Honnan tudjuk? Semmilyen érdemleges információ nem hangzik el a működési elvével kapcsolatban.
Az mondjuk furcsa, hogy miért szorulnak pályázati pénzekre, ha már van egy működő prototípus, miért nem keresnek meg vele egy gyártót? Ha igaz, amit Egely állít, akkor ebben őrületes pénz van.
Nem néztem végig a videót, megálltam ott, mikor ki volt írva, hogy Egely György. Az ő neve már lassan vagy 30 éve ismert. Ő ha jóindulatúan akarok fogalmazni, egy feltaláló, magánfizikus. Egyetlen találmánya van, amit lehet annak hívni, az Egely-kerék, az sem az, aminek kitalálták, és ezt relatíve egyszerű, hétköznapi eszközökkel könnyedén lehet bizonyítani, mindenféle eszköz nélkül. Számtalan könyvet jelentetett már meg, előadásokat tart, és már vagy 20 éve állandóan van örökmozgó, ingyen energia prototípusa, csak éppen még egy hajszál kellene ahhoz, hogy vagy megépítsék nagyobba, vagy tömeggyártásba fogjanak. Állandóan az a probléma, hogy nincs hozzá kellő anyagi forrás, kellene még küldeni némi pénzt, kellenének támogatók, stb…. Persze a könyvekből, előadásokból rengeteg pénz jön be, és rengeteg adomány is érkezik naiv laikusoktól, de ez az ingyen energia, örökmozgó téma valahogy csak nem tud egy működőképes eszközben testet ölteni. (Persze, mert nem lehetséges, a mögöttük lévő fizikai magyarázatok ökörségek, amiknek egy részében még egy általános iskolás is meg tudja találni a hibát.)
Gondolom ez a videó is egy a sok közül, ahol van egy szinte majdnem kész találmány, csak kellene még valami anyagi támogatás, különben más csap le a találmányra, más fogja felfedezni, vagy a feledés homályába fog veszni.
Most pedig megnézem a videót. Kíváncsi vagyok, hogy mennyire jól jósoltam meg, hogy mi lesz a tartalma.
Hát az első pár perc engem igazolt. Hányszor hangzott el a pénz szó a videóban?
Nézzük tovább:
„Az a pályázat, amit megnyertünk és kiutalták a pénz az egymillió dollár volt kb. […] ezt nyúlták el előlünk, ezt vették el tőlünk.”
Vajon miért? Ha abból az összeesküvés-elméletből indulunk ki, hogy gonosz tudósok nem hagyják, hogy ilyen találmányok megszülessenek, akkor eleve nem kaptak volna támogatást. Gondolom kaptak támogatást egy működőképes berendezés, vagy prototípus megalkotására, de mivel ez nem készült el, ezért visszakérték a pénzt. Ha 20 év múlttal, találmány ötlettel 1 millió dollárból nem sikerült záros határidő alatt csinálni egy működőképes valamit, akkor annak valami oka csak van, nem? Ha vissza is kérték a pénzt, a prototípus meg kellene, hogy legyen, ergo piacra lehetne dobni egy terméket. Vagy ha erre nincs is alaptőke, magát a működőképes prototípust csak kellene, hogy lássuk.
A videón az látszik, hogy valamilyen anyag bekerül, és valamilyen anyag kikerül a szerkezetből. Ha nem szabadalmaztatja a folyamatot, és nem adják át egy független kutatócsoportoknak az egészet, akkor maximum vagy elhinni lehet, hogy az tiszta szén volt, vagy kételkedni benne. Van róla véleményem, hogy mi kerülhetett be, de lehet, hogy tévedek, és valóban lezajlott valamilyen reakció, és az történik, amit elmondott. Nosza, akkor tessék ezt független vizsgálatokkal is alátámasztani.
Meg úgy erősen nem stimmelnek a számok. Ez azért kémiai léptékben nem kevés szén, ha ennek a 6%-a alakul át vassá, akkor ott óriási energiának kellene felszabadulnia, minimum a szobából nem maradna semmi. Meg úgy a kiinduló és a keletkező anyagokban található protonok és neutronok száma sem stimmel, amire lehetne magyarázat, csak az meg nem kis mértékű gamma sugárzással járna, így az interjú aligha folytatódott volna tovább a gép bekapcsolása után, ha az valóban működne. A keletkezett anyagok mennyisége sem stimmel. A vasnak kellene a legkisebb mennyiségben lennie, ennél jóval több magnéziumnak, nátriumnak, szilíciumnak kellene keletkeznie.
Persze elvileg nem kizárt, hogy valami olyan jelenség zajlik le, hogy ezek az anyagok így alakulnak át, ilyen arányban, de az energiamérleg nem stimmel. Az nem stimmel, hogy ennél nagyságrendekkel nagyobb energiának kellene keletkeznie. Máshogy nem megy.
A találmányok mindig akkor terjedtek el amikor bárki számára hozzáférhető tudományos magyarázat is született hozzá.
Példa rá az ókori galvánelem. Vagy tranzisztort is készített már az 1930-as években Kemény Károly, cikket is közölt róla. Mégsem ő kapott Nobel-díjat hanem azok akik a tudományos részleteket is közzé tették.
Egely a műveiben szándékosan ködösít mindent, agyzsibbasztást végez, nehogy ellopják neki tudását. Ha valaha bekerül a történelembe ez a találmány akkor annak a neve fog fűződni hozzá aki egyértelmű tudományos magyarázatot is ad hozzá.
A tudományban nem elég azt csinálni mint egy cirkuszban, hogy bemutatjuk hogy kettéfűrészelünk egy dobozba zárt nőt. Ott a közönség megtapsolja. De a tudományban nem fognak megtapsolni egyetlen olyan videót sem ami mellől hiányzik a tudományos magyarázat és a reprodukálhatóság.
> nem is tudjuk, hogy mennyi energia "keletkezett"
De lehet róla sejtésünk. Mondjuk beletett kb. 1 mg szenet talán? (Erős alulbecslés, volt az inkább 10 mg is.) Hacsak nem mókoltak valamit, akkor ennek 99%-a 12-es szénizotópból áll, vegyük úgy, hogy kizárólag ebből áll. Ennek ha jól rémlik a videóból 6%-a alakult át vassá. Az 0,06 mg szén. Ez 5*10^-6 mol szén, ami 3*10^18 db szénatom. Ebben van 1,8*10^19 darab proton, és ugyanennyi neutron, azaz 3,6*10^19 nukleon. Tegyük fel, hogy valahogy néhány neutronból proton lesz, de akkor ebből 6,428 571 428e+17 darab vas atom jön ki, ami 1,0714 285 714*10^-6 mol. A vas atomtömege 55,845 g/mol, tehát ez 0,059 833 928 mg vas.
Eltűnt 1,660 714*10^-7 g = 1,66 714 * 10^-10 kg tömeg. Az E=mc² képlet alapján ez a tömeg
E = 1,66 714 * 10^-10 * (299 792 458)^2 = 14 925 750 J = 14 925 kJ
energiának felel meg, ennyinek kellene felszabadulnia. Az nem kevés. Két percig ment a szerkezet, tehát ez az energia megfelel annak, mintha egy 124 381 W teljesítményű berendezés működött volna ugyanennyi ideig. Próbálj odaképzelni 1244 százwattos izzót, és képzeld el, mennyi hőt és fényt adnának le ezek így együtt. A víz fajhője 4,2 kJ/kg°C, ergo ennyi energia elég lenne 47,3 liter víz 25°C-ról 100°C-ra való melegítésére. Egy 4*4*3 méteres szobában van 48 m³ levegő. A levegő sűrűsége 25°C-on 1,1843 kg/m³, tehát ez 56,85 kg levegőt jelent. A levegő fajhője kb. 1kJ/kg°C, tehát ekkora energia a teljes szoba levegőjét 262°C-al növelte volna meg.
Érdekes ez az alacsony energiaszinten történő magátalakulási jelenség, ha tényleg létezik.
A Tiltott találmányok című könyvből van ez az érdekes részlet:
Persze a leírt kísérletben nem történt említés a tyúkoknak adott ivóvíz kalciumtartalmáról.
Valahol olvastam hogy tudósok szerint a közönséges fénycső üzemeltetése közben maghasadás is történik, azaz néhány higanyatomból aranyatom keletkezik.
Nos. HA tényleg létezik, AKKOR nagyon érdekes lenne. Az adott kísérlet pontos leírását nem leletem fel, de valószínű legalább egy kutató akadt, aki megpróbálta reprodukálni, a tudományos módszertan játékszabályai szerint. Nem tudunk róla, hogy bárkinek sikerült volna. Minden ilyen szépen fogalmazva alternatív tudományos, csúnyán fogalmazva áltudományos kísérlet mögött általában vagy figyelembe nem vett – a kutató által esetleg nem is ismert – jelenségek, vagy komoly módszertani hibák állnak.
Úgy a jelenlegi tudásunk szerint a különböző elemek és azok izotópjainak atommagjában van x mennyiségű proton és y mennyiségű neutron. A proton és neutron tömege ismert, az önmagában nem változik – amúgy a két részecske tömege eléggé hasonló, alig 0,14% a különbség. Viszont egy atommagban a protonok és neutronok tömegének összege a vasig nagyobb, mint a tényleges atommag tömege. A szénben 12 nukleon van és az atomtömege 12 g/mol (azért ennyire kerek, mert pont a szén 12 izotóp adja a mol definícióját: 1 mol jelenti azt az anyagmennyiséget, amennyi atomot tartalmaz 12 gramm C-12-es izotóp). A vas 56-os izotópja tartalmaz 26 protont és 30 neutront, összesen 56 nukleont, így azt várnánk, hogy az atomtömege 56 g/mol legyen. De nem annyi, hanem 55,845 g/mol.
Itt ugye azt látjuk, hogy a fúzió során ugyanannyi proton és neutronból olyan anyag keletkezik, aminek a tömege kisebb, mint a kiinduló anyagok tömege. Tömeg tűnik el. Ugye Einstein óta tudjuk, hogy a tömeg az energiának csak az egyik megnyilvánulási formája, viszont az energiamegmaradás ugyanúgy érvényes. Ergo ennek a tömegnek energiává kell alakulnia, méghozzá az E=mc² képletnek megfelelő energiává.
A jelenség mindenfajta fúzió és maghasadás esetén fennáll, és a különböző elemek atomtömegét igen pontosan ismerjük. Az egész egy konzisztens állapotot jelent, bármilyen anyagot fuzionáltatunk, bármilyen atomot hasítunk meg, a tömegkülönbségből származó energiahiány vagy többlet, az abból kiszámolható szükséges, vagy felszabaduló energia megegyezik a tényleges megfigyeléseknek, nagyon nagy pontossággal. Az elmélet működik. Sok helyen használjuk is, néhány millió ellenőrzésen átesik. Ennek a modellnek a megdöntéséhez igencsak át kellene írni a fizikát, vagy az energiamegmaradás makacsul működő modelljét, vagy mondjuk a vas atomtömegét, vagy nem tudom mit, de egy tucatnyi fizikai modellt ki kellene dobni, és meg kellene magyarázni, hogy miért is működtek ezek ezeddig makacsul jól.
Az még úgy lehetséges, hogy esetleg van valami olyan jelenség, mechanizmus, ami esetén a fúzió beindításához nem kell igen nagy hőmérséklet és/vagy nyomás, de a folyamat energiamérlege a fentiek miatt ettől még ugyanaz. Néhány mg szén 6%-nak vassá alakulása – akárhogy is megy végbe – a végtermékek tömege és a benne található nukleonok száma annyi energiát kell, hogy termeljen, amennyit fentebb kiszámítottam, de mint írtam erősen alulbecsültem a kiinduló szén tömegét (lásd a lenti melléklet részt). Ha tényleg a szén 6%-a alakult át vassá, akkor nem beszélgetnének tovább, mert szénné égtek volna a riporterrel, kamerával, meg úgy az egész szobával együtt.
Ha a tyúk is ilyen mg-nyi kálciumot tudna terhelni, akkor az remek hír lenne, mert nem kellene vesződni azzal, hogy megsüssük, megsül az magától is. Meg a beidézett kísérlet – amit nem sikerült tudomány módszertannak megfelelő vizsgálattal reprodukálni – is azon alapszik, hogy itt valami speciális, biológiai folyamatról van szó, itt meg ennek nyoma nincs ugye.
Meg úgy mit csinál ez a berendezés. Pontosan nem tudjuk, de nem túl nagy, tehát nem túl bonyolult. Nagyfeszültségről beszél, meg hűtésről. Nagyfeszültség meg keletkezik mindenféle módon, sőt különböző frekvenciájú váltakozó áramok is (villámlások, statikus elektromosság, stb…), tehát nagy tömegben kellene a jelenségnek léteznie, és fel kellett volna már rég figyelnünk rá. (Persze ettől függetlenül még mindig reménytelennek tűnik összeegyeztetni a jól működő modelljeinkkel a jelenséget, de legalább lenne mit kutatni.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!