !


Ui.: a kérdés természetesen elméleti jellegű, csak leírtam minek kapcsán jutott eszembe, én sem gondolom h egy lakásban ne lenne víz

2018. márc. 29. 00:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!