Akik fantáziáltak egy olyan alternatív evolúción, hogy megmaradnak a dinoszauruszok, és a kis Theropoda dínókból (mint pl. Troodon) fejlődött volna ki egy szuperintelligens faj, miért csak emberszerű testalkattal tudták elképzelni?
A periódusos rendszer összes eleme közül csak a szén és a szilícium képes hosszú vegyületláncok alkotására. Olyan nagy bonyolultságú molekulák létrehozásához, amelyek esetleg képesek valamilyen önfenntartó rendszer (élet) alapját képezni, szükséges, hogy az alapként szolgáló elem képes legyen néhány 10 atom hosszúságú önálló láncot alkotni, ahol az egyes atomok képesek még legalább egy (de inkább kettő) többlet kötést alkotni. Erre csak aszén és a szilícium képes.
Sajnos a szilíciumból alkotott hosszú láncok eléggé instabilak, rövid idő alatt rövidebb láncokká bomlanak szét. Elméletileg lehetne ugyan aminosav-szerű óriásmolekulát létrehozni szilícium-alapon is, de sokkal rövidebb ideig létezne, minthogy valamilyen bonyolultabb rendszer létrejöhetne belőle.
Emiatt, a periódusos rendszerből következően határozottan állítják, hogy az élethez szükséges, nagy bonyolultságú óriásmolekulák a mi Univerzumunkban kizárólag szén alapon tudnak létrejönni, vagyis a létező elemekből kizárólag szén alapú élet jöhet létre.
Azt is tudjuk, hogy a szén alapú élethez elengedhetetlen a víz, mint általános oldószer jelenléte. Emiatt az élethez szükséges feltételek keresésekor a víz (vagy víz nyomok) keresése az első. Ahol nem létezik (és bizonyíthatóan nem létezett) víz, ott biztos, hogy nincs élet.
Néhány alapfeltételét már ismerjük az élet kialakulásának, ezeket ne kezdjük már újra és újra megkérdőjelezni.
"A Troodonhoz, Oviraptorhoz, stb. hasonló dinoszauruszoknak viszont lehetett volna lehetőségük arra, hogy kialakuljon az eszközhasználat, mert a mozgékony (vagy legalább is potenciálisan kifinomultabb mozgások végzésére alkalmassá válásra megfelő) mellső végtag adott volt (és másra úgyse lehetett volna használni, mint védekezésre, tárgyak mozgatására, udvarlásnál násztánchoz kelléknek, mert járásra alkalmatlan volt). De bizonyos dolgokban biztosan más utat jártak volna be, pl. szerintem a ruhaviselés nem alakult volna ki náluk, mert nem lettek volna külső nemi szervek (u.i. kloáka lett volna csak, és belső nemi szervek), ill. a nőstényeknél mellek (előemésztett táplálékot kaptak volna az utódok, másrészt meg az emlő és a tejtermelés csak az emlősöknek és a közvetlen őseiknek a sajátsága), amit a sérülésektől, hidegtől védeni kéne (szerintem ezeknek a védelme is szerepet játszott a ruhaviselés kialakulásában)."
Persze, ez jogos. Ugyan az embernél maga az elevenszülés, de főleg a nagy agy, és az ebből eredő koraszülés (gyakorlatilag azért olyan esetlen egy embercsecsemő, mert a fejlődés sokkal korábbi stádiumában születik meg mint egy átlag emlős. Viszont ha később születne, akkor meg már a gyors ütemben növekvő agya miatt, hát, nem férne ki...), mert ez gyakorlatilag épp azt eredményezte, hogy a családnak még évekig együtt kell maradnia, amíg valaki gondoskodik a gyerekekről, addig valaki más gyűjtöget vagy vadászik, stb. És persze ha több család összeállt egy törzzsé, még hatékonyabbak lehettek.
De amúgy azzal teljesen egyetértek, a tojásrakás legfeljebb másféle társadalmi berendezkedéshez (meg az emberitől eltérő nemi jellegekhez) vezetett volna, de azért ez nem lett volna akadály.
A ruha viszont nem hiszem hogy kimaradhatott volna. Abba gondolj bele, hogy azért akkoriban jóval melegebb trópusi klíma volt az uralkodó. Ha bármiért is elkezd hűlni az időjárás, akkor óriási előnyt jelent ha valamelyiküknek eszébe jut, hogy egy magára húzott plusz réteg bőr segít a kihűlést elkerülni.
@Vree
Nem is neked írtam le, hanem annak, aki 04:57-kor *megkérdezte*.
Apró figyelmetlenséged miatt én nem pontoztalak le, csak máskor picit figyelhetnél job... á, inkább hagyjuk.
Szerintem mostanában a deviantart-on rengeteg bioszos, paleos művész rajzol nem emberszerű intelligens dínókat. Pl.
Ezek meg azért már nem annyira azok.
De minél emberibb, annál jobban azonosul vele a közönség. Ezt már írták mondjuk.
Ruha nem feltétlenül kell, pingvinek is egész extrém klímán élnek. Ha olyan ütemben vedlő tollazatuk lenne, ami melegebb időben gyorsan hullik vagy ki lehet tépni, hidegben meg gyorsan nő, akkor nyert ügyük van. :D
Lehetne megoldás a hidegebb éghajlaton élőknél, hogy van egy téli és egy nyári tollazatuk (a téliben több toll van, főleg a pehelytollakból). És ha az lett volna, hogy megmaradnak a dínók, és a kis kétlábú dínókból lett volna az "ember" (értsd: egy szuperintelligens faj), nem feltétlenül ugyanúgy lett volna, hogy Afrikában alakul ki és onnan terjed szét. Az esélyes dinoszauruszcsoportok (Troodonfélék, Oviraptorfélék; aki esetleg nem ismeri ezeket, rakok be képet:
Troodon:
Oviraptor:
Mindkettő 2-2,5 m hosszú, kb. 50 kilós állat volt. Inkább a Troodont emlegetik esélyesnek, de az Oviraptor is elképzelhető lett volna, ha jól tudom.)
Mindkét csoport a Távol-Keleten és Észak-Amerikában fordult elő (úgy tudom, hogy közeli rokonnak tartják őket, az is elképzelhető, hogy nem 2 külön csoport, hanem 1), sok faj egészen északon is, ahol igaz, hogy nem volt olyan hideg, mint ma, de nem is trópusi éghajlat volt, valószínűleg Alaszkában, Grönlandon, Észak-Szibériában hasonló éghajlat lehetett, mint ma nálunk, tehát az ottani állatok azért találkozhattak faggyal, hóval, stb. És nem biztos, hogy az elmúlt 5 millió évben alakult volna ki a "dinoszaurusz-ember", lehet, hogy akár 20-30 millió éve is, amikor még valószínűleg nem volt sokkal hidegebb, mint a Kréta végén. Az viszont tényleg igaz, hogy korlátozta volna a terjedésüket a ruha hiánya, mert a tollazat, bőr alatti zsírréteg normális vastagságának változásával lassabban megy az alkalmazkodás, mint azzal, hogy milyen vastag ruhát hordanak. És nagyon valószínű, hogy más társadalmuk lenne, mint nekünk, pl. ha abból indulunk ki, hogy a madarak zöménél egynejűség van (a dínók a madarak ősei, a Troodon, stb. pedig kimondottan közeli rokonai voltak), míg az emlősöknél inkább többnejűség, vagy promiszkuitás (nincsenek párok vagy háremek, minden hím annyi nősténnyel párzik, amennyivel tud, és egy nőstény is gyakran több hímmel párzik) jellemző, tehát arra például nagy az esély, hogy szigorúan egynejűség lenne jellemző rájuk kezdetektől fogva (ha a mai madarakból indulunk ki) ill. pl. az öregeknek kevésbé lenne problémás az evés (és a kisgyerekeknek se), mert vagy folyamatosan cserélődnének a fogaik (ha a Troodon rokona lenne; a hüllőknek folyamatosan cserélődnek a fogai (v.sz. a dínóknál is így volt), vagy csőrük lenne (ha az Oviraptor rokona lenne), ill. az egészen kicsik nem tejet innának, hanem félig emésztett ételt öklendeznének fel nekik a szüleik (tudom, hogy gusztustalan ebbe belegondolni, de azok a madarak, melyek etetik a kicsinyeiket, ezt teszik), és lehetne még sorolni... De a lényeg az, hogy valószínűleg eléggé különböző társadalmi szerkezetük lenne, mint nekünk, ill. eléggé más utat jártak volna be, mint mi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!