Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi most bent vagyunk a világűr...

SONYXJ kérdése:

Mi most bent vagyunk a világűrben vagy kint vagyunk a világűrbe? Mármint maga a föld, illetve külön az emberiség?

Figyelt kérdés
2017. febr. 16. 13:00
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
100%

A Föld bent van a világűrben, te pedig szintén - HA itt vagy, a Földön.


Ha az űrben vagy, akkor pedig kint vagy a világűrben.

2017. febr. 16. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
100%

"Harminc küllő kerít egy kerékagyat,

de köztük üresség rejlik:

a kerék ezért használható.

Agyagból formálják az edényt,

de benne üresség rejlik:

az edény ezért használható.

A házon ajtót-ablakot nyitnak,

mert belül üresség rejlik:

a ház ezért használható.

Így hasznos a létező

és hasznot-adó a nemlétező."


[link]

*

A házban üresség van - ha bemész, az ürességbe mész.

Ha benn vagy, az ürességben vagy, vagy a házban?

2017. febr. 16. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 EagleHUN ***** válasza:
100%

Én első válaszából indulnék ki:

"De megkérdezném, ha mondjuk a tengerpartról becsónakázol a tengerbe, akkor most bementél a tengerbe, vagy kimentél a tengerre? Amúgy meg nem qrvára mindegy? :)"


Nem mindegy technikai/filozófiai szempontból mert a tenger a csónakban ülőt nem veszi körbe! És az nem lesz vizes.

Míg aki bemegy a tengerbe az vizes lesz.

(Természetesen gyakorlati szempontból hogy mit mondunk hogy mondjuk tökmindegy!)


Na most a földet körbeveszi a világűr és a világegyetem is.

Ezért a föld bent van a ürben és a világegyetemben, és mindeközben a saját légkörében is. (Bár ez már tényleg abszolút részletkérdés hogy a légkör a föld része-é vagy valami különálló dolog-e?)


Az embereket viszont a föld légköre veszi körbe, ezért kint vannak az űrből viszont bent vannak a földön.

(És nem a földben! Bár sokan vannak már ott is! XD)

De mindeközben az emberek bent vannak a világegyetemben, mint ahogy minden más is! (Remélem érthető hogy a világegyetem nem egyenlő az űrrel, mert a világegyetemnek része az űr, de az űrnek nem része a többi minden (csillagok, bolygók, aszteroidák, gázfelhők...) mert azok csak benne vannak az űrben!

Tehát:

- A világegyetemben bent van az űr és sok minden más (a föld és az emberek is).

- A sok minden más viszont bent van az űrben is egyúttal.

- Ennek ellenére mivel a sok minden másnak nem része az űr és az emberek közvetlenül nem is szoktak az űrrel érintkezni ezért ők is és a föld is kint van az űrből, vagy helyesebben az űrön kívül vannak.

- Csupasz légkörnélküli egyebek lehetnek az űrben. (Pl: A Holdunk az űrben van.)


Delfill kellene ide. Delfill merre vagy? XD

2017. febr. 16. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 2*Sü ***** válasza:
100%

> Akkor most mi van? Most akkor mi emberek itt a földön bent vagyunk a világűrbe vagy kint? :)


A bent és kint között a különbség az, hogy egy adott zárt rész határát átléptük-e vagy sem. A kérdés, hogy hol húzzuk meg a határvonalat. Ha a kertben vagy, akkor a házhoz képest kint vagy, a telekhez képest bent. A kulcs, hogy hol húzod meg a határvonalat.


A világűrt – ahogy a tengert – lehet kétféleképpen is értelmezni. Lehet azt mondani, hogy a világűr része a sok galaxis, csillag, bolygó. Ahogy a tengernek része a hal, a tengeralattjáró. Csakhogy ebben az esetben a világűrnek nincs határvonala, mivel a Világegyetem határtalan. Ergo a bent és kint sem értelmezhető. Persze lehet valamiféle klasszikus, vagy naiv képet nézni, amely szerint a Világegyetemnek van határa – ami hibás kép –, ebben az esetben mi belül vagyunk a Világegyetemen, illetve a világűrön belül vagyunk.


Lehet úgy is értelmezni, hogy a világűr csak a légüres teret jelenti, mint ahogy a tengernél csak a vizet. Ebben az esetben itt a Földön mi nem vagyunk a világegyetem részei. Van egy határvonal, mondjuk a légkör legfelső része. A határvonal két dolgot választ ketté, egy véges térrészt – ami a Föld és annak a légköre, a fák, Pistike, stb… –, meg egy végtelen részt, ami mindezek kívül van. Ha fellövünk egy űrhajót, akkor az kint lesz a világűrben. Mi magunk viszont nem vagyunk a világűrben.


Szóval az egész kérdéskör szócséplés. Mindkét kifejezésnek megvan a maga logikája. Ez olyan, mintha azon vitatkoznánk, hogy te most itthon vagy, vagy otthon. Hozzám képest otthon, magadhoz képest itthon.

2017. febr. 16. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 2*Sü ***** válasza:
100%

De erről egy dalszöveg jutott eszembe:


– Szabad vagyok! – mondta a majom a rácsnak.

– Én nem. – mondta a rács – Engem majmok köré zártak.

2017. febr. 16. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 te te te válasza:
😄jezusom, ennyi häger maistert....
2017. febr. 16. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 Wadmalac ***** válasza:
100%

Valamelyik üdülőhelyünkön van egy hmmm... elmegyógyintézet, annak a "kennelje" mellett vezet el egy sétaösvény, aho la turisták kolbászolnak a fürdőbe és vissza.

Na, a kint sétáló turistáknak állítólag egyszer kikabált az egyik "kezelt" az udvarról:

- Hé, ti ott, sokan vagytok ott bent?


Szóval minden nézőpont kérdése.

Attól függ, milyen halmazokat adsz meg elhatárolt csoportként, területként.

2017. febr. 17. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!