A tesla tekercs melyik tulajdonságának (/tulajdonságainak) és legalább milyen értékünek kell lennie ahoz hogy legalább 1-2 cm -es kisülések jöjjenek létre?
1-es arra gondolt hogy ha neked 2cm szikra kell és 21kv/cm az átütése a levegőnek akkor legalább 42kv-ra lesz szükséged!
Ha nagyobb szikrát akarsz akkor ennek megfelelően több feszültség szükségeltetik.
Viszont a frekvencia is fontos!
A skin hatás a csúcshatás és a veszélytelenség miatt.
- Nagy frekvenciájú nagy feszültség a tárgyak, vezetők, és az ember felületén könnyebben tud haladni. Így könnyebben is lép ki a levegőbe. Meg veszélytelenebb is.
- A csúcshatás is jobban működik nagy frekvenciánál, ott még könyebben keletkezik szikra, sőt magába a levegőbe is kiléphet anélkül hogy bármibe belecsapna. (Tesla gömb.)
- A magas frekvencia meszebb áll a szívfrekvenciától így azt kevésbé állítja meg.
Így csinált Teszla és néhány modern követője is (bűvészek) olyan "trükköket" hogy szikrázik az egész ember, de baja nem lesz. Nagyfrekvenciás nagyfeszültég.
3.
Igen ez leeset kitudom számolni.
De arra voltam kiváncsi hogy milyen értékü áramköri alkatrészekkel érhető el ez. Hogyan lehet kiszámolni a létrejövő feszültséget.
(Az 1. rezgő kör feszültsége a töltési feszültséggel egyenlő a másod rezgő körét pedig mint egy transzformátornál a tekercsek aránya alapján lehet kiszámolni? A rezonancia nem növeli meg a feszültséget? )
4.
Köszi. De azért inkább nem próbálom ki.
Az átütési feszültség 30 kV/cm, általánosságban, azaz változó feszültségnél ez a csúcsérték. Vissza lehet számolni a 21 kV-os effektív értékre, éppen, de az effektív értéknek szerepe a munkavégzésnél van.
Amellett akkor 21 kVeff/cm, ha az elektródák távolsága 1 cm körüli, fél cm-nél már 15%-al több, 10 cm-nél meg lényegesen kevesebb.
Nameg, miként #4 írja, az elektródák alakjától is.
Nos a teszla tekercs lényegében egy légmagos transzformátor.
Ha a primer oldalon van mondjuk 1000 meneted és 230effV-ot kötsz rá akkor az 21effkV eléréséhez 91x annyi menet kell, vagyis a szekunder oldalad 91000 menetes legyen.
Ez ilyen egyszerű!
A magas frekvencia viszont sok mindenen változtat. A paraméterezés, vezeték kialakítása, anyaga, vastagsága....
7. Ez volt a kérdés. Köszi
A rezonancia nem befolyásolja?
Nagyon is számít a rezonancia. Az előző számításnál kapott szekunder feszültség értékét rezonancia esetén meg kell szorozni a rezgőkör jósági értékével.
A rezgőkörök Q jósági értéke általában 60 - 120 között szokott lenni. Döntően a tekercstől függ. Hosszú egysoros tekercseknél ( szolenoid ) a kisebbik érték, vagy az alatt.
Bár kevésbé tartozik a kérdéshez de valahol a nagyfeszültség "generálásban" mégis megemlítendő a Marx generátor.
Gyakorlati megvalósítása itt tekinthető meg:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!