Akkor most az alkohol orvosság e avagy sem?
Azt tudod ugye, hogy az orvosság is egy bizonyos hatású szer, nem csak valami amit beveszel és "jobban" leszel, akárki is vagy?
Teszem azt, beveszi valaki az én szívgyógyszeremet, nem lesz jobban tőle, sőt. Leesik/felmegy a vérnyomása/pulzusa, esetleg veszélyes szintre, sőt hosszas szedéssel a szervezete természetes hormonszintjei is ellállítódnak, ahogy hozzáidomul a szerhez. És nincs olyan gyógyszer, aminek nincs valamennyi mellékhatása.
Mindenesetre feltehető a kérdés úgy, hogy van-e az alkoholnak pozitív élettani hatása, és ellensúlyozza-e a negatívakat.
Az egyik fontos tényező a mennyiség.
Általában azt lehet mondani, hogy napi 1 deci bornak megfelelő alkohol általában inkább pozitív hatású.
Elvileg ez javíthatja a vérkeringést egyesekben, de rögtön meg kell jegyezni, hogy:
- ugyanez sokkal hatékonyabban érhető el más módszerekkel, mint a testmozgás és a növényben gazdag étrend. Az alkoholfogyasztás nem váltja ki ezeket.
- nem feltétlenül hatékony mindenki esetében.
- nem szabad eltúlozni a jelentőségét: az, hogy valamennyi vérkeringésjavulásra jó, nem jelenti, hogy számos más csodás tulajdonsága is van, amit egyesek hajlamosak tulajdonítani neki.
Alapvetően az alkohol nem "gyógyszer", hanem táplálék.
Orvosi használatról én egyről tudok: fertőtlenítőszerként. Sőt az alkohol kimondottan ellenjavallott, ha valamilyen más gyógyszert szed az ember, mert interferálhat azoknak a hatásával.
A túlzott alkoholfogyasztás negatív élettani hatásait gondolom nem kell itt ecsetelnem, hiszen ezek közismertek. Hasnyálmirigy, máj, szív, agy, mind tönkre tud menni tőle; kerülendő.
Összességében azt lehet mondani, hogy ha szeretsz inni és élvezel naponta egy kevés alkoholt, akkor nem lesz tőle bajod, sőt esetleg egy kicsit segíthet is.
(De megintcsak: elővehetnék bármilyen gyümülcsöt/zökdséget, és oldalakon át sorolhatnánk a pozitív hatásokat, tehát alkoholt inni a nehéz ételek mellé az élettani haszna miatt a legnagyobb képzavar.)
Mi számít megfelelő mennyiségnek?
bor: 1-másfél deci per nap
sör: 3-3,5 deci per nap (de a sör nem-alkohol jellegű tartalma nem annyira jó)
égetett szesz: fél deci per nap
Borszakértő talán szolgálhat további információkkal.
És ismételten, ne felejtsd el a testmozgást és a helyes táplálkozást, amik sokkal többet használnak és amik mögött sokkal robosztusabb kutatási bizonyíték áll.
Van olyan felhasználása, aminek nincs különösebb hátránya. Pl. remekül lehet használni sebfertőtlenítésre, ha nincs jobb.
Vannak olyan felhasználásai, amelyeknek lehetnek pozitív hatásai, de több negatív hatás mellett.
Pl. az alkohol jó nyugtatószer. Csak hát addikciót okoz, és a máj sem szokta megköszönni hosszútávon.
Jó altató. Csak az alvás jóval felületesebb lesz, légzéskimaradásokkal.
Fogmosásra, torokfertőtlenítésre is lehet alkalomadtán használni, ha nincs jobb. (és nem kell ehhez lenyelni).
- Metilalkohol mérgezés esetén tömény etil alkoholt kell itatni a "sérülttel". Ha más nincs hát a kocsmából kihozni.
Volt rá példa hogy mentősök megálltak kocsmánál és pálinkát "foglaltak" le!
- Bizonyos esetekben amikor sürgős nyomáscsökkentésre értágításra van szükség, is alkalmazható. Pl megnövekedett szemfenéknyomás (csarnokvíz ürülését gátló betegség pl cukorbetegség szövődhénye, szürkehályog) csökkentésére.
Erre is volt példa hogy úgy mentették meg valaki látását hogy a mentő kocsmánál megállt és töményet foglalt!
- A fertőtlenítő hatást már írták! Akár torok, gyomor fertőtlenítésre is bakteriális betegség esetén.
De vigyázat Vírusokat nem öl! Pl Infulenzánál hatástalan!
- Valóban egészséges lehet az előzőek által leírt kis mennyiségű mértékkel fogyasztott alkoholos ital. De nem az alkoholtartalom miatt. A (valódi) bor értékes antioxidánsokat és vitaminokat tartalmaz, főleg a vörösbor. A sör vitaminokat, B vitamint nagy mennyiségben!
Mértéktelen fogyasztása kinyírhatja főleg a májat, de káros a vesére hasnyálmirígyre is!
- Tévedés viszont hogy agysejteket öl! Nemrég megcáfolták! Csak akkor ha közvetlenül az agyra öntöd a töményet! Ami valljuk be elég ritka dolog!
Az már más kérdés hogy az alkoholisták butulnak, vagy butábbnak tűnnek. Más ok halmaz miatt! Főleg az életmódjuk életvitelük az ok!
"amikor sürgős nyomáscsökkentésre értágításra van szükség, is alkalmazható (...) a mentő kocsmánál megállt és töményet foglalt" - miért, egy mentőautóban nincs értágító gyógyszer?
"Tévedés viszont hogy agysejteket öl! Nemrég megcáfolták!" - lehet, hogy nem öl, de neurológiai hatása nyilván van, és az nagyobb mennyiségben nem pozitív. Vicces módon főleg nem maga a hatás időtartama, hanem az elvonása tud sok neurológiai problémát okozni, depressziótól kezdve hallucináción át egészen a halálig.
Súlyos krónikus alkoholizmusnál pedig alkoholos encephalopathia alakul ki, főleg, ha a táplálkozás is rossz minőségű (az alkoholizmus anyagi vonzatai miatt ez gyakori). Valószínűleg a legtöbb alkoholista ezért butul, amelyik meg nem, az valószínűleg tényleg nem butul, csak "beszűkül a tudata", az érdeklődése a világ iránt.
"miért, egy mentőautóban nincs értágító gyógyszer? "
Nyilván ma már van. De voltunk mi hiánygazdaságban is, és nem mondtam hogy ez egy mai történet! Nem voltak mindíg ilyen jól felszerelt mentők!
(Halkan)Talán mégiscsak gazdag és fejlett ország vagyunk, csak állandóan drágálljuk ennek az árát.
Meg aztán jöhetnek még olyan idők amikor a szükség lesz az úr, és ez a hasznos infó!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!