A multiverzum elmélet egy válasz volt az intelligens tervezésre, vagy a kettő teljesen függetlenül (akár időben is egymástól távol) jött létre?
Olvastam a finomhangolt univerzum elméletről, melynek a lényege (vagyis amit megértettem), hogy bizonyos fizikai konstansok ha a múltban minimálisan is megváltoztak volna, akkor nem jöhetett volna létre az általunk ismert élet.
Azthiszem - többek között - ez az egyik érve a kreacionistáknak egy intelligens tervező mellett.
A multiverzum elmélet erre lenne egy válasz? Tehát az, hogy a mi általunk ismert univerzum így, ebben a formában jött létre, csupán a véletlen műve, és végtelen másik univerzum létezik (létezhet) teljesen más fizikai konstansok mellett, az élet általunk ismert formái nélkül?
Akkor igazából ez megint egy patt helyzet. Nem a tudomány témakörébe tartozik a kérdésem, de melyik tűnik valószínűbbnek? Egy intelligens teremtő által kreált egyedi univerzum, vagy egy tőle függetlenül működő fizikai világ végtelen számú multiverzummal? Esetleg mindkettő?
"ez az egyik érve a kreacionistáknak egy intelligens tervező mellett"
Elég rossz érv, tipikusan arra alapoz, hogy ez mégis hogy lehet véletlen, nem tudom elképzelni, kizárt dolog, stb. Amúgy nem arra válaszul születtek a különböző multiverzum teóriák, legalábbis a legtöbb attól függetlenül vetődött fel.
Az "intelligens tervezés" nem egy elmélet és főleg nem alternatívája semmilyen tudományos elméletnek sem.
E módon egy kérdésben emlegetni valódi elméletekkel hatalmas sértés a tudományra és tudósokra nézve.
@4
Ha nem élik túl, attól még a #3-nak igaza van.
Remélem tényleg érted. Ha azt olvasod a "Mese a halászról meg a kis halról" történetben, hogy az aranyhal egy szép és nagy házat varázsol elő a halász kérésére, akkor ezt a házépítési módszert elméletnek nevezed?
Nem mesének? Tudod, ez így még hipotézisnek is gyenge, nemhogy elméletnek...
Az nem elmélet, hogy valami létezésének a magyarázatára valamit kiszopikálsz az ujjadból. Az elmélet mindig egymással összefüggésben lévő, igazolhatóan összedolgozó tények halmazából való következtetést jelent.
Ettől még persze történhetett így a dolog a halásszal, és ha valami folytán bebizonyosodik, hogy a mese mégis igaz, akkor sem azt mondjuk majd, hogy beigazolódott az elmélet, hanem azt, hogy igazuk lett azoknak, akik hittek abban, hogy a mese mégis igaz. Jók voltak a megérzéseik, vagy szerencséjük volt ezzel a hittel... stbstb... de azért közben elméletük nem volt egy darab se.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!