Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az egyetemen mi a különbség a...

Az egyetemen mi a különbség a docens, az adjunktus, a habil, és az egyetemi tanár között? Illetve a PHD, a DSC és az MTA doktor között?

Figyelt kérdés

2017. okt. 27. 20:03
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Amennyire én tudom, a tanársegéd, adjunktus, a docens és az egyetemi tanár, az olyan beosztás, mint máshol nagyjából a segédmunkatárs, munkatárs, főmunkatárs cím ilyen sorrendben. A habil. rövidítés a habilitációra, azaz az egyetemi oktatóként való elfogadottságra utal (nem egyetemi állományban levő oktató esetében). A PhD jelöléssel jelzett cím doctor philosophiae)tudományos előmenetelnél alkalmazott és adományozott cím (dr.), magyarra fordítva filozófiai doktor, az egyetemek adományozzák valamely tudományos témában történt kutatások eredményét összefoglaló disszertáció elfogadása esetén. A DSC (doctor scientiae vagy doctor of sciences, a tudomány doktora) és az MTA doktor ugyanaz, egyik latin-angol, másik magyar megjelölés, a tudományos teljesítmény alapján a Magyar Tudományos Akadémia által odaítélt, az adott országban elérhető legmagasabb tudományos cím, ami rendszeres havi honoráriummal is jár (ha jól tudom, a mindenkori minimálbér összegével egyezik meg).
2017. okt. 27. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
65%
Az egyetemen a tanároknak különböző a beosztása, a beosztás általában függ az adott tanár tudományos fokozatától. Az adjunktus általában olyan ember, aki PhD-vel (dr.)rendelkezik, és előadásokat, illetve kutatást végez . A docens eggyel magasabb pozíció, amely Habilitációhoz kötött, amely egy Magyarországon elismert tudományos fokozat és oktatási, illetve kutatási eredményhez van kötve. (dr. habil.) A docensek általában egy kutatócsoport vezetői. Az egyetemi tanárok csak olyan lehet aki rendelkezik az MTA doktori címmel vagy más néven DSc fokozattal. Ők használhatják a Prof. előtagot a nevük előtt. Ők töltenek be általában tanszékvezetői, dékáni, vagy intézet igazgatói tisztségeket.
2017. okt. 28. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Tévedés. Az egyetemi tanári címhez nem kötelező az MTA doktora cím. Elvileg az egyetem elvárhat ilyet, de nem hiszem, hogy ilyen jelenleg van. Talán volt egy három éves időszak, amikor ez elvárás volt. Sokkal több egyetemi tanár van, mint MTA doktor. Két dolog keveredik itt, az egyetemi beosztások és a tudományos fokozat és tud. címek.


Oktatói/kutatói beo. Tud. fokozat/cím

Tanársegéd-tud. smts. Min. PhD megkezdése, PhD Dr. jel.

Adjunktus-tud. mts. Min. megszerzett PhD fokozat

Docens-tud. főmts. Dr. habil. (főmts. nem mindig)

E. tan. (prof.) tud. tan.


A tud. tan. helyett lehet kutatóprofesszor (ekkor a tud. tanácsadó nincs), vagy van (volt) olyan, ahol a kutatóprofesszor csak az MTA doktora (DSc) lehet. Azonban egyetemi tanárnál ez nem előírás. Viszont az MTA doktora cím az MTA levelező tagság előfeltétele (ez alól viszont nincs kivétel). MTA rendes tag csak MTA l. tagok közül választhatóak. Az más dolog, hogy az új, durván nehezített egyetemi tanári feltételek között az MTA doktora azt jelenti, hogy a tudományos teljesítmény 100%-osnak van véve (persze az eltúlzott óratartási követelmények nem).

2020. febr. 17. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!