Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogy kezdődött az időszámítás?

Hogy kezdődött az időszámítás?

Figyelt kérdés

Kik,hogy,miért,találtákki,hogy akkortól lesz az időszámítás.

És hogy vettékrá a többieket,hogy ugyanezt a rendszert átvegyék,kövessék.



2018. jan. 27. 23:28
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
82%
Üdvözöllek az interneten. Használd egészséggel.
2018. jan. 27. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Csillagok állása, napszakok/évszakok váltakozása, Jézus születése
2018. jan. 27. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

*Ja de amúgy szerintem utólag kezdték tudósok Jézushoz igazítani; mert baba korában még nem feltétlenül tudták , hogy nagytudású fickó lesz belőle

Ja meg még van többféle időszámítás is, amúgy pontosan én se vágom ezt a dolgot, de talán mindegyik időszámítás valami nagy, sok mindenkire ható, sok mindenki által átélt, vagy nagy hatású eseményhez köthető.

2018. jan. 27. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Az ókorban sokszor egy uralkodóhoz kötötték, hogy az ő akárhanyadik évében történt valami. A keresztényeknél is hasonló dolog alakult ki és terjedt el 100-200 körül, vagyis "az Úr x-dik évében", ahol konkrétan Krisztus születésére utalnak, legalábbis amennyire vissza tudták számolni, hogy az mikor volt. Ahogy terjedt a kereszténység, úgy terjedt el ez is.


"És hogy vettékrá a többieket"

Ahogy a kereszténységre. Vagy maguktól megtértek, vagy tűzzel-vassal.

2018. jan. 28. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Mindig utólag, egy új korszak kezdetét jelöli az adott időszámítás. Az általunk használt naptár kezdőpontja közismert, de volt például francia forradalmi naptár (kezdőpont 1792. szeptember 22), szovjet forradalmi naptár (kezdőpont a Nagy Októberi Szocialista Forradalom), és számos egyéb lokális kísérlet...
2018. jan. 28. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
...es van a zsido vallas idoszamitasa, 2017 szeptember 20-an kezdodott az 5778. ev.
2018. jan. 28. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 TR75 ***** válasza:
100%

- Szervusz, Avram.

- Szervusz, Caius Anabolicus Steroidicus.

- Te, Avram, szerintem nagyon rossz az, hogy azt sem tudjuk, hányadika van, és milyen év.

- Dehogynem. 3760. van, svát havának 8. napja.

- Okés, ezt értem, de ha nem a héber naptárt nézzük? Hanem a maorit? Akkor meg 3522. van és lombhullás havának 6. napja.

- Na, ja, bár az aztékok szerint ez a 2678. év áradás hava 35. napja.

- Persze, a pirézek szerint meg 1890. 7. hó 17-e. És Róma sem egy nap alatt épült fel.

- A mohamedánok szerint...

- Figyelj, Avram, az a helyzet, hogy a mohamedánok még nem léteznek, a James Cook és Cortés még odébb vannak (amúgy meg nagyjából úgyis kipusztítjuk a maorikat és az aztékokat, szóval kit érdekelnek?), a pirézeket is majd csak sokszáz év múlva találja fel egy tréfás kedvű libsi. És legyünk már őszinték, ki fogja a zsidó naptár szerint számolni az időt? Egy-kétezer év múlva már nem akar mindenki Ádámhoz meg Évához visszamenni, hogy tudja, milyen napra esik egy munkaszüneti nap, vagy egy hosszú hétvége a kötelező wellness hétvégével.

- Attól még lehetünk pontosak: a teremtés volt a 0. napon, nem Ádám és Éva.

- Oké, hagyjuk ezt, lényegtelen az a pár nap. Legyen már valami közös nevező, mert tiszta hülyeség, hogy azt sem tudjuk, milyen évet írunk. Mit gondolsz, mi lehetne a közös pont?

- Lehetne az özönvíz. Az minden valamirevaló nép kollektív emlékezetében szerepel. A közép-amerikai indiánokétól kezdve a sumérokon át a malájokig.

- Avram, miért kell neked folyton valahogy mindig visszakanyarodnod saját magatokhoz?

- Akkor lehetne talán az a nap, amikor megállt a Nap az égen.

- Oké, értem. Józsué, meg minden, de szerintem inkább ne javasolj semmit.

- Akkor maradjunk inkább 3760. svát...

- Eh, nem értesz semmit? Nem érzed az idők szavát, Avram? Új szelek fújnak. A nagy Római Birodalomnak pár évszázad múlva vége, új korszak köszönt be, a templomotokat is porig rombolják nemsokára, szétszórattok a szélrózsa minden irányába. Jönnek a hunok és a germán veszedelem, új birodalmak emelkednek fel a régiek romjain, új eszmék, új ábrándok szökkennek virágba...

- Nem csak erős vagy, Caius Anabolicus Steroidicus, hanem költői lélek is...

- Ne zavard össze a mondanivalómat, Avram, légy oly kedves. Szóval szökkennek virágba, új felfedezések, új találmányok, több kaja, modernebb és hatékonyabb fegyverek által elhullott nyomorult életek milliói, még érthetetlenebb filozófiai áramlatok. Avram, ezt valahogy úgy kellene már végre számolni, hogy ne csak azt mondjuk, hogy "Hirosima 342 holdtöltével ezelőtt volt, valamikor nyáron, mert meleg volt, meg nem volt felhő sem az égen", vagy hogy "Luther 27 emberöltővel ezelőtt tűzte ki Wittenberg vártemplomának kapujára a 95 tételt, asszem ősszel, mert már hideg volt, és a hajléktalanok simán megfagytak", vagy hogy "Egy másik Martin Luther - a King - négy amerikai elnökkel ezelőtt lett merénylet áldozata, én is sírtam a tévé előtt ülve, amikor Ipper Pál New Yorkból tudósított". Nem lenne szebb és jobb, ha tudnánk ezekre a fontos eseményekre emlékezni? Lehetne koszorúzni, filmeket csinálni belőlük, asztali naptárt a hirosimai áldozatokról, vagy Martin Luther King ujjbábot gyártani olcsó kínai munkaerővel; érted, lennének közös emlékeink az egész világon, minden nép emlékezhetne, ülünk a kandallónál, fogjuk majd egymás kezét, s a lámpa ég... És ilyenek. Nem tetszene? Nem lenne célszerű? De legalábbis univerzális?

- Persze, de akkor legyen a római időszámítás...

- Avram, nem figyelsz? Rómának kaputt, bakker, annyi az erkölcsileg lezüllött szellemi nyomorult, gladiátorok meg rabszolgák meg pogány filozófusok, egész nap rókáznak és zabálnak (vagy fordítva), közösülnek, folyton csak háborúznak, akár két közösülés közt, vagy helyette; csak a romok maradnak, meg Pompeii, meg a Colosseum. Új időszámítás kell, értsd már meg végre!

- Jóvammá, Caius Anabolicus Steroidicus, ne kiabálj, ma reggel mondta valaki, hogy az este megszületett Jézus Krisztus, lehetne akkor a tegnapi nap mondjuk 0. január 1-e, majd a középkorban korrigáljuk a dátumot, a megfelelő időben a megfelelő pápák ezt napirendre tűzik, és még a Szovjetunió is bevezeti a Gergely-féle megreformált naptárat, hogy a Nagy Októberi Szocialista Forradalom november hetedikei ünneplése lehetőleg minél jobban összezavarja az embereket (bár a pravoszláv karácsonyt továbbra is nagyjából két hét késéssel tartják majd). Jó lesz ez így?

- Ejnye, Avram, már megint kicsit magatoknak kedvezel, de üsse kő, ez már jobban hangzik. Elvégre kit érdekelnek a letűnt népek, a Közel-Kelet és egyéb vallások, ez jónak tűnik. Végül is, Jézus Krisztus kicsit a miénk, kicsit a tiétek, kicsit mindenkié, kinek próféta, kinek Isten Fia, kinek egy az istenek közül, kinek bölcs tanító, kinek egyszerűen Robert Powell, szóval így vagy úgy, de ez bizony közös hivatkozási pont (akinek meg nem, azt majd elintézzük). Na, akkor csá, most megyek a kútra vízért, így is elbeszélgettem az időt, késő este lesz, mire hazaérek.

- Csőváz, Caius Anabolicus Steroidicus, mindjárt kezdődik az esti színházi előadás ismétlése, tegnap elaludtam rajta; nem egy Wagner opera, az biztos, van még hová fejlődnie a kultúrának.

2018. jan. 28. 02:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

"Hogy kezdődött az időszámítás?"

Melyik?

2018. jan. 28. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim válasza:
54%
Jézus szülei leadtak egy kérvényt a pápának, hogy amikor megszületik a gyerekük akkortól kezdődjön az időszámítás.
2018. jan. 28. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Tekintettel arra, hogy már a korai modern ember is figyelte az időt (úgy hatezer éve), ezért nagyon régóta mérték, számolták, viszonyították. Mivel eleinte nem voltak repülőgépek, így az emberek ritkán találkoztak nagyobb távolságokból, ezért mindenki maga intézte, a környezetéből a fontos emberekhez mérték (máshogy nem is lehetett, mert a "fontos ember", például fáraó erre igényt tartott).

Később relatíve gyakrabban találkoztak messze élő emberek, ekkor már szükség lett koordinációra, ebben az esetben (mint szokásos) mindig az erősebb győzött. Európában az ókortól számyítjuk "világbirodalmak" megjelenését, a rómaiak tette kis róla, hogy mindenütt őket kövessék. Pechükre a vallás erősebbnek és főleg időtállóbbnak bizonyult, ezért az akkori legerősebb képviselői (errefelé a római pápa, keletebbre - míg meg nem döntötték - a bizánci császár, még keletebbre a Próféta leszármazottai, másutt az ottani főpapok) döntötték el ezt. Így lett nálunk Jézus születése a megfelelő dátum.


Később - mivel a naptárak a rossz műszerek miatt nem voltak pontosak - kénytelenek voltak korrekciókat bevezetni, ez a szerep Gergelynek jutott errefelé. Így esett, hogy Jézus mégse január elsején született, hanem 7 nappal hamarabb.


Még később, a bizánci (ortodox) naptár, az azték és más naptárak a hódítások során elvesztették jelentőségüket, és terjedt a Gergely naptár (az átvételt tehát parancsba kapták, eleinte vonakodtak, de ez halálosnak bizonyult, így inkább átvették.


Még később, manapság, a technika fejlődésével már csak kultikus hagyományként maradt meg néhány fajta, leginkább az arab tartja magát (például a perzsáknál), azonban nemzetközi kapcsolataikban már ők is ezt az egyet használják. Hiába, a megértés fontosabb a káosznál.

2018. jan. 28. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!