Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az idő relatív?

Az idő relatív?

Figyelt kérdés
Az idő relatív? És miért?

2016. nov. 5. 18:39
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Mert a fény sebessége állandó, és ez különböző irányokba, különböző sebességgel mozgó testekről nézve csak úgy lehetséges, ha a testek sajátidejeinek sebességei változnak meg a fénysebesség helyett. Ennél többet én sem tudok, de Einstein relativitáselméletéből ez következik.
2016. nov. 5. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Vagy mert véges sebességű világban élünk ,márpedig ha egy ponton vége van a sebességednek akkor az után nem mérhetnél időt mert akkor elméletben tovább gyorsulhatnál ezért a véges sebességhez közeledve az órádnak törvényszerűen le kell lassulnia 0 ra ami mások órájához képest eltérést fog mutatni tehát relatív lesz az idő fogalma.
2016. nov. 6. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
79%
Gondolom fiatal vagy es a kerdesed arra terjed ki, hogy mit jelent hogy az ido relativ (ha nem akkor bocsi az okoskodasert). tehat az ido relativ igen es itt nem azt kell erteni, hogy amikor kockulsz 1 orat 10percnek erzekelsz hanem azt, hogy ha valami gyorsan mozog mondjuk megkozeliti a fenysebesseget, vagy valamilyen nagy tomeg kozelebe van ott lelassul az ido. Pl a foldon lassaban telkik az ido mint kint a muholdaknak. a bolygonk tomege nem olyan hatalmas h ez szemmel erzekelheto legyen viszont ha a muholdjaink nem szamolnanak ezzel a jelenseggel akkor naponta kilometereket tevedne a gps.
2016. nov. 7. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Erre a kérdésre nem adható tömör válasz, főleg ne egy laikusnak, aki nem ismeri a relatvitáselmélet matematikáját sem pedig előzményeit.


Einstein híres vonatos gondolatkísérlete bemutatja az egyidejűség relativitását, amely a fénysebesség állandóságán alapul. Ebből szükségszerűen következik, hogy az idő- és távolságviszonyok ugyanazon eseménypárokra vonatkoztatva egymáshoz képest mozgó rendszerekben nem egyformák: a hozzánk képest mozgó tárgyak a mozgás irányában megrövidülni látszanak (Lorentz-kontrakció) illetve a velük együtt mozgó órák járása lassabbnak, azaz megnyúltabbnak tűnik (idődilatáció).


A matematikai részletek nélkül egyébként azért intuitíve érthető a dolog. Einsteint megelőzően a newtoni felfogás uralkodott, amely szerint a teljes térben létezett egyidejűség, és minden távolságot és időtartamot minden megfigyelő ugyanakkorának mért. Ebbe a képbe nyilvánvalóan nem fér bele a fénbynsebesség állandósága. Ha viszont ez utóbbit premisszaként lerögzítjük, akkor ebből meg az következik, hogy nem tartható tovább fent a newtoni abszolút világkép, és a távolságok és időtartamok relatívek lesznek. Egy hasonlattal élve, ha te egy csúf törpét szép királyfinak akarsz látni a tükörben (a fénysebesség abszolút volta), akkor kénytelen leszel a tükröt (világnézetet, azaz fizikai modellt) eltorzítani.

2016. nov. 10. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!