Star wars-ból ismert TIE birodalmi vadászgépek, képesek lennének a valóságban is repülni?
maglev(mágnes lebegés)technológia által képes lenne e repülni?
léteznek azok a technológiai megoltások amik által repülhetne?
vagy videojátékokban és filmekben fog ez csak létezni?
A TIE vadászok nevében a TIE a Twin Ion Engine (dupla ionos hajtómű) rövidítése.
wikipedia:
"1960-ban építette a NASA az első ionhajtóművet, a Lewis Research Center közreműködésével. 1964-ben a SERT–1 Szuborbitális pályán a higanygőz ion-motort sikeresen tesztelték. 1970-ben a SERT–2 fedélzetén kettő ion-motort teszteltek.
1974-ben az ATS–6 műhold pályakorrekcióinak végrehajtására építettek be ionhajtóművet. Földi körülmények között az 5 centiméteres ion motorok 0,15 kW mellett mintegy 4,5 mN tolóerőt biztosítottak 2500 másodperc időtartamban. Geostacionárius pályán az egyik hajtómű közel 1 órát, a másik 92 órát működött.
2000-ben megépítették a Deep Space–1-et, hogy "élesben" is kipróbálhassák, meggyőződjenek róla, hogy alkalmas-e űrbéli használatra. Azóta több, elektromos motorral hajtott űrjármű készült és került bevetésre, például 2003-ban a Holdra indult SMART–1 vagy a 2003-ban az Itokawa kisbolygóhoz indult japán Hayabusa."
"maglev(mágnes lebegés)technológia által képes lenne e repülni?"
Nem. A mágneses lebegtetés csak pár centi magasan lehetséges, mágnes a mágnes felett, akár permanens, akár elektromágnes, akár fémben örvényáram, de akkor is mindkét oldal mágnes. A mágneses lebegtetés nem működik "akármi" felett. Főleg nem repülésre, akármilyen magasan. És különben is, még mágnes felett is magasabban akkora térerő kéne, hogy az energia szempontjából is nonszensz, meg ha menne is, minden fémre hatna hatalmas körzetben.
"léteznek azok a technológiai megoltások amik által repülhetne?"
Hát, nem. Antigravitációs megoldás még nem létezik , talán sosem lesz, még azt sem nagyon tudjuk, a gravitáció hogyan működik, nem még hogy befolyásoljuk.
Persze rakétákkal, gázturbinákkal lehetne lebegtetni, de ahhoz állatira nem ideális a formája egy Tie-vadásznak.
Amúgy ez az űrhajó aerodinamikai katasztrófa, ami kis vezérsík-segítséget adna a két napelem-plattni két oldalt, azt haza is vágja a bumszli gömb kasztni meg az elefántláb vastag oldalsó tartók. Akár a sík vezérfelületes, akár a kétszer megtört oldalszárnyú változatot nézzük. Természetesen a vezérsíkok semmi felhajtóerőt nem termelnek, nem is mechanizáltak, tehát kormányozni sem tudnak, gyakorlatilag csak dísz.
Éppenséggel az X-szárnyúak sem lennének repképesek.
Akármilyen vicces, még a Millennium Falcon a leginkább aerodinamikus, a korong rész enyhe felső íve még talán felhajtóerőt is termelhetne. Mondjuk 3 machnál. :D
Csak ott meg lesülne róla a kabin. :D
"vagy videojátékokban és filmekben fog ez csak létezni?"
Bizony, csak ott. Ha valaha is lesz más hajtómű-technikánk, akkor is jóval praktikusabb formájú járműveket fog hordozni.
A Földi atmoszférán belül nemigen tudna repülni. Manőverezés szinte kizárt! A két számomra értelmezhetetlen funkciójú lemez, vagy "szárny" olyan kis ponton rögzül az irányító fülke gömb formájú testéhez, hogy az bizonyára sok mérnök szemét bántja. (Szerintem jogosan) Óriási erőkar, ráadásul vitorla effektus! Ha nagy sebességgel közlekedne a légkörben, a "szárnyai egészen biztosan letörnének, vagy eldeformálódnának. Legalábbis én nem tudnék most olyan anyagot mondani ami ekkora mechanikai feszültséget elvisel. Minden esetre kíváncsi lennék milyen folyáshatárral kéne számolni anyagválasztásnál... :D
Az űrben viszont meg lehetne oldani az irányítását akár négy fúvókával is, amik a kiáramló gázok segítségével manővereznék a TIE vadászt. Ráadásul az űrben a közegellenállás sem probléma, ami a légkörben ugye elég jelentős! A filmben említik, hogy ezek a kis gépek rövid-távúak, nem lehetne messzire merészkedni velük! Hát a valóságban sem, mivel a gázokat valahol tárolni is kell, és a TIE vadász alapvetően elég kicsi. Nem lenne hol. Ha elfogynak a gázok, akkor már fékezni sem lehetne a gépet, és addig sodródnál vele az űrben míg bele nem ütköznél egy bolygóba vagy egy szupernóvába és akkor jóccakát! :D
"Óriási erőkar, ráadásul vitorla effektus!"
És a turbulens vibrációk még szóba sem kerültek.
Az is jogos felvetés, hogy a hajtóműveknek bizony csóvája van, ami reaktív hajtásra utal, ez bizony kidobott anyag nélkül nem működik, azt meg tárolni kell valahol.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!