Igaz, hogy két kék szemű embernek nem lehet kék szemű gyereke? És ez így van akkor is, ha barna barna színről beszélünk?
"A vércsoportok érdekelnének. A barátnőmnek ab negatív a vércsoportja,a barátjának b pozitív. A gyerekük milyen vércsoportot örökölhet?"
Az AB vércsoporttal kezdeném. Három allél határozza meg, az Ia, az Ib és az I0 (az a a b és a 0 felső indexbe kerül). Az Ia s az Ib omináns az I0 fölött, egymáshoz képest pedig kodominánsak, azaz mindkettő megjelenik a fenotípusban.
Ia/Ia - A vércsoport
Ia/I0 - A vércsoport
Ib/Ib - B vércsoport
Ib/I0 - b vércsoport
Ia/Ib - AB vércsoport
I0/I0 - 0 vércsoport
Ha az anya AB, akkor az ő genotípusa pontosan ismert: Ia/Ib. Tőle a gyerek vagy Ia vagy Ib allélt örökölhet. Ha az apa B, akkor ő vagy Ib/Ib, vagy Ib/I0, ezt nem lehet pontosan tudni. Amennyiben az apa Ib/Ib, akkor tüle csak az Ib allélt örökölhetik a gyerekek, azaz a gyerekeik fele AB (Ia/Ib), fele B (Ib/Ib) vércsoportú lesz. Amennyiben az apa Ib/I0, akkor a gyerekek negyede AB (Ia/Ib), negyede A (Ia/I0), fele pedig B vércsoportú lesz (Ib/Ib és Ib/I0). Vagyis a gyermekeik fele B vércsoportot örököl, negyede AB -t, és egynegyede vagy AB vagy A vércsoportú lesz. Nullás gyermekük nem lehet.
Az Rh vércsoportrendszer öröklődése egyszerűbb, itt csak két allél határozza meg a fenotípust, egy domináns és egy recesszív.Az Rh+ a domináns, az Rh- a recesszív. Ha a lány Rh-, akkor az ő genotípusa ismert Rh-/Rh-, a barátjáé nem biztos, vagy Rh+/Rh+ vagy Rh+/Rh-. Amennyiben a pasi homozigóta (Rh+/Rh+), akkor kizárólag Rh+ gyermekeik születnek majd (Rh+/Rh- genotípussal), amennyiben heterozigóta (Rh+/Rh-), akkor a gyerekeik fele Rh+ lesz (Rh+/Rh- genotípus), másik fele Rh- (Rh-/Rh- genotípus). Mivel a két vizsgált gén, az AB vércsoportot kialakító és az Rh vércsoportot kialakító egymástól függetlenül öröklődik, ezek bármilyen kombinációja előfordulhat. Tulajdonképpen annyi biztos, hogy nem lesz nullás gyermekük, a többi vércsoport előfordulhat, lehet A, B, AB és mindegyikből Rh+ vagy Rh-. Ezzel nem nagyon szűkítettük le a kört.
Én már teljesen összezavarodtam.
Akkor az az állítás igaz, hogy két kék szemű embernek teljességgel kizárt, hogy barna szemű gyereke szülessen?
"A genetikával itt sokan jól vannak tisztában (ahol allélról beszélnek, az már nyert ügy), csak azt felejtik el mindig, hogy bár kicsi az esélye, de alakulhat ki spontán mutáció egyik generációról a másikra, így születhet egy kék szemű párnak barna szemű gyermeke. Az esélye több, mint a hatos lottónak, de nem hiába nem zargaatják ezzel a gyerekeket középiskolában."
Na látom már hallottál valamit de minimális fogalmad sincs a genetikáról!!
Semmiféle spontán mutációról nincs szó ilyenkor!
Pont az a lényeg hogy minden allél-pár 2 gént tartalmaz.
Az utódba csak egy-egy gén örökítődik át a szülők allélpárjaiból. Így simán lehet a gyerek barna szemű.
Erről már egyszer volt egy vita, és én nagyon utánamentem, orvosokat is megkérdeztem.
Néha tévesen úgy tanítják, hogy két kékszeműnek nem lehet barna szemű gyereke, de nem igaz ez sem. Én azóta találkoztam is barna szemű emberrel, akinek mindkét szülője kék szemű. Bár ez tényleg nagyon-nagyon ritka!!!
Fordítva meg nem is kérdés: két barna szemű embernek lehet kék szemű gyereke. Ez elég gyakori.
A kék szem is recesszív a barna mellett és a zöld is. Viszont a zöld szín domináns a kék fölött. A két színt két különböző gén határozza meg. Az egyik a kék/barna (BB és Bb barna bb kék) a másik a zöld/kék színt határozza meg (ZZ és Zz zöld, zz kék ha a másik gén bb egyébként barna ha a másik gén BB vagy Bb).
Ha az apa kék szemű, aző genotípusa ismert bb zz. Ha az anya zöld szemű, az övé vagy bb Zz vagy bb ZZ. Őnekik ez alapján sohasem lesz barna szemű gyerekük.
Viszont a humángenetika nem statisztikai tudomány, rengeteg kivétel és különleges eset akad. Ugyanis a B allél tulajdonképpen egy enzimet kódol, ami melanit, azaz barna festéket szállít a szembe. Ha ez elromlik egy mutáció következtében, akkor úgy viselkedik, mintha b allél lenne, azaz kék szemet eredményez. Előfordulhat például az, hogy a zöld szemű anya eredtileg Bb Zz alléleket örökölt volna, de valamikor a magzat fejlődése során egy mutáció történt egy sejtben, amiből később a szemei fejlődtek ki. Ezért kék a szeme, holott Bb géneket örökölt eredetileg, de a B allél nem működik a szemében. Ellenben ha ez a mutáció nem érintette azokat a sejteket, amelyekből később az ivarsejtek alakultak ki, az utódai a működő B allélt is örökölhetik, hiszen ezekben a sejtekben nem rontotta el ezt a gént a mutáció. Így lehet a gyakorlatban két kék vagy egy kék és zöld szemű embernek is barna szemű gyereke.
Vagy a postástól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!