Olvastam valahol, hogy a napszél képes lehet a Föld légkörét "elfújni". Ez hogyan lehetséges?
Úgy, hogy a napszél sok töltött részecskék is tartalmaz, ami ütközve a légkörrel ionizálja azt - majd a következő részecskefolyam viszi is magával az ionizált részecskéket.
Persze, tegyük hozzá, hogy ez az "elfújni" nem emberi léptékkel mérhető - ha most hirtelen megszűnne a Föld mágneses pajzsa, még évmilliókig lenne légköre a bolygónak, de folyamatosan csökkenne a légkör. Pl a Marsnak volt hasonló sorsa, de még mindig van légköre - bár rendkívül csekély, de van neki.
Csakhogy mostanában derült ki, hogy még a Pluto légkörét is kikezdi az ottani napszél. Állandóan pótlódnia kell valahonnan.
Nagyon függ ám az anyagtól is, amelyből a légkör áll.
Azért a Plútónak napszél nélkül sincs esélye klasszikus légkörre, hiszen annyira gyenge a gravitációs mezeje, hogy még azon a negyvenvalahány kelvinen is csak a legnehezebb gázok maradnak meg rajta. Például a nitrogén sem, annak ellenére, hogy főként abból áll a légköre. A fagyott nitrogénből szublimál, de folyamatosan fogy, és napszél nélkül is tenné. A nitrogénnek már 20 kelvin is elég lenne, hogy utánpótlás nélkül egy ilyen kis gravitációs gödörből viszonylag rövid idő alatt az utolsó szálig elszökjön.
Úgyhogy a Plútóé nem egy klasszikus értelemben vett légkör, hanem egy olyan egyensúlyi rendszer, amiből pont annyi gáz szökik meg, amennyi nettóban a jégből szublimál. Ilyen esetben persze a legminimálisabb napszélnek is komoly hatása van, de ettől még nem önálló oka a légkör fogyásának, hiszen az "csalás" (jég) nélkül amúgy se létezne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!