Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ez időutazásnak minősül?

Ez időutazásnak minősül?

Figyelt kérdés

Tegyük fel, hogy feltalálja valami a hiperhajtóművet, amivel el lehet repülni más galaxisokba csak napok alatt (állítólag már dolgoznak rajta a tudósok).


Ezzel az űrhajóval elutazunk egy olyan bolygóra, ahol máshogy telik az idő. Ott maradunk mondjuk 10 percet, de ez földi idő szerint 10 év.


Mikor hazaérünk akkor mi 10 nappal vagyunk idősebbek, mindenki más viszont 10 évvel, azaz 10 évet ugrottunk az időben.


Ez akkor időutazásnak kéne, hogy számítson, nem?


2016. okt. 17. 13:07
 1/4 Mojjo ***** válasza:
100%

Hát, nemtom, de az Anne Hathaway, meg a Matthew McConaughey biztos tudja.


(Amúgy igen és nem. Csak annyit használtunk itt ki, hogy az idő nem abszolút, nem tellik mindenhol, minden körülmények között máshogy. Hogy ezt időutazásnak nevezi-e valaki, nem igazán tudományos kérdés. Viszont visszafelé így sem lehet utazni az időben.)

2016. okt. 17. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Tislerics Máté ***** válasza:
90%

Elrepülni napok alatt másik galaxisba fizikai képtelenség. Nem érdemes dolgozni rajta.


Amúgy igen! Tekinthető időutazásnak a dolog, Persze ilyen alapon mindig utazol az időben, csak nagyon keveset. (idődiletáció, relativitás)

2016. okt. 17. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Wadmalac ***** válasza:
100%

Tényleg sokan elhitték, hogy lehet olyan közel kolbászolni egy fekete lyukhoz, hogy ilyen mértékű idődilatációt szenvedjünk. Meg azt is, hogy egy fekete lyukhoz ilyen közel egy bolygót nem szednek szét az árapály-erők.

Nos, nem. Ilyen nincs.


Maga az idődilatáció létezik, így valóban lehet időeltérést "gyűjteni". Fénysebességet közelítő sebességű űrhajóban is. Ízlés kérdése, hogy nevezhetjük-e ezt időutazásnak. Az tény, hogy így csak "előre" lehet utazni. Ennyi erővel időutazás lenne a hibernáció is.

2016. okt. 17. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

En azt gondolom, hogy idoutazas az alapvetoen az, hogy bemesz egy keszulekbe T idopontban, majd valami tortenik ("fekete doboz") kijossz belole x idovel kesobb (T+x idopontban), es amikor kijossz, a kornyezetedben x-nel tobb ido telt el, azaz T+x+k idopont van. Ekkor k-nyit elore mentel az idoben. Az, hogy ehhez milyen technoblabla szoveget keritunk, szerintem teljesen irrelevans. Igen, ha a keszulek nem az idovanalat osszegyurve ment elore, hanem csak baromi gyorsan ment, akkor is, a keszulek egy idogep. (Igen, ha a hibernalaskor semmi mellekhatas, felgyorsult oregedes stb nincs, tehat minden tekintetben x ido telik el az utazo szamara, akkor az is idogep, de amugy hatareset.) Persze azert, hogy egy versenyautot ne kelljen idogepnek mondani, kikothetunk valami hatarerteket x es k aranyara, es csak akkor nevezunk valamit idogepnek, ha azt elertuk.


Egybeirant, ha ragaszkodunk ahhoz, hogy az idogep csak akkor idogep, ha Higgs-bozonokat surit a fluxuskondenzatorban, akkor nyilvan nincs idogep, mert ez hulyeseg. Mivel jelenleg idoutazasnak semmilyen hatekony modja nincs, ezert szerintem nem kellene kikotni elore, hogy milyen technologiaval kelljen majd a jovoben megoldani a mukodest. Szoval szerintem az a gep, barmilyen "fekete doboz" megoldassal is mukodik, ami a fentieket tudja, nos az egy idogep.

2016. okt. 17. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!