7 milliárd ember él a Földön. Mi történik, ha bolygók már nem tud eltartani minket?
Az előrejelzések szerint 2040-re már 9 milliárdan leszünk. A kutatók szerint bolygónk 10 milliárd embert képes eltartani. Mi lesz, ha elérjük ezt a szintet, mert ez még a mi életünkben bekövetkezik?!
Mik a lehetőségeink? Tartós népességszabályozás globális szinten? Éhínség, szomjhalál? Marsi kolonizáció?
Komolyan érdekel a véleményetek, nem szeretnék öreg koromra éhezni.
Semmi nem lesz.
Tovább nő a mostani nyomor, és a felső tízezer is egyre kisebb és gazdagabb lesz.
Az ősemberek korában a technológia olyan szinten állt (bunkósbot, dárda, szakóca, stb.), hogy nagyjából néhány százezer ember volt képes megélni a bolygó adottságaiból. Aztán feltaláltuk a földművelést, állattenyésztést, hasonlókat, és az eltartóképesség néhány milliósra emelkedett. Aztán jött az öntözéses földművelés, a szántás, meg hasonlók feltalálása, és az ókorban már több tízmillió embert tudott eltartani a bolygó. Aztán a középkorban jött a vetésforgó, elkezdődtek a nemesítések, satöbbi, így már közel egymilliárdra emelkedett az emberiség száma. Ma már gépesített földművelés folyik, műtrágyázás, satöbbi, és ezzel a technológiai szinttel prognosztizálják a 10 milliárdos határt. Viszont a géntechnológia, a nanotechnológia, a robotika és hasonlók még mindig erősen fejlődő tudományágak, ezek segítségével - ha megmarad a korábbi emelkedési ráta - akkor akár százmilliárd embernek is képes helyet adni a bolygó. És ki tudja, még milyen technológiai változások várhatóak addig, mire elérnénk ezt a határt. Szóval nyugi, még ha éheznél is majd öregkorodra, az biztosan nem amiatt lesz, mert a Föld már nem képes annyi embert eltartani, amennyi rajta él.
Biztosan van valamilyen határ, amelynél több ember már fizikailag képtelen életben maradni a Földön, de az egészen biztosan nem a jelenlegi nagyságrendet jelenti.
Nem lesz itt népességszabályozás. Túl sokan szeretnek szaporodni ahhoz, hogy demokratikus módon bevezessenek egy ilyen szabályt, ha meg nem demokratikusan vezetik be, akkor nagyon erősen motiváltak lesznek az emberek, hogy harcoljanak ellene, hiszen az egyik legősibb ösztönük vezérelné őket. Éhhalál és szomjhalál valószínű még több lesz, mint most, legfeljebb majd kevesebbet írnak róla a lapok.
Szerintem a marsi kolonizáció nem azt oldaná meg, hogy a Földön ne legyen túlszaporulat, hanem, hogy a Marson is legyen szaporulat. Nagy mennyiségben nem tudnak embereket szállítani a Marsra, de ha el is szállítják az emberek 90%-át, a maradék 10% akkor is tele szaporodná megint a Földet.
A Földön lesz még sokáig az emberi élet, az Univerzum felfedezéséhez nem kell odébb menni, elég felfedezőket küldeni, meg egyéb módszerekkel vizsgálódni. A Földnél alkalmasabb bolygó nincs azok közül, amiket eddig feltérképeztek. Inkább arra számítok, hogy valamiféle rasszbeli elkülönülés lesz az emberek között genetikailag, és ehhez fog igazodni valami kultúra meg életfelfogás. A legmagasabb technológiával rendelkező rassz nem fogja sem bántani, sem segíteni a többi rasszt, hasonlóan, mint mondjuk az ember nem bántja az állatokat, hanem megfelelő körülményeket teremt neki, és a lehető legkegyesebb módon öli meg, amiről az állat keveset tud és érez. Nem lehet azt mondani az állatnak, hogy menjen iskolába és fejlessze a technológiát, főleg nem lehet megmondani, hogy gondolkodjon okosabban, már csak azért sem, mert ki az, aki meg tudná biztosan mondani mi az okosabb, ezért gondolok valamiféle "nem bántani-nem segíteni" hozzáállásra, illetőleg a technológiailag fejlettebb rassz maga szintjén való hasznosítására a többi rassznak, ami elvileg a többi rassznak nem árt a maguk szintjén.
A világháborúk inkább felküldték a népességet az egekbe. Pedig sok millióan meghaltak, de az emberi (és minden élőlény) lelkülete olyan, hogy minél pocsékabb a világ körülötte, annál inkább az utódokban látja a jövőt.
A legjobb népesség szabályozás a minél nagyobb szintű jólét. Minél gazdagabb egy adott régió, annál jobban csökken a születésszám, mivel a szülők elsősorban kevés gyerekre igyekeznek minél több erőforrást költeni, míg a nélkülöző régiókban (Afrika például) a szülőknek a gyerek egy biztosíték, hogy öreg napjaikban nem kell (annyira) éhezniük, mivel a sok gyerekből elég megmarad ahhoz, hogy valamit juttassanak az öreg szülőknek is. Fejlett régiókban ez a nyomás nincs meg, mivel az emberek támaszkodhatnak a társadalmi hálókra, ami elmaradottabb országokban nincsenek meg.
Tehát ha csökkenteni akarod a bolygó lakosságát, akkor emelj mindenkit nyugat-európai életszínvonalra, 3-4 generáció múlva elkezd egyre jobban esni a népesség :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!