Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hova tünik el akkor az energia...

Hova tünik el akkor az energia? Mert a lenti linken nem írja le konkrétan hogy akkor most pontosan hova is tünik el.

Figyelt kérdés

[link]


Ha a szupra vezetőnél az kinetikai energiára megy el az energia 50% akkor az azt jelenti hogy nagyobb lesz az áram erősség össze kapcsoláskor és amitt tünik el az energia?


Kisütésnél akkor ez az energia vissza jönn? Kisütésnél is nagyobb lesz az áramerősség?



2015. okt. 10. 14:50
 1/9 anonim ***** válasza:

Ha egy C kapacitású és U feszültségre feltöltött kondit összekapcsolunk egy kisütött és szintén C kapacitású kondival, akkor a közös feszültséget a töltésmegmaradás figyelembevételével tudjuk kiszámolni. Nem pedig az energiamegmaradással. A kísérlet is ezt igazolja. Viszont mind matematikai, mind gyakorlati képtelenség az, hogy egyszerre legyen megmaradó mennyiség a Q = C·U töltés is és a W = ½C·U² energia is. Bár mindkét képlet ugyanazokat a C és U paramétereket tartalmazza de az energiaképletben négyzeten van az U.

Az energiatétel alól van néhány kivétel, ez egy példa rá.

Itt is erről van szó:

[link]

2015. okt. 10. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Ez az oldal kicsit zavaros. Miért V -vel jelölik a feszültséget? és U-val az energiát?


Ezzen felül akkor szerinted ha össze kapcsolás után kisütjük a két kondenzátort ugyan annyi energiát fog leadni mint összekapcsolás elött a töltöt kondenzátor adna le?

Szerinted akkor a azonos kondenzátorok esetén a töltések száma és a feszültség megfeleződik és akkor az E=1/2*Q*U (=1/2*C*U^2) képletett nem lehet rá alkalmazni.

vagy

Össze kapcsolás után a Q=C*U képletett nem lehet rá alkalmazni?

2015. okt. 10. 19:53
 3/9 anonim ***** válasza:

Itt egy számpélda:

[link]

Az összekapcsolás után a feszültség és az energia megfeleződik. Tehát az összekapcsolás után a két kondiból csak fele akkora energiát tudsz kisütni mint amit az 1 darab 100 uF-os és 5 V-ra töltött kondiba töltöttél.

Kísérletileg elvégezve is 2,5 V lesz a közös feszültség, tehát a töltésmegmaradással való számolás a helyes. A töltés megmarad, az energia nem mindig.

A megmaradási törvények közül a perdület-, a fluxus- és a töltésmegmaradás felülírhatja az energiamegmaradást.

Itt egy példa perdület esetére:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..

2015. okt. 10. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Persze ez így nem található meg a fizikakönyvekben:

"A megmaradási törvények közül a perdület-, a fluxus- és a töltésmegmaradás felülírhatja az energiamegmaradást."

De az előbbi, kísérletileg is könnyen elvégezhető példa szerint is ez tapasztalható.

2015. okt. 10. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

3.

Amit leírtál az pont az ami miatt a kérdést feltettem és a perdületes probléma csak gyors ránézés után lényegében ugyan ez az eset.


Lehet hogy rosszúl értelmezem amit mondasz de mindha arra akarnál kilyukadni hogy ezekben az esetekben nem igaz az energia megmaradás törvénye.

Magyarázd el légyszíves ha tévednék és nem erre célzol.

2015. okt. 10. 21:51
 6/9 A kérdező kommentje:

töltés , és perdületes példa volt

tudnál írni példát a fluxusra is? (csak kíváncsiságból és érdekességből )

2015. okt. 10. 22:09
 7/9 anonim ***** válasza:

Ahogy a kondenzátoros példán is látható, ebben az esetben nem érvényes az energiamegmaradás törvénye. Tudom hogy bizarrul hangzik, de olvass tovább:

A fluxusmegmaradás is felül tudja írni az energiamegmaradást. Viszont ezt az esetet már említik a tudósok is. Méghozzá az úgynevezett Magnetic Flux Compression Generator, röviden E-bomb nevű haditechnikai készülék leírásainál. Röviden arról van szó, hogy egy I árammal átjárt L induktivitás meneteit hirtelen rövidre zárják (például robbantással), és ekkor az L induktivitás értéke hirtelen lecsökken. Viszont a fluxusállandóság a makacs természeti törvény, vagyis a Φ = L·I fluxus nem tűnhet el hirtelen. Ezért lecsökkenő L mellett a Φ fluxus úgy maradhat a neki tetsző ideig állandó, ha az I áram megugrik. Ez viszont az energia megugrását is maga után vonja, amit egy antennaszerű vezetővel kisugároz az említett hadieszköz.

Ha mondjuk felére csökken az L induktivitás, akkor duplájára nő az I áram és az energia. Ez analóg a kondis példával, de ott duplájára nőtt a C kapacitás, ezért felére csökkent az U feszültség és az energia.

2015. okt. 10. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Ez az energia meg maradás törvényének áthágása elégé gyanus nekem. Mert ha azt veszük hogy csak így energia eltünhet a semmibe akkor egyszerüen eltünhet ugyen így a világ is.
2015. okt. 11. 11:21
 9/9 anonim ***** válasza:

Közben rátaláltam a gondosabban megírt oldalra:

Where is the missing energy ?

[link]

Azt hogy mindig érvényes-e az energiamegmaradás vagy sem, a mai napig sokat vitatott kérdés. Feynman Mai fizika III. című könyve is említ érintőlegesen egy kivételt az energiatétel alól. Természetesen sem ő, sem más tudósok nem szoktak beszélni az energiatétel áthágásáról kellő részletességgel és nyíltsággal. Pont azért nem mert mint látható, vitatott kérdés, senki nem akar pálcát törni.

Márpedig például a most belinkelt kondis példánál az energia felével "nem tudunk elszámolni" kísérleti vizsgálatokkal sem.

2015. okt. 11. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!