Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha egy államban olyan pénzek...

Ha egy államban olyan pénzek kerülnek forgalomba, amik hamisak, tehát nincs rájuk fedezet, akkor ez hol mutatkozna meg problémaként? ( Nem az erkölcsi részére gondolok. )

Figyelt kérdés
Azt szokták mondani, hogy egy állam aranykészlet-fedezete, illetve a gazdaság teljesítménye határozza meg azt, hogy mennyi pénzt lehet előállítani, vagyis mennyire gazdag egy ország. Nem értem ezt. Például hol billenne ki ez a nagy mérleg, ha valakik elkezdenének pénzt hamisítani és tegyük fel nem buknának le, tehát a készpénz forgalomba kerülne. Ahol azzal fizetnének, ott ugye értéket tulajdonítanának annak. Pedig nincs fedezete. Mégis ellátná azt a szerepet, amit egy legálisan előállított bankjegy. Vagy mégsem? Hogy is van ez? Amúgy nem pénzhamisításra készülök, csak ezt senki nem tudta eddig megválaszolni.
2010. máj. 12. 18:38
 1/2 anonim ***** válasza:

Ez elég bonyolult közgazdasági kérdés.

Megpróbálok nagyon egyszerűsítve válaszolni rá.

A Jegybank feladata meghatározni,hogy mennyi pénz kerüljön forgalomba,ami szükséges a gazdaság működéséhez, és van mögötte gazdasági teljesítmény ( Árútermelés).Ha nagymennyiségű bankjegy kerül forgalomba,és mögötte nincs megtermelt árúfedezet,akkor rövidesen nőni fog az infláció. Ha nagyobb a kereslet, (több pénz,több árúvásárlás) akkor nőnek az árak,ami felhajtóerő. Ez történt most a gazdasági válság idején is ,a sok fedezetnélküli hitelek miatt.

Vagy pl. a háború befejezése után a pengő elértéktelenedett. Túl sok és egyre nagyobb címletű bankjegyek kerültek forgalomba,fedezet nélkül. Ami egy héttel azelőtt 100 pengőbe került,azt egyhét múlva 1.000.- pengőért lehetett megkapni.A végén már mill meg bill pengők voltak,és senki nem adott érte semmit. Jött a cserevilág. A szabó lisztet kért a varrásért, a cipész kukoricát stb.

Remélem,valamennyire érthető számodra a dolog.

2010. máj. 12. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Csak gondold át, mi lenne ha egyik pillanatról a másikra mindenkinek mondjuk lenne 1 milliárd forintja. Gyakorlatilag napokon belül semmit nem tudnál venni, mert mindenki mindent megvásárolna. Elértéktelenedik a pénz, hiszen mindenkinek van. Ez van, ha az árak nem tudják emelkedéssel követni ezt a helyzetet. Ez így nagyon sarkalatos, de a megértéshez jó példa. Ha lassan "szivárog" be pénz a gazdaságba az is hatással van az árakra ugyanígy csak lassabban, és ebben az esetben az áremelkedések "megpróbálják" visszaalakítani a korábban (talán) meglévő egyensúlyt.
2010. máj. 13. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!