Mi történne a sivatag közepén ha odavezetnénk egy nagyon hosszú csövön át vizet?
Mint egy kerti slagon amennyi víz átfolyik,és hetekig nyitva maradna.
Kialakulna ott egy kis oázis szerűség?
Próbálkoztak már ilyesmivel de a sivatag közepén nem volt eredményes, ahol mindent vastagon eltakar a homok, ott reménytelen.
Ahol viszont van termőtalaj, csak kevés a csapadék, ott lehet látványos eredményeket elérni, ilyen volt Izraelben a kibucprogram.
Nagy mennyiségű, hatalmas területeket vontak így mezőgazdasági megművelés alá, de fantasztikus költségekkel, amit sokáig finanszíroztak ugyan, de ahol nem sikerült végül olcsóbb módszerekkel vízhez jutni, ott nagy mértékben visszaesett a program.
A finanszírozás nem csak, nem pusztán gazdasági előnyökért történt, hanem részben propaganda célból is, részben szociológiai kutatásból, kommunális közösségek kialakításával és magának Izrael államnak a fejlődéséhez is köthető.
Pusztán a víz odavezetése (hová is, a sivatag meglehetősen sokrétű, jó része nem is homok, hanem kőtenger) semmit sem jelent. Itt Magyarországon se jelent többet, mint hogy nedves lesz a talaj, a gyom könnyebben megtelepedik.
Ha viszont tervszerűen, ott, ahol érdemes, és komplex rendszerben, akkor ott bármi lehet. Csak egy példa: Szenegálban hatalmas sós mocsarak vannak. Látszólag semmire se jó. Ha azonban akad egy hozzáértő, elszánt ember, bekövetkezik a csoda. Pár év alatt százezreket mozgatott meg (mert emberi támogatás nélkül semmi nem működik), mangrove erdőt telepítettek a mocsárba, az megtisztította a sótól, és árnyékában hatalmas rizsültetvények vannak kiváló terméseredményekkel. Aki a nagyságrendre kíváncsi, gondoljon 100 millió fára.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!