Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Trigonometria kérdés?

Trigonometria kérdés?

Figyelt kérdés

Ezekkel a szögfüggvényes dolgokkal nem igazán vagyok tisztában.

Pl ha cosx=-0.5

Akkor x lehet 120 és 240. Ez miért van?

És a tg ctg sin függvényeknél is van ilyen?


2016. máj. 1. 17:02
 1/5 anonim ***** válasza:

Mert ezek a függvények periodikusak.

Igen, ott is, de ha felrajzolod őket elég egyszerű megérteni miért.

2016. máj. 1. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Azért,mert nem invertálható a cosx függvény. Ha azt kérded,hogy melyik az az x, amelyen cos függvényt elvégezve -0.5-t kapsz, akkor erre nem lehet egyértelműen válaszolni, mert a cos függvény nagyon sok pontban vesz fel -0.5-ös értéket és nem lehet tudni, hogy mennyi volt az x pontos értéke.


Ez nem a trigonometrikus függvények sajátossága, a gyökkeresésnél is hasonló a helyzet,mert ha azt szeretnénk tudni, hogy melyik az a szám, amelyet négyzetre emelve 25-öt kapunk arra sem lehet egyértelműen válaszolni,mert a +5 és -5 egyaránt megoldás lehet.


Ilyen inverz problémáknál két dolgot szokás elkövetni.


Az egyik,hogy leszűkítik a függvények értelmezési tartományát és így már invertálhatóak lesznek. A gyökös példára visszamenve: az x^2 függvény nem invertálható a valós számok tartományán, de a pozitív valós számokon már igen, és ha azt invertálod akkor kapod meg azt, amit gyökfüggvényeknek hívnak. A cosinus függvény 2pi-re periodikus, ezért csak egy periódusra a -pi/+pi tartományra szokták invertálni a cosinus függvényt, tehát ha a számológépeden beütöd a cos-1 -et (arcus cosinus), akkor ezt fogja számolni.


A másik módszer pedig az, hogy megkeressük az összes lehetséges megoldást. Gyökkeresésnél már említettem, hogy a x^2=25 esetén az x lehet +5 és -5 egyaránt. Cosinus függvénynél bonyolultabb a helyzet, mert ő 2pi-re periodikus és végtelen hosszú, tehát ha arra vagy kíváncsi, hogy hol veszi fel a -0.5-t akkor ő bizony végtelen sok helyen fel fogja venni, sőt egy periódusban kétszer is.


A tg és ctg függvényeknél nincs ilyen, ők invertálhatóak, hiszen mindkettő szigorúan monoton.

2016. máj. 1. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Bocs,elírtam az arcus cosinus csak +/- pi/2-re invertálható.
2016. máj. 1. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:

#2 Azért nem olyan bonyolult dolog a megtalált megoldások mögé odabiggyeszteni egy +k*pi vagy +2*k*pi tagot periódutól függően, ahol k az egész számokon fut végig.


A kérdezőnek pedig a szögfüggvények egységsugarú körös definícióját ajánlom az alábbi szócikkből, talán ott a legkönnyebb meglátni, hogy miért lehet például a kérdésben feltett x-nek miért lehet x1=120+2*k*pi, illetve x2=240+ 2*k*pi megoldásai, ahol k eleme az egész számok halmazának. A szócikk:


[link]

2016. máj. 2. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
Egy kicsit vegyítettem a fokot és a radiánt, szóval 2*k*pi helyett szerencsésebb lett volna k*360 fokot írnom, ha a megoldások is fokban voltak megadva.
2016. máj. 2. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!