Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Milyen lenne az élet fekete...

Milyen lenne az élet fekete lyukak nélkül?

Figyelt kérdés

Ha a csillag halálakor nem összeroskadna hanem csak gázként szétporladna akkor hogyan alakulna az univerzum?

Lenne valami káros hatása vagy előnye vagy a földről nekünk száz hogy mi történik a "döglött" csillaggal?


2010. máj. 24. 15:10
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
hát nem tudom de fele annyi kérdés lenne a tudomány témakörben :D
2010. máj. 24. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Így is egy rahedli csillag felrobban(t) szupernóvaként. Ezen robbanások gyártották le a hidrogénétől nehezebb elemeket a régmúltban(Fe,O,Al,C,Au,Cu és sorolhatnám) és küldték szét anyagukat az űrbe.Ha nem lettek volna, mi sem léteznénk.

Csillagporból születtünk.

2010. máj. 24. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
El kell hogy keserítselek, nem az összes csillag lesz fekete lyuk. A "döglött" csillagoknak köszönheted az életedet is.
2010. máj. 24. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

A galaxisok teljesen máshogy néznének ki, mert ugye a galaxisok magjában is szupermasszív fekete lyukak vannak.

[link]

2010. máj. 24. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 dellfil ***** válasza:
100%

A kérdésedből kiderül, nem tudod, hogy minden a hidrogénnél és héliumnál (a két legegyszerűbb, és legkönnyebb elem) összetettebb és nehezebb elem - mind az összes(!!!) - a csillagokban keletkezett, és onnan szóródott szét "megszennyezve" a csillagközi hidrogén-hélium felhőket.

A vasig bezárólag a fősorozatbeli csillagok belsejében elkészülnek az elemek, a vasnál nehezebbek a szupernóva robbanásakor képződnek. Ugyanis akkor bőségesen rendelkezésre áll az az energia, ami a vasnál nehezebb elemek atommagjainak összeépüléséhez szükséges.

Namármost ha a kozmikus elemgyakoriságot nézzük, a hidrogén-hélium teszi ki mostanában is az összes atomos anyag mennyiségének kb. 99%-át. A fennmaradó 1% jut a többi összes elemre.

Az előzőek szerint tehát ha nem lennének (és nem lettek volna a múltban is) "megdöglő" csillagok, akkor mi sem lennénk, nem volnának Föld típusú kőzetbolygók, és így tovább...és így tovább...

Viszont, konkréten a kérdésedre: Ha mostantól egy szupernóva sem robbanna, egy deka nehezebb elem nem kerülne a csillagokból a csillagközi térbe, akkor se lenne belőle baja a Föld élővilágának.

De abban az esetben sem lenne semmi baja a Föld élővilágának, ha minden ez utáni csillaghalál, a csillag teljes széthullásával járna.

Mindkét verzió esetén sem történne más mint ami így is éppen történik. Vagyis SEMMI hatása a már meglévő bolygókra. (persze 10 milliárd év múlva már valószínűleg homlokegyenest másképp nézne ki a világegyetem a különböző verziók esetén)

Azoknak a "nagyon nagy" tömegű csillagoknak a száma amelyekből fekete lyuk lehet, elenyésző azoknak a "nagy" tömegű csillagoknak számához képest, amelyekből "kettes típusú szupernóva lehet. Vagyis szinte semmit NEM csökkent a nehezebb elemek "szennyezési" rátáján.

És végül, de nem legutolsó sorban: A fekete lyuk kialakulásával járó kataklizma jóval több nehéz elemet juttat a kozmikus térbe, mint e mezei szupernóva robbanás. Egyébként hipernóva robbanásnak hívják a jelenséget.

2010. máj. 24. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
A vasnál nehezebb elemek azok, amik supernova robbanás után keletkeztek. A vasig bezárólag keletkezhettek máshogy is.
2010. máj. 24. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

16:45!


Hipernóva robbanáskor hogy lehet, hogy a szétáramló anyagot nem szívja vissza a kialakuló feketelyuk? Mennyi idő telik el a robbanás és a feketelyukak kialakulása között, hogy az anyag képes megszökni? :)

2010. máj. 24. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Az csak tévhit, hogy a fekete lyuk minden anyagot beszív!

A tömege sokkal kisebb, mint azé a csillagé, amiből keletkezett - és természetesen a tömegével arányosan vonzza az anyagokat, nem jobban.

Magyarán, aki távol marad tőle, az nyugodtan keringhet akár évmilliárdokig. Egy fekete lyuknak is lehetnek pl. stabil bolygói.

2010. máj. 24. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

" ...Hipernóva robbanáskor hogy lehet, hogy a szétáramló anyagot nem szívja vissza a kialakuló feketelyuk? Mennyi idő telik el a robbanás és a feketelyukak kialakulása között, hogy az anyag képes megszökni? ..."


Miért is szívná vissza? Egy fekete lyuknak biztosan kisebb a gravitációja egy adott távolságban, mint az őt "szülő" égitesté. A szökési sebesség csak az "égitest" tömegközéppontjától az eseményhorizontig nagyobb a fénynél, ennél távolabb már mindenféle anyag számára "elérhető" a szökési sebesség, és ami eléri, az nem is fog belehullani soha.


maci

2010. máj. 25. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Szóval ha van egy űrhajónk és az esemény horizonton kívűl vagyunk akkor el tudunk menekülni?


Egy fekete lyuknak mekkora a hatótávolsága? pl ha lenne egy 10 km átmérőjű feketelyuk a plutótól 200 millió km-rea naprendszertől kifelé mutatva az beszívná a földet?

2010. máj. 25. 10:50
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!