Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mit válaszolnátok arra, hogy...

Mit válaszolnátok arra, hogy miért annyi a fénysebesség amennyi? Miért nem 10%-kal több vagy kevesebb, vagy épp 10-szer annyi?

Figyelt kérdés
2017. szept. 25. 16:16
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
11%
Mert nálunk okosabb tudósemberek, több tényezőt figyelembevéve, helyettünk is kiszámolták.
2017. szept. 25. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
47%
Mert ha más lenne az értéke, akkor meg azért nyígnál, hogy miért pont annyi.
2017. szept. 25. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
43%

Sok ilyen kerdest feltehetsz, hogy ez az ertek vagy az a mennyiseg, miert pont akkora amekkora, vagy miert letezik egyaltalan.

Eljatszhatsz vele, hogy az erteket megvaltoztatod, de az nem a mi univerzumunk lenne, kicsit mas lenne.

Azert ekkora az ertek, mert igy mukodik az univerzumunk ugy, ahogyan.

2017. szept. 25. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
36%

Egyszer valaki felvetette, hogy a hosszúságot a föld kerületéből vezessük le. A többiek meg elfogadták. Máskor valaki felvetette, hogy az idő mértékét a föld forgásából vezessük le. A többiek ezt is elfogadták.


Ezután elég volt ismerni a négy alapműveletet, és kijött az általad reklamált adat. Pont annyinak, nem 10%-kal több, vagy kevesebb.

2017. szept. 25. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
0%
Azért, hogy te fel tudd tenni ezt a kérdést.
2017. szept. 25. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%
Nagyjából ezt néhány fizikai állandó határozza meg, konkrétan: c=1/gyök(epszilon 0 x mű 0) ahol az epszilon 0 a vákuum dielektromos állandója, a mü 0 a vákum mágneses permeabilitása. Ez határozza meg a vákuumban az elektromágneses hullámok terjedését. Hogy ezeknak az értékei miért pont akkorák mint amekorák azt tovább lehet boncolgatni.
2017. szept. 25. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 2*Sü ***** válasza:
100%

A kérdés annyira nem is hülyeség. A jelenlegi válasz az, hogy nincs különösebb oka, megmértük, ennyi.


Anno volt a fizikában egy pozitivista gondolkodásmód. Ez abból állt jórészt, hogy nem kell feltétlenül ismernünk minden összefüggést, elég, ha kellően sok információval rendelkezünk a vizsgált jelenségről. Ebben a világban a világot több millió paraméter írja le. A víz sűrűsége 20°C-on ennyi, a réz hőtágulása annyi, az urán-235 felezési ideje amannyi. Nem kell tudnunk miért annyi, elég, ha tudjuk, hogy mennyi.


Ehhez képest van egy másik szemlélet, ami összefüggéseket keres a világban. Pl. a tehetetlen tömegről és a gravitációs tömegről tudtuk, hogy megegyeznek. Többek között Eötvös Lóránd rengeteg anyagra több tizedesjegy pontossággal megmérte a kettő azonosságát, a tudósok akkortájt meg voltak győződve, hogy ez a két mennyiség egy. De hogy miért egy? Arra senki nem tudta a választ, és tulajdonképpen annyira nem is kereste. Einstein zsenije pont abban nyilvánult meg az általános relativitáselméletben, hogy megtalálta azt a modellt, ami megmagyarázza, hogy azért azonos a két mennyiség, mert tulajdonképpen egy mennyiségről van szó. Persze ehhez kicsit át kellett értelmezni azt a fogalmat, hogy gravitáció.


Ma is ez a szemlélet dívik. Próbáljuk a különböző ismereteinket szintetizálni. Mára eljutottunk oda, hogy a világot néhány tucat paraméterre vissza tudjuk vezetni. Hogy miért annyi a víz sűrűsége, a réz hőtágulása, az urán felezési ideje, az mind-mind visszavezethető erre a pár tucat paraméterre, elvileg ezekből kiszámolható. (Más kérdés, hogy van-e rá megfelelő matematikai apparátus, illetve ember, aki felírja a szükséges egyenleteket. Sokszor nincs, mégis ismerjük az összefüggéseket.)


A fizika tulajdonképpen ma afelé halad, hogy megpróbálja redukálni ezen paraméterek számát, egy-egy független paramétert megpróbál egy-egy új modellben egy másik paraméterből levezetni, vagy kettő vagy több paramétert egy új paraméterre visszavezetni. A kérdés, hogy meddig jutunk. Lehet, hogy eljutunk odáig, hogy pusztán egyetlen paraméter határozza meg a fizikai világ összes jellemzőjét. De akár odáig is eljuthat a dolog – bár kétségkívül nehéz elképzelni –, hogy nullára redukáljuk a paraméterek számát, és kiderül, hogy kizárólag csak olyan univerzum létezhet, ami éppen olyan, mint a mienk. Nem létezhet elvi szinten sem olyan univerzum, amiben a fénysebesség más lenne, mint amit ismerünk.


Mindenesetre, ha a világot nulla paraméterre tudjuk visszavezetni, akkor választ fogunk kapni, hogy miért pont annyi a fény sebessége, amennyi. Ha egy vagy több paraméterre tudjuk csak visszavezetni, akkor meg vagy ezekből a paraméterekből következik a fénysebesség, vagy a fénysebesség is egy ilyen paraméter. De akkor nincs igazán értelme azt a kérdést feltenni, hogy miért annyi, amennyi. Mint ahogy hétköznapi értelemben nincs értelme feltenni a kérdést, hogy miért pont Magyarországon születtél, hogy miért éppen 179 cm magas vagyok, hogy miért pont egy piros autó előtt mentem át a zebrán. A válasz az, hogy így alakult. Lehetett volna máshogy is, de az sem valószínűtlenebb.

2017. szept. 25. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%
Utolsó: valahol olvastam egy olyan kissé "hajmeresztő" elméletet, hogy valószínűleg az ősrobbanáskor alakultak ki ezek az "állandók" és erre adna választ az egységes elmélet. Ha jól követtem mi még 4 alapkölcsönhatásról tanúltunk, de ma már ez elektro-gyenge után már csak 3 van.
2017. szept. 25. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 EagleHUN ***** válasza:
100%

7-es jól leírta a lényeget.


Csak kiegészíteném annyival hogy vannak elméletek a fény sebességére.


Ezek azt mondják hogy valamiféle "közegellenállás" miatt annyi amennyi.

Ugye minél jobban megközelítjük tömeggel rendelkező testtel a fénysebességet annál több energia szükséges ennek fenntartásához és a további gyorsításhoz még több. A tömeggel rendelkező testtel elérni azért nem lehet mert végtelen energiára lenne szükség. A fény tud annyival menni mert nincsen nyugalmi tömege. (Azt semmi nem tiltja hogy valami gyorsabb legyen a fénynél.)

Szóval a közeg ami "ellenáll" és nem enged meg nagyobb sebességet lehet még fel nem fedezett részecskékből van, vagy neutrínók, vagy sötét anyag, vagy sötét energia stb...lehet hogy mindez egyszerre...

Ismétlem ezek csak elméletek kérésed okára. Bizonyíték egyenlőre nincs.


Egy dolgot még meg kell említenünk a fénysebességgel kapcsolatban! Az ősrobbanás után volt egy rövid időszak amikor az univerzum jóval fénysebesség fölött tágult! Ez az univerzum "inflációs" időszaka.


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]

2017. szept. 25. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
12%

Eredeti kérdésre válaszolva: Csak!

Ha nem annyi lenne, akkor is megkérdeznéd és akkor is "csak" lenne a válaszom.

vagy: Azért annyi a fénysebesség, mert az a fénynek a sebessége. :D


Ez olyan mintha azt kérdeznéd: Egy 60 Km/h -val közlekedő vonat miért 60 Km/h -val közlekedik?

2017. szept. 26. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!