Hogyan lehetne ezt ábrázolni?
u⋅4^x + v⋅9^x = 6^x
u⋅(2^x)^2 + v⋅(3^x)^2 = 2^x⋅3^x /:(2^x⋅3^x)
u⋅(2/3)^x + v⋅(3/2)^x = 1
Legyen y=(2/3)^x (ha x valós, akkor y>0)
u⋅y + v⋅1/y = 1
u⋅y^2 - y + v = 0
Ennek akkor van megoldása, ha a diszkrimináns nemnegatív. Továbbá legalább az egyik gyök pozitív kell, hogy legyen. Innen megy?
Ugye a másodfokú egyenlet általános alakja: ax² + bx + c = 0. Remélem, a megoldóképletet ismered. Annak a gyök alatti része a diszkrimináns: D = b² - 4ac. A másodfokú egyenletnek akkor van megoldása, ha ez nemnegatív, tehát b² - 4ac ≥ 0.
Viéte-formulák:
x1 + x2 = -b/a
x1 ⋅ x2 = c/a
Nézzük meg a diszkriminánst erre az egyenletre: u⋅y² - y + v = 0. Ebben a=u, b=-1, c=v. Ezeket a diszkriminánsba helyettesítve:
(-1)² -4⋅u⋅v ≥ 0 /+4uv
1 ≥ 4uv /:4u
1/4u ≥ v vagy v ≤ 1/4u
Ha ez nem u és v betűvel lenne felírva, hanem x-szel és y-nal, és még a kacsacsőrt is elhagynánk: y = 1/4x. Ez pedig nem más, mint egy hiperbola-függvény. A kacsacsőr miatt viszont a hiperbola görbéje és a görbe alatti rész a megoldás.
Most nézzük meg mi kell ahhoz, hogy legalább az egyik gyök pozitív legyen, másképp mondva nem lehet mindkét gyök negatív. Ehhez a Viéte-formulákat lehet használni. Ha mindkét gyök negatív, akkor a gyökök összege negatív és szorzata pozitív:
y1 + y2 < 0 ⇒ 1/u < 0 ⇒ u < 0
y1 ⋅ y2 > 0 ⇒ v/u > 0 ⇒ v < 0
Tehát ha u és v is negatív, akkor mindkét gyök negatív, ami nem jó, tehát u és v közül legalább az egyiknek pozitívnak kell lennie. Figyelembe véve a hiperbolát is, a megoldás a v = 1/4u hiperbolánk az u>0 értékekhez tartozó ága és a görbe alatti rész.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!