A Star trek technologia megvalositható?
5. és 6. vagyok.
a tudományos fantasztikum lényege, hogy tudományos alapokon nyugvó, részeiben valósághű, többé-kevésbé elképzelhető dolgokat találnak ki, amik ma még nem lehetségesek, sőt akár teljesen elképzelhetetlenek is, de egy nap akár még valóra is válhatnak. Verne idejében ilyen volt az űrutazás és a tengeralattjáró is. ma meg ezek már teljesen hétköznapi technológiák.
a Star Trek (és talán még sok más sorozat és film készítői is) egy csomó tudományos elméletet is felhasználnak a világuk és történetük kidolgozásához, amikkel továbá inspirálnak másokat is. mára már generációk nőttek fel többek közt a Star Treken és egy csomó valós technikai fejlesztést is inspiráltak kisebb vagy nagyobb mértékben, amik a sorozat készítésekor még nem léteztek, ma meg már hétköznapiak. ma ezek még aprócska dolgok, mint a mobiltelefon, tablet, hangvezérelt számítógép.
de a mesterséges intelligencia, robotika és egy csomó más kutatás inspirálódik ezekből a sorozatokból és ki tudja, miket tudnak még egy nap összehozni. ma az egyik legnagyobb technikai kérdés az energia termelés és tárolás. ha ezeket sikerül egy nap megoldani, akkor akár ugrásszerűen meglódulhat egy csomó másik fejlesztés is - ahogy történt az a gőzgép, majd az atomenergia megjelenésével is.
a Star Trek sorozatokban látható űrutazási technológia hasonlóan összetett és egy csomó más technológiára épül, amik egymást szolgálják. alapja a hatalmas energia termelés és tárolás, mert mai ésszel felfoghatatlanul sok energiát felemésztenek ezek a rendszerek. aztán van ott egy olyan energiamező technológia, ami megerősíti a fizikai szerkezeteket annyira, hogy a nagy sebesség miatt ne essenek szét. van egy olyan technológia, amivel az űrhajó eltéríti az elé kerülő részecskék egy részét, más részét begyűjti és energia termeléshez használja. van egy olyan technológia, ami nagy sebességgel előre hajtja a térben. ezek mind létező tudományos elméletekre épülnek. persze ezek mind olyan elméletek, amiket vagy cáfoltak, vagy legalábbis még nem sikerült megalapozni, mert még nem állnak rendelkezésre megfelelő berendezések, technológiák. de egy nap akár még létezhetnek is majd. vagy ilyenek, vagy hasonlók, vagy teljesen mások.
van róla egy történet, hogy az elméleti fizikus Stephen Hawkingot egyszer körbevezették a Star Trek (TNG) stúdiójában, ő pedig megállt a gépház díszleténél és azt mondta: ezen dolgozom. hogy pontosan az eneriga termelésre, hajtómű elméletre, fénysebességfeletti utazásra, mesterséges gravitációra, vagy közelebbről mégis mire gondolt, azt nem tudni. de ha ő bevállal egy ilyen kijelentést, talán nekünk sem érdemes leírni annyival, hogy sosem lesz lehetséges. hogy mikor és milyen formában, az már egy másik kérdés. viszont mivel a Star Trek sorozat egy csomó tudóst indított el a tudományos pályán, elég jó esélye van, hogy sok minden közelít, vagy közelíteni fog a Star Trek megoldásokhoz és elnevezésekhez, ha az lehetséges. már csak azért is, mert kb. akármilyen tudományos fejlesztést könnyebb egy már ismert hivatkozással bevinni a köztudatba, hogy olyan cikkek jelenjenek meg, hogy "megvalósult, amit a Star Trek jósolt", mint valami teljesen új dolgot bevezetni a köztudatba.
#18 igen lehet a történet és filmkészítők szerint.
Viszont azokból az adatokból számoltam annó vissza amik Janeway kapitány szájából hangzottak el. Azokból az adatokból pont kijött a fénysebesség. :D
Igaz a magyar szinkronosat néztem.
Elképzelhető hogy a Magyar szinkronkészítők belepiszkáltak az eredeti szövegben elhangzó adatokba.
Ennek érdemes lenne utánajárni angolul mit mondott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!