Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi az oka annak, hogy az...

Mi az oka annak, hogy az ókortól egészen 1800-ig stabil félmilliárd ember élt a világon, de 1800-tól fokozatosan megnőtt?

Figyelt kérdés
Kb kr.e 2400 óta i.sz 1800-ig stabil 500millióan éltünk a Földön, 1850-re lett egymilliárd, 1930-ra 2milliárd, 1960-ra 3, 1975-re 4, 1987-re 5, 1999-re 6, 2011-re 7 és várhatóan 2025-re lesz 8, úgy hogy ha jobban megnézzük most valahogy kicsit visszacsökkent a növekedés... de akkor is, mi volt az oka 2 évszázaddal ezelőtt egy hirtelen népességrobbanásnak?
2015. szept. 16. 15:32
 1/7 anonim ***** válasza:
Mert nem csak az emberi erőt vetjük be főldművelésnél, hanem gépeket is. A szapotulat nem csökkent egy pár generációig, de nem halt meg annyi gyerek így robbanásszerűen nőt a népesség
2015. szept. 16. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Plusz gyarmatisotottunk pár "új" kontinenst
2015. szept. 16. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Igen, ez meg a másik... régen mitől haltak meg sora a gyerekek?
2015. szept. 16. 15:47
 4/7 anonim ***** válasza:
Nem volt elég termény->nem tudott eladni a paraszt->nem tudott gyógyszert venni, rendesen fűteni. Minőségi éhezésben szendvedtek
2015. szept. 16. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Szerinted mitől?

A szaporodási ciklus bármely emberi populációban jól követhető a neolitikus forradalom után. A régi időkben a termékenység magas (egy nőre eső születésszám 4,5-11,5) és a halálozási mutató is magas, a népszaporulat csekély és esetleges, az átlagéletkor alacsony, az átlagélettartam szintén alacsony (32-35 év).

A gyerekek mindne fejlődési rendellenességben (populáció 2-3%) elpusztulnak, farfekvéssel tízbl kilencszer nem tudnak megszületni, az anya is elpusztul, minden 20-30-adik szülés halálos, a szési kockázat nagy, az anya halála maga után vonja a kisgyermeke halálát is. Tudod, mi aza "császármetszés"? Az, hogy kell a császárnak a trónörökös, születik a gyerek, ámde farfekvéses, nem tud megszületni. Nagykés, pocak felnyit, baba ki, királyné megy a levesbe. Másik királyné majd lesz, a gyerek kell. A paraszt ezt nem engedhette meg magának, neki az asszonyra szüksége volt. A megszületett gyerekek háromnegyede nem élte meg az ötéves kort, elpusztult blis fertőzésekben. A lakosság további fele meghalt harmincéves koráig , vagy járványos betegségben, vy vérmérgezésben, vagyy valamiféle obligát hülyeségben, vagy erőszakos halállal, és kb. egyhuszaduk élte meg a ma szokásos átlagélettartamot, a 70-75 évet. Egy ötvenévesre aggastyánként tekintettek többnyire úgy is nézett ki. 22 Árpádházi királyból hányan élték meg a 60. életévüket? ketten, Szent István és IV. Béla, a két honalapító. Kétharmaduk 40 évet se élt.

Mivel a mezőgazdaság már akkor tudott termékfelesleget létrehozni, járványmentes és háborúmentes időben szaporodott a nép, 20-30 évenként azoban beütött egy krach, ami a népességet visszavágta, és kb. 300 évenként egy totálkáosz (pl. Európában a IV. század eleji háborúsorozat, majd az 538 Justiniánus-pestisjárvány, majd a 900. körüli zavargások, majd az 1347-es pestisjárvány, majd 1618-tól a harmincéves háború) amelyek kb az európai épesség 30%-át kirtották, időről időre.

A XIX. század közepén az orvostudomány, a közegészségügy és technika nagyarányú fejlődése hatalmas javulát hozott az emebri éeltvitelben. Ahhoz, hogy az átlagélettartamot 30-tól 70 évre emeljük, nem kell sok. Pár oltás, némi antibiotikum, alapvető sebészeti ismeretek, fájdalomcsillapítással és antiszepszissel, és máris a betegségek , a halálokok nagy része ki van küszöbölve (kolera, pestis, szepszis, TBC, szúrt sebek, üszkösödések, hasmenéses járványok, stb.). Az, hoyg innen tovább emeljük az átlagéletartamot, na az drága! Ide már CT, PET, hipermodern gyógyszerek, profi műtéti technika, kellenek.

A XIX. század közepén angymértékben leesett a halálozási arnyszám, ellenben a születésszám nem csökkent jelentősen. Eredmény: brutális népszaporulat. A technika további fejlődésével megjelent az általános kötelező nyugdíjbiztosítási rendszer, innentől megszűnt a ygerekgyártási "drive" , azaz nem kellettek gyerekek ahhoz, hogy az idős emebrt eltartsák, azaz rövid időn belül brutásan lecsökken a népességszaporulat, sőt, negatívvá válik. Ekkor a trásadalom elöregszik, a nyugdíjrendszer összeomlik, és a populác stabilizálódik (ez 2100körül várható).

2015. szept. 16. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Az egészségügy is fejlődött, többen maradtak életben, nőtt a várható élettartam.
2015. szept. 17. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Ajjajjajj. Megint a propaganda keveredik a tényekkel.


"A szaporodási ciklus bármely emberi populációban jól követhető a neolitikus forradalom után." - minthogy pontos adatok, pl. népszámlálási, kevés korból maradtak fent, így relatív az a "jól követhető".


"az átlagélettartam szintén alacsony (32-35 év)" - ez egy borzasztóan eltúlzott érték, lentebb részletezett okokból.


"farfekvéssel tízbl kilencszer nem tudnak megszületni" - nem igaz, a középkori bábaasszonyok tudták, hogyan kell megfordítani a farfekvéses gyereket. Szórványosan a mai napig népi gyógyászati ismeretként létezik, XX. században vígan gyűjtötték, szülészből is van, aki alkalmazza.


"minden 20-30-adik szülés halálos" - na, ez talán stimmel.


"az anya halála maga után vonja a kisgyermeke halálát is. Tudod, mi aza "császármetszés"? Az, hogy kell a császárnak a trónörökös, születik a gyerek, ámde farfekvéses, nem tud megszületni. Nagykés, pocak felnyit, baba ki, királyné megy a levesbe." - nem, a császármetszés nem ez, hanem Julius vagy Augustus Caesar (nem emlékszem, melyik, és wikin sem találtam), elrendelte, hogy ha anyuka (foglalkozásra nézve királyné vagy bármi más) magától megy a levesbe, akkor fel kell vágni a hasát, hátha már életképes a gyerek. Nem is lett volna orvos, aki végrehajtja a fenti, halált okozó beavatkozást, 300 évvel a hippokratészi eskü bevezetése után vagyunk. A tudományt, az ésszerűséget és az emberséget nem a "felvilágosodással" találták fel, nem kell bedőlni a szép új világ építőmérnökeinek és kőműveseinek.


"A megszületett gyerekek háromnegyede nem élte meg az ötéves kort, elpusztult blis fertőzésekben" - jó lesz az 15-20%-nak is.


"vérmérgezésben" - tetanusz egészséges embernél tünetmentesen gyógyul (mint a "rettegett" lyme-kór vagy a lisztéria). Az egy dolog, hogy ma 100 emberből talán 1 nevezhető egészégesnek.


"vagy erőszakos halállal" - a XX. században több ember halt meg erőszakos halállal, mint az elmúlt 10.000 évben összesen, mégis népességrobbanás volt.


"kb. egyhuszaduk élte meg a ma szokásos átlagélettartamot, a 70-75 évet" - a történelemkönyvekből nem ez derül ki...


"Egy ötvenévesre aggastyánként tekintettek többnyire úgy is nézett ki." - valóban idősebbnek nézett ki egy akkori 50 éves, mint egy mai, mert a bőrt ráncosítja, "öregíti" a nap sugárzása, amiből régen sokkal többet kaptak, főleg a parasztok. Ennek nincs köze az életminőséghez - de a valós öregedésnek se, hiszen az genetikailag meghatározott folyamat.


"22 Árpádházi királyból hányan élték meg a 60. életévüket? ketten, Szent István és IV. Béla, a két honalapító. Kétharmaduk 40 évet se élt." - királynak lenni elég veszélyes szakma volt. Egy jogtörténész mondta nekem, aki rengeteg középkori periratot áttanulmányozott, hogy rengeteg 70 fölötti paraszttal találkozott bennük, de volt néhány 100 évesnél idősebb is.


"A XIX. század közepén az orvostudomány, a közegészségügy és technika nagyarányú fejlődése" - az orvostudomány majdnem annyit felejtett 500 év alatt, mint amennyit tanult. Gyakorlatilag minden olyan módszert kukába vágtak, ami túl egyszerű és olcsó volt, vagy nem tudták megmagyarázni, hogyan működik.


"némi antibiotikum" - az antibiotikum valóban a modern orvostudomány egyik legnagyobb vívmánya, de mivel ma boldog-boldogtalannak felírják, az emberiség egészségügyi összképén már többet ront, mint javít.


"Ekkor a trásadalom elöregszik, a nyugdíjrendszer összeomlik, és a populác stabilizálódik (ez 2100körül várható)." - ha optimisták vagyunk. Én 2030 körülre tenném... (Persze nem csak a demográfia, hanem inkább az energia- és élelmiszerválság miatt...)

2015. szept. 17. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!