Miért nem akar a Nasa és az összes tudós inkább 2év múlva menni a Mars-ra? És miért nem csinálnak már 20éve csillagközi űrhajót? (Többi lent)
Bocsi. Rossz nagyon a telom :( talán a pénz és az energia miatt?
Miért nem próbálják meg azt amit a dokumentumokban mutatnak? (Kiűríteni a Földet) félnek vagy mi?
Ez sajnos nem így megy, a NASA-nak is korlátoltak a lehetőségei, a pénzügyi dolgokról nem is beszélve.
Pl. amikor a Holdra szállt először az ember az egy politikai versenynek a következményeként jött létre, és ezért lehetett csupán évek alatt ekkora fejlődést elérni.
Ebből következik, hogyha több pénz lenne a dologban nyilván több eredmény is lenne.
A csillagközi utazásnak viszont nem csak pénzügyi akadálya van, egyelőre elméletileg sincs meg hozzá a tudásunk, sem a technológia.
Nyilván jó lenne, de itt még nem tartunk.
nem állunk rá készen, kevesek az erőforrásaink technológialig is csak elméleti modellekre alapozhatunk egy ilyen projekthez.
korlátozott azoknak is a száma, akik az életük hátralevő részét egy űrhajóban töltve akarnák leélni, a valahai visszatérés lehetősége nélkül.
(te bevállalnád?)
Mert anno az Apollo-program óriási pénzégetése után elzárták a pénzcsapot az Államokban, és mivel megszűnt az űrverseny, az oroszok sem nagyon fejlesztettek. Tehát 40 évig csak vegetálódott a rakéta-fejlesztés. 1-2 SpaceX-hez hasonló magáncégről hallottam, akik ígéretesek voltak, aztán ők is eltűntek kellő sponzoráció hiányában. Most viszont beindulni látszik a dolog.
Képletet én nem mondok neked, de szerintem ~ felvitt súllyal négyzetesen nő az energia-igény (plusz az üzemanyag többlet is elég sokat nyom), szóval ezért mókáznak a Mars-szondák már évek óta, míg embert nem tudnak felküldeni (és visszahozni).
"És miért nem csinálnak már 20éve csillagközi űrhajót?"
Mivel ma legközelebbi csillag is 4 fényévnyire van tőlünk. Ha a fizikát nem sikerül csúnyán kitrükköznünk, gyakorlatilag ez sohasem fog bekövetkezni.
"És mi a helyzet a Fermi-paradoxonnal?"
Az a lényege, hogy emberi ésszel felfoghatatlan méretű a világegyetem, így statisztikailag rengeteg sok Föld-szerű bolygó lehet, ahol kialakulhatott az élet. És mégis kicsi rá az esély, hogy valaha is észleli egymást két civilizáció.
Tehát az benne a paradoxon, hogy statisztikailag mi egy végtelenül kicsi része vagyunk a világnak, mégis különlegesnek érezhetjük magunkat. És lehet, hogy tényleg nincs/nem volt/nem is lesz hasonló civilizáció az egész világban, mint a mienk.
Az űrutazás minden formája irgalmatlanul drága - még. Ennek legfontosabb oka az, hogy (majdnem) minden jelenleg használatos űrjármű egyszer használatos. Gondold el, hány ember utazna repülővel, mennyibe kerülne egy jegy, ha minden egyes repüléshez új repülőgépet kellene gyártani. Ezen próbáltak az űrsiklókkal segíteni, ahol az űrhajót többször is lehetett használni (de a rakétát nem) de az egész rendszer fenntartása továbbra is baromi drága volt amellett még veszélyes is (Challenger, Columbia).
Most pedig itt van a SpaceX és a Blue Origin, mindkettő újrafelhasználható rakéták és űrhajók fejlesztésén dolgozik. A SpaceX már rutinszerűen hozza vissza épségben az F9 első fokozatát, némelyik már kétszer is repült, és ott van még a teherszállításra használatos Dragon űrhajó ami szintén repült már kétszer. Készül a Dragon-2 ami emberek szállítására is alkalmas lesz, illetve a Falcon-Heavy ami az eddigieknél jóval nagyobb tömeget tud majd pályára állítani. Persze mindkettő újrafelhasználható lesz. A lényeg az ebben, hogy az űrutazás rövidesen sokkal olcsóbbá válhat a mint most és ezzel talán megfizethetővé válik akár egy Mars-expedíció, akár állandó bázis létrehozása a Holdon vagy a Marson.
Az egész SpaceX vállalat azzal a céllal jött létre, hogy állandó várost hozzanak létre a Marson. Ettől persze még messze vannak, de az első lépések jók. Újrafelhasználható infrastruktúra kifejlesztésre és az űrutazás árának drasztikus csökkentése, Minderre a pénzt pedig kereskedelmi műholdak pályára állításából, valamint az ISS kiszolgálásából szedik össze.
A földi erőforrásaink igen végesek, és azzal a technológiával, amivel jelenleg rendelkezünk (üzemanyag hajtotta űrjárművek), nem lehet csillagközi utazást vállalni, mivel ha útközben elfogy a kaja, akkor nincs "hazaugrok egy burgerre". Még ha valahogy rá is jönnénk, hogy lehet fénysebességgel utazni, akkor is 4 évbe tellene eljutni a következő csillagig.
De attól, hogy pont a te kis pár évtizedes életedben nem teljesül a csillagközi utazás, az nem azt jelenti, hogy soha nem is fog. A távoli jövőben lehet rá esély.
Szerinted hány év telt el a barlagfalra rajzolgató ősember, és a kerék feltalálása között? És ez csak egy kerék. Szerinted mennyit kell várnunk a hipertér-űrutazásra? :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!