Miért fagy rá a szélvédőre a -35 fokos fagyáspontú ablakmosó folyadék?
Mégis hogy a fenébe képes néha ráfagyni az ablakra akár mínusz egy-két fokban is? Ahogy elindulok, és kap egy kis menetszelet, már terjeszkednek is a jégvirágok. Ráspriccelek/törlök mégegyszer, ugyanez.
Értem én, hogy gyakran kamu a -35 fokos jelzés a folyadékon, na de hogy -1-2 fokban ne működjön? Nyilván valami érdekes jelenségről van itt szó. A páratartalomnak gondolom lehet köze hozzá, mert van hogy -10 fokban is teljesen jó.
Szóval milyen jelenségnek köszönhetően tud egy kis menetszél -1 fokban megfagyasztani egy sokkal alacsonyabb fagyáspontú folyadékot?
Ha mész az autóval a menetszél miatt gyorsan párolog a folyadék. Mivel a párolgás endoterm folyamat, hűti a folyadékot, így a hőmérséklete jóval a környezeté alatt lehet. (És mivel a párolgás sebessége függ a levegő páratartalmától, valóban ez is jelentősen befolyásolhatja.)
Az ember is eléggé fázni szokott, ha vizesen szeles helyre megy (még ha egyébkét meleg is van).
A fagyálló azért fagyálló, hogy a tartályban ne fagyjon meg. Ha hidegben is ki tudod spriccelni, akkor nem fagyott meg.
Az, hogy a szélvédőn aztán mi történik, az már más kérdés. Ahogy fentebb írták, a keverék szétesik, párologni kezd, stb, irreális elvárás, hogy ne fagyjon meg. Ezt csak akkor várhatnád, ha vagy nem keveérkből állna, vagy a keverék minden komponensének alacsony lenne a fagyáspontja. De mivel az alapvető összetveő a víz, ezt nemigen lehet kivitelezni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!