Mi a címe annak a dokumentumfilmnek amiben egy nem működő nyomtatón keresztül mutatják be azt hogy miért nem érdemes megjavítani?
> Nekem is a tervezett avulás jutott először eszembe, de abban az van, hogy kapott valakitől egy programot, amitől újra használhatóvá vált a nyomtatója.
A tervezett elavulás ritkán működik így. Nem egy program teszi használhatatlanná a legtöbb terméket. Erre azért a konkurencia, meg a gyártástól független szerelők, meg a fogyasztóvédelem is lecsapna, tehát eléggé kontó szaga van ezeknek a történeteknek.
A tervezett elavulást – ha van – inkább az anyaghasználat, a vastagságok meghatározása okozza. Sőt sok esetben nem is cél, hanem csak következmény az alacsonyabb élettartam. Mondjuk egy mai hűtőgép sokkal könnyebb és olcsóbb tud lenni tőle, bár cserébe gyorsabban elromlik. A dolgok is egyre összetettebbé válnak, egy mai hűtő sokkal bonyolultabb szerkezet, mint a régiek. Nagyobb komplexitás = több meghibásodási lehetőség.
Ott van pl. a villanykörte összeesküvés, ami ugye azt pedzegeti, hogy régen mennyivel tartósabb villanykörték voltak. Na ja, ma is tudnánk ilyeneket gyártani, csak az izzószálnak kellene vastagabbnak lennie. De nem véletlenül vékonyabb az izzószál, mert így ugyanannyi fényerőt sokkal kisebb fogyasztással tudunk elérni. Ha növeljük az izzószál vastagságát, az ellenállása csökkenni fog, így a P = U²/R miatt a teljesítménye, így a fogyasztása is nőni fog. Lehet, hogy egy csomót megspórolnánk a villanykörte árán, mert ritkábban égne ki, de cserébe a többszörösét fizetnénk vissza a magasabb villanyszámla miatt.
Bocs Sü, én nem a tervezett elavulásról írtam, hanem a Tervezett elavulás – A villanykörte összeesküvés című filmről, ti. az nem lehet a keresett film, mert abban nem az van, hogy a férfi leadta a nyomtatóját a bontóban, hanem hogy valakitől vásárolt egy programot, amitől tovább működött a nyomtatója.
Hogy ez igaz, fikció, konteo, abban nem foglalok állást, mert nincs meg hozzá a tudásom.
A tervezett avulás, akár szoftveres, akár hardveres, ha bizonyíthatóan szándeékos, legalábbis az EU-ban bűnténynek számít és börtönbüntetés is jár érte.
Tehát pl. a szoftverbe negy hasznáat-figyelő, ami szándékoltan pl. x üzemóra után "javíthatatlan" meghibásodást okoz.
Viszon ott gey kivédhetetlen kiskapu, a tervezett élettartam NEM számít ide.
Mondjuk megtervezek egy autót, eldöntöm, hogy ennek a tervezett élettartama 200.000 km vagy tíz év, aztán úgy méretezem az alkatrészeket, hogy minimum ennyi km után kophatnak el vagy ennyi év után rohadhat szét, addig nem, de utána semmi sem garantált.
Közlekedési gyártó iparban, egyáltalán biztonságtechnikailag fontos ipari gyártmányokban, pl. építőipar, hidak stb. van törvényileg előírt minimum elvárás, amit ebből teljesíteni kell, egyéb hétköznapi termékeknél, például nyomtató, elektromos fogkefe stb. nem tudom, létezik-e ilyen, törvényszinten kötelező minimum élettartam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!