Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan működik a hűtőgép?

Hogyan működik a hűtőgép?

Figyelt kérdés

Arra gondoltam, hogy készítek házilag légkondit. Persze megcsinálhatnám azt, hogy egy ládát teleszórok jéggel, majd onnan fújatom a levegőt egy ventilátorral. (Erről sok videó van youtubeon "Home made air conditoner" címmel)

Én ezt megcsinálnám, de nincs kedvem folyton pótolni a jeget, majd gondolom a keletkezrtt vizet eltüntetni.

Így inkább azt a teret, ahova a jég kerülne, azt hűteném. De fogalmam sincs, hogyan hűtsem házilag, mert egyszerűen nem tudok rájönni, hogy hogyan működik a hűtő.

Azon is gondolkodtam, hogy veszek egy mini hűtőt, ha házilag nem tudok csinálni, makd az ajtajára kreálok egy kör alaku nyílást és teszem oda a ventit. (Oldalról is csinálnék lyukat, hogy azért kerüljön be levegő)

De a legjobb az lenne, ha én kreálnék egy hűtőberendezést.

De a legjobb az lenne, ha az egész szobámból egy hűtőkamrát csinálnék.

Nem, légkondira nincs lóvé.

Igen, komolyan gondolom. (Persze az egész szobából csináljunk hűtőt, az túlzás)


2017. aug. 5. 18:39
1 2
 1/12 2*Sü ***** válasza:
100%

A hűtő azt használja ki, hogy a tágulás hőmérséklet csökkenéssel jár, az összenyomás meg melegedéssel. Ergo a hűtőgép amennyit hűt a belső részen, ugyanannyit melegít a hűtő hátoldalán. Sőt még többet is, hiszen van veszteség is. Ha egy szobát telepakolsz hűtőgépekkel, kinyitod az ajtajait, akkor idővel nem hidegebb, hanem melegebb lesz.


A légkondi is hasonló elven működik, csak a hőt egy kültéri egységben adja le, ezzel tudja a szoba levegőjét hűteni. (Kvázi a szoba lesz a hűtőgép belseje.)


Amit te akarsz csinálni, az nem hűteni, hanem fűteni fogja a helyiséget.


Amúgy ezért van minden légkondinak kültéri egysége. Nincs olyan klímaberendezés, ami hatékonyan működne kültéri egység nélkül. (Vannak berendezések, amik párologtatással hűtenek, de ezek hatásfoka nagyon kicsi, egy szobát max. 1°C-al tudja lehűteni, de cserébe párásít, tehát nem érzed hidegebbnek a szobát.)


Amúgy már az eredeti koncepció is hibás, ha a hűtő egy légtérben van azzal a ládával, amibe a jeget hordod, mert a jég előállítása legalább annyi hőenergia leadással jár a hűtő részéről. Ergo hosszútávon ez is melegíteni fogja a lakást.

2017. aug. 5. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Vagyis, ahhoz hogy a dolog működjön, egy hűtőt be kéne falaznod a lakásba úgy, hogy a hátulja a lakáson kívül legyen. És hopp, máris ugyanott vagy, mint egy légkondival, ami voltaképp egy olyan hűtő, amit ilyen módon falaztak be a lakásba.
2017. aug. 5. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Úgy képzeld el a hűtőgépet, mint egy szivattyút, hőt szivattyúz egyik térből egy másikba. A hűtőgépnél a belső teréből kívülre, konkrétan a hátuljára. Elvileg elég lenne a hátsó rácsozatot kitenni az ablakon kívülre, de én nem berhelném szét, mert igen könnyű tönkretenni.


Valami ilyesmi kellene neked, split klíma, de hordozható:

[link]

2017. aug. 6. 02:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Köszi. Hőt szivattyúz el egy térből a másikba, de azt hogyan teszi? :D
2017. aug. 6. 12:24
 5/12 2*Sü ***** válasza:
100%

Talán megfigyelted, hogy ha mondjuk felpumpálsz egy biciklit, akkor a pumpa felmelegszik. Mikor becsavarod a szódásszifonba a patront, akkor az meg lehűl. A fizikai képlet, ami ezt leírja, az a gáztörvény:


(p₁V₁)/T₁ = (p₂V₂)/T₂


A dolog úgy működik, hogy amint kiér a hűtőből a hűtőfolyadék, összenyomják. Ezáltal magasabb lesz a hőmérséklete. Mondjuk lesz 70°C-os. Mivel ez melegebb, mint a szoba, ebből némi hőt lead a szoba levegőjének, lesz mondjuk 40°C-os, mire visszaérnek a hűtőgép belsejében. Mikor visszaér a hűtő belsejébe, akkor meg megszüntetik a magas nyomást, így a hűtőfolyadék mondjuk 0°C-os lesz. Ha a hűtőben 10°C van, akkor ez is melegebb, mint a hűtőfolyadék, ergo a belső levegő leadja a hőt a hűtőfolyadéknak. Az megint kimegy a hűtőből, összenyomják, megint lesz 70°C.


Az elv ez. A megvalósítás persze jóval komplexebb, ráadásul a fenti példában a hőmérsékletek légből kapottak, de talán így kicsit érthetőbb.

2017. aug. 6. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Nem értem amit mondasz. Folyadékot nem tudunk összenyomni, csak gázt. Mint ahogyan ritkítani. Pl inyekciós tűvel tökéletesen szemléltethető, hogy a folyadékot nem lehet sem összenyomni, se tágítani.
2017. aug. 6. 15:49
 7/12 anonim ***** válasza:
Ha egy adott gázt összenyomunk, folyadék lesz, ha csökken a nyomása, megint gáz. (Gondolj pl a folyékony nitrogénre.) A hűtőkben lévő gáznál ez szobahőmérséklethez aránylag közel zajlik le.
2017. aug. 6. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

** "Gondolj pl a folyékony nitrogénre"

Mármint a nagy palackokra, ahol nyomás alatt van a gáz. De a szódásszifonra is gondolhatsz, amit fentebb írtak, ott is gáz van összenyomva, nincs ebben semmi varázslat. :)

2017. aug. 6. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
A gázt össze lehet nyomni, de a dolyadékot nem. Jól tudom? :D
2017. aug. 7. 10:11
 10/12 anonim ***** válasza:
Jól. (A folyadékok is összenyomhatók, de SOKKAL kisebb mértékben, a gyakorlatban nem összenyomhatók.)
2017. aug. 7. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!