Mitől nőttek gigantikus méretűre a dinoszauruszok? Ha a méretüket alakító tényezők az emlősökre is hatással lettek volna, nem lenne olyan hihetetlen egy King Kong sztori sem igaz?
Most konkrétan nem tudom melyik Kingkonra gondolsz, de az a méret azért kicsit extrém :)
Azért nem csak a dinoszauruszoknak sikerült:
(oké kicsit kisebbek mint egy Brachiosaurus de ezért ez is elég extrém a mai élővilághoz képest)
A dinoszauruszok korában több oxigén, és több tápanyag állt rendelkezésre, melegebb volt a bolygón. Gyakorlatilag jégmentes volt a bolygó.
A pleisztocén megafauna kialakulására viszont egészen pontosan tudjuk az okot.
Az addigi erdős bolygón a füvek egy típusa kezdett el 30 millió éve hódítani.
ezek a füvek úgy "hódítottak" maguknak teret az erdőktől, hogy "szilikát tűket" fejlesztettek ki a szálaik élén ami sok állat számára ehetetlenné tette őket.
Másrészt a felhalmozódó száraz fű miatt óriási tüzek keletkeztek a bolygón, gyakorlatilag minden erdő leégett!
Hatalmas széntelepek keletkeztek.
Ekkor csökkent az oxigénszint és nőtt a széndioxid szint is drasztikusan.
És kialakultak a füves puszták, ligeterdők.
Azok az állatok lettek sikeresek akik ezt a saját evolúciójukban tolerálni tudták.
Azaz kialakultak az olyan növényevők (kérődzők) melyek képesek voltak megemészteni ezeket a szilikát tüskés élű füveket is.
És ezért hatalmasra tudtak nőni mert ez előny volt számukra.
A ragadozóik pedig követték a méretnövekedésüket.
A Jégkorszakok később már csak módosították és pusztították ezt az állományt. Vagyis aki túlélte az első jégkorszakokat az szőrösebb lett, és csak később halt ki, vagy ma is élő faj.
A mai felmelegedés egy "visszaalakulás" a bolygó jégmentes melegebb időszaka felé. A probléma a változás sebessége! Minden valaha volt változásnál is 1000x gyorsabb.
Így nincs ideje az élővilágnak alkalmazkodnia. Sajnos ez bődületes kihalási hullámhoz vezethet amit az emberiség is nagyon megsínylene!
Nem mind volt hatalmas.
Például a Triászban egy Pszeophisis 1-1,5 méter hosszú ha lehetett.
"A dinoszauruszok korában több oxigén"
Ez erősen vitatott, több felmérés például arra jutott, hogy épp alacsonyabb volt az oxigénszint a mainál. A sok oxigén inkább az ízeltlábúak növekedésének kedvez (lásd a karbon időszakbéli óriásrovarokat, ezerlábúakat, stb.), de a dinoszauruszok és más hüllők szempontjából nem igazán mérvadó.
A dinoszauruszoknak kettős légzése van (a légzsákrendszeres, ez tudtommal a jelenleg elfogadott nézett), ezért tudtak alacsony oxigénszint mellett is nagyra nőni. Egy emlősnek ehhez képest a légzőrendszere fejletlen, ezért soha nem fog méretben egy dinoszaurusz nyomába érni, akkor sem, ha az oxigénszint a duplája lenne a mainak.
Szóval de, hihetetlen lenne egy King Kong féle sztori. Egy majom soha nem fog megnőni akkorára.
Amúgy az egyetlen, amit ismerned kell (a fenti klasszikust ugord át nyugodtan, ha unod, ennyit olvass inkább el), az a NÉGYZETES-KÖBÖS TÖRVÉNY.
A lényeg, hogy egy élőlény tömege a magasságának a KÖBÉVEL növekszik (a térfogatával: magasság x szélesség x mélység), viszont az izmai ereje csak a NÉGYZETÉVEL (a keresztmetszete: szélesség x mélység).
Tehát ha például ha elkezdesz egy növényt nagyítani, nagyítani, akkor egyre vastagítanod kell a lábait, hogy elbírja a saját súlyát. Hasonlíts össze egy lovat és egy orrszarvút (az orrszarvú közelebbi rokona a lónak (párosujjú patások), mint az elefántnak (páratlan ujjú patás), tudtad? :D), és kábé elképzelést alkothatsz róla, hogy hogyan is működik ez.
A legnagyobb dinók körülbelül a felső határa annak, amilyen nagy szárazföldi élőlény még elképzelhető. King Konggal csak az a baj, hogy neki az ALAKJA olyan, mint egy gorilla/csimpánz/ember (verziótól függ. Még ha el is bírná mondjuk a saját gerince (mondjuk tegyük fel, hogy vastagítjuk, javítjuk a csontváz anyagát, ahol tudjuk), akkor is biztosan nem tudna két lábon járni, pláne ugrálni, ahogyan Kong a filmekben szokott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!