Nem tart nagyon rossz felé a világ?
Mesterséges intelligencia és automatizálódás.
A mesterséges intelligencia nem fordulhat ellenünk? Nem támadhat ránk?
Ha az egyszerűbb munkákat automatizáljuk, mi lesz a 90-es IQ-jú, de hatalmas szívű, jókedélyű, szívesen dolgozó munkavállalókkal?
Nem nyomasztó, hogy minden mesterséges?
Egész nap nem mozgunk. Az embernek a két óra szabadidejében kell sporolnia, ha nem akar rövid úton megbetegedni, mert az egész nap során nincs meg a szükséges mozgás. A sport így szükséglet, mint az evés.
A legtöbb ember városokba zsúfolódik. Beton, aszfalt, épületek és ember-ember hátán. Talpalatnyi parkok. Akit nyomaszt, hogy nem lát elég természetet, az mit csinál? Megint a pici szabadidejében kell elmenjen pótolnia ezt a természetes igényt.
Mi lesz a kézműveskedéssel? Mindent gép fog csinálni? Nem fog a nagymama hímezni, horgolni?
Nem fogunk főzni a szeretteinknek? Csak a gépek által készített ételek fognak létezni?
A gépek egyre okosabbak... Nemcsak testünknek, agyunknak is egyre kevesebb energia kell a hétköznapokban. 5 éve még, ha idegen helyre indultam, előző nap jegyzeteltem, térképet rajzoltam, útbaigazítást kértem. Ma már ott, útközben nézem meg a térképet az okostelefonon. 5-10 éve a diák még puskát írt, legalább azt tudnia kellett, mi hol van a puskán. Most telefonról puskázza ki...
Nem butulunk el, ha egyre kevesebbet használjuk az agyunkat?
Közben munkája annak marad, aki orvos vagy fejlesztő, IQ pedig 160.
A gyerekek nevelésére egyre kevesebb IDEJE és türelme a szülőknek. A gyerekek szemtelenek, féktelenek. Egyre rosszabb, bármelyik pedagógus ezt állítja.
Még folytathatnám...
"Nem momdtam, hogy régen minden jó volt, de természetes volt. Természetközeli, nem mű."
Teljesen megértelek, én is így gondolom! Ha nehezebb is volt az élet, szerintem emberhez méltóbb volt.
"Szerintem ha alapjövedelem lesz, akkor az emberek jobban ráérnek ezekre az apróságokra, és maguk csinálhatnak sok dolgot."
Szerintem ez nagyon szép és nagyon idealista gondolat. Én lelkesen támogatnám ezt a fejlődési utat, ha biztosan ide vezetne. De komoly kétségeim vannak. Pont tegnap gondolkoztam azon, hogy mennyi új dolog van, ami elméletileg az életünket megkönnyíti, mégis egyre kevesebb szabadidőnk van. Pedig én nem is fészbukozok, és semmi más közösségi médiát nem használok. Néha benézek benézek ide a GYK-ra, és néhány blogot követek, de ennyi.
Az hogy páran ráálltak ezekre a kézműves dolgokra, az örvendetes, de szerintem elenyésző a fogyasztó tömegkutúra viszonylatában.
Az alapjövedelemmel kapcsolatban attól tartok, hogy csak növelné a különbséget az alacsony igényszintű fogyasztói réteg, és a vagyonosabb magasabb igényű réteg között. Így soha nem lesz meghatározó a kézművesség, az igényes, természetes alapanyagokból készülő, tartós termékek előállítása.
És az életmód sem a természetesség felé fog haladni. Keveseké talán igen, de a többségé még jobban távolodni fog a hagyományos, természetes életformáktól. Növekvő népesség mellett nem is lehet ez másként.
Ez már a világ baja. Engem konkrétan nem érdekel az emberek amőba szintén élő 90%-a.
Két dolog miatt kell az alapjövedelem: Hogy ne legyen éhséglázadás és polgárháború. Egy minimális valamivel be kell tömni a szájakat, meg internetkábelt és TV-t adni, hogy elfoglalják magukat és ne az utcán gyújtogassanak.
Amúgy az emberek Indiában, Ázsia egyes területein már most is 90%-ban állati szinten élnek napról napra. Szóval az emberiség mint kollektív faj már rég "elveszett"
Mindenki sütögesse a maga szalonnáját és boldoguljon saját maga. Ez a világ erről szól.
Tehát pl Európában is, akinek nem 160 az IQ-ja és nem kutatni akar, annak alamizsnával be kell tömni majd a száját, hogy ne lázadjon? Mindezt az automatizálás miatt?
Szép élet lesz ez.
# 23:
Ha tényszerűen nézzük a dolgokat, igazad van.
Na de azért milyen hozzáállás ez? Szociálisan rendkívül érzékeny és mélyen humanista, mi? Az alapjövedelem támogatói legalábbis ezt hangoztatják magukról...
:)
Igen de itt most nem is az emberi tudat szimulációja a lényeg. Az még fényévekre van. (Ezzel foglalkozok)
Itt az egyszerű munkák kiváltása a lényeg, de néhány helyen az ML és AI algoritmusok már jobbak bizonyos nagy teljesítményű elemzések során, mint az ember.
Aki a humanizmust emlegeti, azt megvezették a politikusok. Az alapjövedelemnek a világon semmi humanista, mély érzelmi kötődése nincsen. Egyszerűen egy gazdasági szükségesség.
Ismétlem két dolog közül lehet választani, milliók munkanélküliségére, akikkel nyilván kell valamit kezdeni, különben lázongás lesz. Vagy egy minimális életszínvonalra, amivel eltartjuk az embereket.
Aki ki akar emelkedni, bármikor megteheti. Tanuljon, vállalkozzon, dolgozzon keményen. Aki természetesen akar élni bármikor megteheti tanyán önfenntartóként.
Viszont tisztában kell lenni azzal, hogy a munkaerőpiac egy kereslet kínálati rendszer. Igen, nehéz átképeznie magát az embernek, de a világ gyorsan változik és alkalmazkodni kell. Ez már rég nem a kommunizmus, ahol munkákat kreáltak, amikre semmi szükség nem volt, csak muszáj volt mindenkinek dolgozni, mert bevitték az embereket.
Ha a munkádra, tudásodra nincs szükség, akkor senki nem segítő angyalka, hogy értelmetlen, céltalan munkáért fizessen. Sajnos ez van. Majd ehhez is alkalmazkodik az emberiség.
Ha nem tud, akkor kipusztulunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!