Mikor történnek nagy változások a 21. században?
Szerintem ezek a technológiai áttörések a mi megfigyeléseinktől függetlenül is megtörténtek, legfeljebb nem vagyunk olyan jártasak vagy figyelmesek, hogy észrevegyük őket. Pl Neumann elvek tartalmazás a gépek soros programvégrehajtását, ami egy alapvető pillér volt, ma már, ha 15k Ft-nál drágább telefon ellent mond ennek -a többmagos processzor végett-.
De annyira végbeláthatatlan, nem is igyekeznék spekulációkat tenni elő- és alapismeretek hiánya nélkül.
De a kérdésre részben válaszolva az áttörés amit szívesen megélnék, az a személyi járművek részleges vagy teljes eltűnése -a robbanómotor fajtájú persze-. Plusz az energiaszektor teljes átalakulása -hidrogénfúziós reaktorművek megjelenése igazi örömmel töltene el-
Azért 2000 óta is volt technológiai fejlődés.
Érdemes például a számítógépek fejlődését példának hozni.
Nézzük meg a leghíresebb sportszimulátor 2000-es kiadását:
https://www.youtube.com/watch?v=NODRr7STZDQ
És nézzük meg az idei kiadását:
https://www.youtube.com/watch?v=nIq-0VQ2hrs
Amire itt figyelni kell: az a grafika. A játékok azért értek el ilyen grafikai szintet, mert a számítógépek teljesítménye jelentősen megnövekedett, és a nagyobb számítási kapacitás lehetővé tette a jobb grafikát.
De ne álljunk itt meg. Nézzük meg, mennyit változott a televíziózás is.
2000-ben egy televízió így nézett ki:
Ma meg már így néz ki:
Itt is látható a technológiai fejlődés: sokkal jobb képminőséget tudunk megjeleníteni, mint korábban, és mégis: a vastagság radikálisan csökkent, miközben a kijelző mérete pedig növekedett.
2000-ben még ilyen telefonjaink voltak:
Ma meg már ilyenek vannak:
(Csakhogy mindkét "tábor" hívei örüljenek).
Itt is, hogy mi változott, elég sokáig tartana sorolni. Kezdjük azzal, hogy a mai telefonok eltörnek, ha leejted, a régi Nokia meg a padlót törte el. Ez természetesen vicc volt. Ma már egy komplett kis számítógépet hordozol a zsebedben, ami szó szerint egy multifunkcionális készülék, és messze nem csak telefonálásra alkalmas. Ilyen fajta készülékek gyártása 2000-ben még elképzelhetetlen volt, mint ahogy akkor az is sci-fibe illő dolognak tűnt, hogy érintőkijelzős telefonunk legyen. Ma meg már ez teljesen hétköznapi dolog. Egyszerűen megváltozott az, ahogy a telefonra gondolunk. Ezt azért érdemes kiemelni, mert ez a legszembetűnőbb technológiai változás, amit tényleg a hétköznapokban érzékel az ember.
És az internethozzáférés is lényegesen egyszerűbb, mint 2000-ben volt. Ha interneteztél 2000-ben, akkor fel kell tudnod ismerni ezt a hangot:
https://www.youtube.com/watch?v=p8XKhCfsTts
Ma már ennél lényegesen egyszerűbb a dolog.
De ne becsüljük alá azt se, hogy az internet maga is fejlődött, ahogy nőtt az adatátvitel sebessége. Csak néhány általad használt mindennapi oldal, amit 2000-ben még nem tudtál volna használni: Youtube, Gmail, Facebook, Gyakori Kérdések. Bizony, te ezt a kérdést még 2000-ben nem tudtad volna ide kiírni, mivel ez az oldal még nem is létezett akkor.
Megváltozott a filmekhez való hozzáállásunk. 2000-ben a legtöbb film így volt meg:
Igen, a DVD akkor már létezett, de meglehetősen drága volt még 2000-ben. Viszont ami teljesen a 2000-es évek szabadalma, az a Blu Ray. Úgyhogy ma már ilyen eszközökön vannak a filmjeink: [link]
Ez azt jelenti, hogy moziminőségben élvezhetjük a filmeket a saját otthonainkban. Oké, nem akarok nagyon hazudni, szerintem a legtöbb embernek a legtöbb filmje az ilyen eszközön van rajta:
De akkor jöjjön egy találmány, ami nem annyira hétköznapi, de 2000-ben nem létezett, és még nem lehet tudni, milyen mértékben fogja az életünket átalakítani:
https://www.youtube.com/watch?v=zsl7rMnJlPE
Szóval, ha jobban körülnéz az ember (és ehhez még a saját házából se kell kimennie!), akkor láthatja, hogy a technológia rengeteget változott és fejlődött az elmúlt 16 év alatt. Én most olyan példákat hoztam neked, ami szorosan érinti a mindennapi életünket: mert hétköznapi tárgyakról van szó. De látható, hogy igenis nagy változások voltak. És ez még csak 16 év! Ehhez képest az évszázadból még hátra van 84 év! Szóval azért ne mondjuk, hogy nem lesznek itt még nagy találmányok, mert az látjuk, hogy az informatikai technológia már eddig is nagyon sokat fejlődött, és szerintem ez az, ami leginkább érinti most az emberek mindennapi életét.
Mire 50 éves leszel:
- Olyan utak lesznek ahol az útjelzések az aszfalton foszforeszkálnak a sötétben.
- Az autók árammal működnek és halkak lesznek.
- Nem lesz készpénz, egy kártyád lesz csak, ami a személyid, bankkártyád, adókártyád, munkahelyi belépőd stb. is egyben.
- Ez meglehet mindenkibe bele lesz "csippelve", esetleg a retina, vagy ujjlenyomat alapján lesz azonosítás.
- A számítógépnek nem lesz billentyűje, hanggal adhatsz neki parancsot. Persze ha nem akarsz beszélgetni a géppel, írhatsz is. :) Villanykapcsoló, WC öblítő stb. is hangutasítással vagy érzékeléssel működik. (Mondjuk Rómában a Ciampino reptér klotyója már ilyen önérzékelős, lehúzza magát ha végeztél.)
- A számítógép pici lesz, tudsz vele telefonálni, ügyeidet intézni, szinte mindent csinálni, olyan kis mindentudó személyi asszisztens és információs bázis, ami csak a tied, és ha vki ellopná, egy idegennek nem működne a védelme miatt. Cipelned se kéne magaddal, mert lebegne utánad, sokáig bírná az aksija, ha meg merülne, keresne magának egy konnektort és feltöltené magát. :))
- A filmek 3D-sek lesznek, szó szerint az események körülvesznek és lesznek interaktív filmek, ahol te is szereplő vagy és a döntésed alapján változik a film menete. "Szagos filmek" is lesznek, pl. ha egy jelenetben vacsorázik a család, érzed az étel illatát is.
- Gazdagabb emberek génmódosított gyereket csináltatnak maguknak, hogy milyen legyen a haja, szeme színe, magassága, neme...
- A népesség jelentős része már vegetáriánus lesz, egy idő után majd arra néznek furán aki még igazi húst eszik, de az meg még később lesz.
- Az oktatást nagyon megreformálják, a gyerekeket az érdeklődési körük és veleszületett tehetségük alapján oktatják, pl. egy alapból jó matekos, fizikás gyerek aki szabadidejében is imád bütykölni, a reál tantárgyakat tanulja ki és kiváló villanyszerelő vagy mérnök lehet belőle, vagy egy másik gyerek, aki elborzad a sinus egyenlet gondolatától is, viszont nagyon jó a kézügyessége, fantáziadúsan jól rajzol, azt a tehetségét tökéletesítheti és kiváló designer lesz.
Egy másik gyereknek meg jó a beszélőkéje, tehetsége van az emberekkel való kommunikációja és sikeres lehet a jog, pszichológia, politika vagy irodalom terén. Megint másik gyerek meg sportban jeleskedik és inkább azt választja, minthogy "unalmas irodalom meg történelem" órákon tespedjen a padban. Ez az oktatási rendszer nagyon hatékony és sikeres szakemberek termel, mert minden ember tehetséges valamiben, és ha olyat tanulsz ami egyébként is érdekel, abban jó leszel és értékessé tesz. (Az ellentétét ismeri mindenki, amikor olyasvalami kell megtanulnunk, ami abszolút nem érdekel minket, ezért nehezen is tanuljuk meg, meg utána hamar el is felejtjük, 1-est kapunk érte, ami meg leminősít minket és rontja az önbecsülést és önbizalmat.)
- A technika miatt az emberek elhidegülnek, általánosságban barátságtalanabbak lesznek egymáshoz mint most, és 50 évesen azon morogsz majd: Ezek a mai fiatalok... Bezzeg az én időmben!
Nem venném a bátorságot, hogy részleteket közöljek a 30 év múlva érvényes állapotokról. Crisopher kissé optimista, hozzám képest.
Két út van, a dologi és a társadalmi. Az előbbiben hatalmas technológiai változások vannak, az automatizmus rendkívül nagyot lép majd előbbre. Ennek vannak előnyei és hátrányai. Lesz egy csomó kényelmi megoldás, akár az utakra vonatkozóan, vagy a lakás dolgaira (utasítást adsz, hogy legyen meleg, mire hazaérsz, érzékelők vigyázzák, hogy ne kerüljön veszélybe se te, se az értékeid, sok feladatot automata lát el, stb.). Ugyanakkor ez hatalmas adattömeget jelent, és lesznek, akik csábítást éreznek ennek kiaknázására, természetesen a rovásodra.
Ez a második témakör, hogy a társadalom ezekre miképp reagál. A lehetőségek hatalmasak (már ma is), ez erős egyenetlenségeket eredményez (lásd migráció), és egyes helyeken nagy lesz a túltermelés, másutt meg elégtelen. Ez hatalmas veszélyforrás, a társadalmi olló erőteljes nyitását eredményezi. Mivel itt óriási tömegekről (az emberiségről) van szó, ami soha sem teljesen kontrollálható, ezért kiszámíthatatlan és visszafordíthatatlan események is bekövetkezhetnek.
Szerintem vízválasztóhoz érkeztünk, ezt mutatja a meg nem szűnő, hol elhaló, hol felélénkülő válság. Ha az emberiség a technológiai fejlődést folytatja csak, és nem törődik a társadalmi egyensúllyal, akkor abból nagyon nagy baj lesz, olyan cselekmények, aminek az elkövető képtelen felmérni a következményeit, ezért gátlástalan (nincsenek gátlásai). Már ma is látjuk az úgynevezett önfeláldozó terrorizmus kárait, pedig itt csak kis hatású eszközökkel dolgoznak (egy nagyvároshoz képest pár ház elég kis hatású, hát még egy országhoz képest – az áldozatok számára persze ez az egyetlen végzetes hatás).
Ezért ma az elsőrendű feladat, hogy a politikai és ipari, technológiai diktatúrák ténykedését megfékezzük. Teljesen mindegy, hogy Orbán Viktor, vagy Bill Gates kényszeríti ránk akaratát (utóbbi kicsit nagyobb hatású, előbbi kicsit kellemetlenebb lokálisan). Mindkettőt kordában kell tartani az emberiség érdekében. Ennek sikere fogja meghatározni a 30 év múlva bekövetkező emberi állapotokat, nem pedig a technológia fejlődése.
Mire 50 éves leszel:
- nem lesz bankkártyád
- nem lesz mobilod
- nem lesz számítógéped
- valószínűleg áram se lesz hozzá
- megtermeled, amit megeszel, vagy éhenhalsz
- a Föld nem lesz lakhatatlan, csak a civilizáció dől be
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!