Ha az ember áll az evolúciós ranglétra tetején, akkor miért fejlődünk olyan lassan?
Sziasztok!
Ez a kérdés foglalkoztat egy ideje. Hogy bár az ember a legfejlettebb az állatvilágban, mégis egy csecsemő nagyon sokára lesz önellátottó. Egy újszülött es egy tizeseves ugyanúgy nem tudna életben maradni egyedül. De a főemlősök is gyorsan önállósodnak. De még ha egy kutyát veszünk alapul, aki nem hogy születik, hogy már szalad is, ők is fel éves korukra már egyedül is elboldogulnak. Az embergyerek miért fejlődhet ilyen lassan? Milyen evolúciós oka lehet?
Csak hogy megerősítsem az előttem szólóak véleményét: semmiféle evolúciós ranglétra nincs.
Az ember egy csomó dologban ("fejlettségben" - ha úgy tetszik) totálisan el van "maradva" a majomtól.
Az embernek az agya fejlődött sok minden rovására, az azonban hatalmas sebességgel. Elég nevetséges azt állítani, hogy az lassan "fejlődött".
Az evolúció egy csomó mindent "visszafejleszt", amire egyre kevésbé van szükség. Pl. az újszülöttek gyors lábraállására az emberi környezetben semmi szükség, mert, az ember enélkül is képes sikeresen szaporodni, következésképpen folyamatosan "romlik" a "minél gyorsabban önállóvá válni" belső program.
Az evolúció egy dekát se fejleszt-, sőt, visszafejleszt, ha nincs semmi olyan kényszerítő körülmény, ami miatt komplexebbé fejlesztenie kellene, sőt, még a szintet se tartja fenn, ha nincs arra környezeti igény (szelekciós nyomás hiánya).
Ha minden ember fejébe hirtelen egy csimpánzagy kerülne, akkor majdnem az összes ember záros határidőn belül elpusztulna, figyelembe véve a sok szempontból igencsak gyatra testi adottságainkat, amik időközben a "visszafejlődés"-ből alakultak ki mára.
Kérdező: "De a főemlősök is gyorsan önállósodnak."
Egy apróságról megfeledkezel, hogy már az ő utódaik is az átlagnál már lassabban...
A főemlősök is nagyon intelligens lények.
De még ha egy kutyát veszünk alapul, aki nem hogy születik, hogy már szalad is,
Egy újszülött kutya nem fog rohangálni, még nem lát és hall.
Vegyük a kisgidát, az tud néhány órásan szaladni. De a gyomra még fejletlen, a kecske hat hetes koráig nem tud kérődzni.
Az embernek az agya sokkal fejlettebb, ezért kell neki még sok évig fejlődnie. Születésig nem tud rendesen kifejlődni, mert nagyon sokat kell tanulnia, számos tapasztalatra szert tennie. Hat-hét éves korában már tudja a legtöbb dolgot, a továbbiak csak ezt cizellálják.
@13: ez kérlek annak a része, ami tegnap este történt itt a GYK-n. Kettő olyan kérdést is sikerült kiírni, ahol már maga a kérdés sem igaz. Ez szép teljesítmény. És hogy-hogy nem, mindkettőt az evolúcióról. Valószínűleg evolúcióellenes retardok kamukérdései - szegények már kérdezni sem tudnak hazudozás nélkül. Itt a másik:
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..
"nem hiszem, hogy ez a fajta letámadás indokolt"
Hát... próbáld magad beleélni a mi helyzetünkbe is. Az esetek 99%-ban nem érdeklődő laikusokkal találkozunk itt, hanem agyatlan kreacionista letámadókkal.
Sokunkban kissé már eluralkodott az üldözési mánia... de bennem bizonyosan. Elnézést, ha indokolatlanul lerohantalak. Én azt hittem, éppen ellentámadásban vagyok... :D
"Az embernek az agya sokkal fejlettebb, ezért kell neki még sok évig fejlődnie."
Hát, ettől még gyorsan két lábra állhatna, és egy csomó olyan dolog sokkal gyorsabban működhetne benne, ami nem elsősorban a nagyon fejlett emberi agy függvénye.
Ezek a "szimpla" programok egyszerűen inkább "lelustultak", mert nincs szükség a gyorsaságra. És nem csak lelustultak, egyszerűsödtek is. Pl. a reakcióidők stbstb...
Pl. a 10-ig számolni tudó csimpánz a képernyőn megjelenő számra a helyes reakciót olyan sebességgel produkálja, hogy az ember az alatt az idő alatt éppen csak felfogja, hogy milyen szám jelent meg a képernyőn, nemhogy még helyesen is reagáljon.
"Az embernek az agya sokkal fejlettebb, ezért kell neki még sok évig fejlődnie."
Ill. van olyan elképzelés is, hogy az embernél a nehéz szülési folyamatok miatt (pl. túl nagy a baba feje), tulajdonképpen az ember előbb szüli meg a gyermekét, mint kellene, mert szó szerint az újszülött túl nagy lenne ahhoz, hogy kellően fejlett testi adottságokkal rendelkezzen. Ebben az értelemben az ember újszülöttjei valójában mind koraszülöttek.
Ez nem lehetetlen hipotézis, de ettől még a korábban emlegetett tézisek is igazak, és a koraszülött hipotézis is csak úgy működik, ha ezt a luxust fenn tudja tartani az emberiség. Márpedig tudja, mert az ember könnyedén megtudja védeni az utódait a környezet káros hatásaitól. És ez már a főemlősök esetében is detektálható jelenség - pontosabban egy meggyőző szintje.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!