Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Egy tudomány akkor éri el a...

Egy tudomány akkor éri el a célját, ha a tárgyáról mindent leír, feltár. De el tudja ezt érni bármely tudomány, bármikor és bárhogyan is, vagy ez a csupán elméletben lehetséges?

Figyelt kérdés

2017. dec. 7. 12:42
 1/4 anonim ***** válasza:
86%
Nem tudja. Mert mindig adott határok között mozgunk. Ha már nagyon kényelmesen mozgunk az adott határok között, akkor elkezdjük tágítani őket. Gyakran látható ez. Pl. a Newton törvények elég jó leírást adtak az emberi világ mechanikájára. Ezeket a törvényeket elkezdtük mindenre alkalmazni, és láttuk, hogy ez jó :D. Szóval amikor már minden normális méretű dolog mozgását értettük, akkor elkezdtünk elmenni a nagyon kicsi és nagyon nagy felé. S lőn relativitás elmélet meg kvantummechanika. Aztán amikor pl. a relativitás elmélettel már nagyon biztonságban éreztük magunkat a Naprendszerre, akkor elkezdtük tágítani a kört az Univerzumra, és újabb kérdések jöttek elő. Szóval ha a tudomány a tárgyáról már túl sokat tud, akkor bővíti azt, és így mindig megújul.
2017. dec. 7. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
81%
Valójában nem is tudhatjuk, hogy mindent leírtunk-e, mert amit esetleg nem, arról nem is tudunk. Valamikor a XIX-XX. század fordulóján egy elismert szakember (nem fog eszembe jutni, hogy ki) kijelentette, hogy kb. mindent tudunk a természetről, amit tudni lehet. :)
2017. dec. 7. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Én inkább úgy fogalmaznám meg, hogy a tudomány >törekszik< az objektív megismerésre, a tudomány ezzel a törekvéssel azonos, és nem annak az eredményeivel. Szerintem ennek a törekvésnek sosincs olyan állapota, amikor azt mondjuk, hogy kész, mindent tudunk és lezárjuk a témát. Elképzelhető, hogy egy pont után tetszőlegesen hozzú ideig nem leszünk képesek (vagy nem éri meg) új információkat találni/szerezni egy adott témában, de ettől függetlenül a tudomány minden körülmények között készen áll arra, hogy finomítsa, újraalkossa a modelljeit, ha új, megbízható és értékes információvan szembesül.

Tehát szerintem nincs ilyen célállapot.

2017. dec. 8. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A tudomány mindig eléri célját. Minden tudományos eredmény adott valamit a korábbiakhoz, és ez a tudomány célja.

Amiről te beszélsz, az ismeretelméleti kérdés. Nevezetesen, lehetséges-e megismerni mindent. Erre is született válasz, a filozófia környékén. Eszerint, ha feltételezzük, hogy az univerzum végtelen (és feltételezzük, mert semmi nem mond ellent e feltételezésnek, viszont kiválóan felhasználható a rendszerezésünk során), tehát ekkor a végtelen ismeret megszerzéséhez vagy végtelen idő kell, és/vagy végtelen megismerési sebesség. Utóbbiról tudjuk, hogy véges. Tehát minden megismeréséhez mindössze végtelen időt kell várni. Azaz minden véges időpontban ebből véges mennyiséget ismerünk, de jó okunk van feltételezni ,hogy minden későbbi időpontban többet, mint egy korábbiban. Pedig felejtünk is, még az emberiség léptékében is. Erre példa, hogy nem tudjuk megmondani néhány emberi alkotás kivitelezésének módját. Pedig egyszer tudták, különben nem lenne ott.

A földönkívüliekkel nem érdemes próbálkozni, mert azoknak értelmesebbeknek kell lenniük, hiszen ide jöttek, viszont már az emberi értelem se képes arra, hogy nyom nélkül cselekedjék. Legfeljebb nem értjük (még).

2017. dec. 8. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!