Ennek a szélsőséges időjárásnak már köze lehet a globális felmelegedéshez?
Igazán nem akarok vitatkozni kedves szakmabelivel, de ne állítsa, hogy régebben ilyen nem volt. (Példa: [link] )
Tehát, tisztelt illetékes, akkor a globális klímaváltozás Magyarországon hőmérséklet-csökkenéssel és csapadékmennyiség-növekedéssel jár???
Persze, voltak régebben is hidegebb-melegebb időszakok, de elsősorban nem az extrém eseményeket kell figyelni, mert azok véletlenül bármikor bekövetkezhetnek, egyedi esetek, hanem a trendeket (illetve az extrém éghajlati események gyakoriságának trendjét).
Egy példa: tehát az egy dolog, hogy 100 év alatt van egyszer -40 fok, attól még nem feltétlenül mondhatjuk, hogy csökkent a hőmérséklet, ez nem árul el semmit. Az már viszont igen, ha 100 év alatt 30 évben átlépjük a -30 fokot. Persze ez csak egy sarkított példa volt, ez nem is igaz perpill Magyarországra, csak így szemléletesebb, miért is a trendeket kell nézni, és az, hogy "régen is volt egyszer-egyszer ilyen" miért nem jelent sok mindent.
Magyarországon a klímaváltozás a legvalószínűbb előrejelzések (szcenáriók) szerint átlaghőmérséklet-emelkedést és csapadékmennyiség-emelkedést okoz. Ezzel egyidejűleg pedig az extrémumok gyakoriságának, intenzitásának növekedését. Azaz durva példával 2-3 hétig szakad az eső, aztán 2-3 hónapig egy csepp se (átlagba nő a csapadékmennyiség, de az extrémumok is, így ennek mégse örülünk). Ugyanígy a hőmérséklet: átlagban nő, de több lesz mind a melegebb, mind a hidegebb napok száma.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!