Hogy kell ezt kiszámolni 3/8 ÷ 5/8?
Ezt még én is tudom, remélem alsós vagy. :D
Egyenrangú műveletek szóval szépen sorban. Megfelelően zárójelezve igy nézne ki: ((3/8)/5)/8
Feltételezve hogy mind a két jel az osztás műveletet jelenti, es nem nevező es számláló tört bontást szimbolizál a középső..
Gondolom, ez a tegnap este hét előtt kapott részletes válaszból következő kérdés, de azt így magában nem lehet/kell kiszámolni! :)
DQ elég jól leírta, hogy mit kell csinálni, ebben:
"Összeadod a két számot, 3+5=8.
Ez a 8 darab fog egy egészet alkotni. Például egy torta 8 egyforma szeletre osztva. 8 szelet alkot egy egész tortát.
No, ezt a 8 szeletet ha elosztod magad és a húgod között úgy, hogy ő kap 5 szeletet, te eszel hármat, akkor 3:5 arányban osztozkodtatok."
Gondolom ez (3/8) / (5/8) akar lenni.
A törttel való osztást kell megérteni. Mit jelent az, hogy mondjuk 2 osztva (1/5)-el? Valójában nem osztást ( 2 / (1/5) ), hanem bennfoglalást ( 2 : (1/5) ). Valójában itt az a kérdés, hogy a 2-ben hányszor van meg az 1/5, azaz hány 1/5-nyi tortadarabból lehet kirakni két egész tortát. Ezt talán könnyű elképzelni, és a válasz az, hogy 10 darab kell hozzá.
A 2-ben az egész 2-szer van meg. Minél kisebb tortaszeletekről van szó, annál többször van meg az x egészben:
2 : 1 = 2 (egyértelmű)
2 : (1/2) = 2*2 = 4 (Az egységhez képest fele akkora tortaszeletekből építkezünk, így logikusan kétszer annyi kell belőle.)
2 : (1/3) = 2*3 = 6 (Az egységhez képest harmad akkora tortaszeletekből építkezünk, így logikusan háromszor annyi kell belőle.)
2 : (1/12) = 2*12 = 24 (Az egységhez képest harmad akkora tortaszeletekből építkezünk, így logikusan háromszor annyi kell belőle.)
No de mi a helyzet, ha az osztó számlálójában nem 1 szerepel. Induljunk ki az 1 : (1/12) példából.
2 : (1/12) = 2*12 = 24 (Ha az előző rész értetted, akkor logikus.)
2 : (2/12) = 2*12/2 = 12 (Mivel kétszer akkora szeletekből akarjuk a tortát kirakni, így értelemszerűen fele annyi kell hozzá.)
2 : (3/12) = 2*12/3 =8 (Mivel háromszor akkora szeletekből akarjuk a tortát kirakni, így értelemszerűen harmad annyi kell hozzá.)
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Konklúzió: Ha törttel osztunk, akkor az osztó nevezője növeli az eredményt, méghozzá pont annyiszorosára, mint amekkora a nevező. Az osztó számlálója viszont csökkenti az eredményt, méghozzá pont annyiad részére, mint amekkora a számláló.
Tehát:
a : (b/c) = a*c/b = a * (c/b)
Magyarán törttel úgy osztunk, hogy a reciprokkal szorzunk. (Reciproka egy számnak az az 1/x alakja, egy tört esetén ez azt jelenti, hogy a számlálót és a nevezőt felcseréljük.)
Ez akkor is igaz, ha az eredeti osztandó nem egész szám – mint a példánknál a két egész torta –, hanem mondjuk egy tört.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Ilyen módon:
(3/8) / (5/8) = (3/8) * (8/5)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!