Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A valóságot szimulálja a...

A valóságot szimulálja a zéró-gravitációs repülés?

Figyelt kérdés

Elvégre, ahogy zuhan a repülő, a repülőn belül mindenki zuhan. Csak nincs légellenállás. Űrállomáson is ugyan úgy hat a Föld gravitációja az emberekre, csak olyan nagy sebességgel keringenek a Föld körül, hogy nem bírnak leesni.

A kérdésem, hogy a zéró gravitációs repülés mennyire érzékelteti a valós zéró gravitációt? A világűrben illetve a repülőn belül ők ugyan úgy érzik, hogy merre van fent és lent?

Továbbá zéró gravitáció valójában nincs is. Esetleg nagyon gyenge. A Föld a Nap körül kering. A Naprendszer pedig a fekete lyuk körül, a gravitációnak köszönhetően.



2015. aug. 19. 11:44
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Ezt ennél pontosabban és lényegretörőbben én se tudnám megírni, úgyhogy csak idemásolom:


A mikrogravitáció (hétköznapi kifejezéssel súlytalanság) az az állapot, amiben egy testre látszólag nem hat sem gravitációs, sem más gyorsító erő a szóban forgó inerciarendszeren belül, másképp kifejezve a testre ható gravitációs és tehetetlenségi erők eredője lényegében nulla. A Földön, vákuumban eső test a súlytalanság állapotában van, hasonlóképpen az orbitális pályán, gyorsítás nélkül haladó űrjármű, mindkettő szabadesést végez.


A súlytalanság nem jelenti a gravitáció hiányát, hiszen akkor orbitális repülés sem volna lehetséges. A „mikro” előtag azt jelzi, hogy a test súlya elenyészően kicsi (a földinek egy milliomod része vagy még kisebb).


A súlytalanság a légkörben is előállítható, ha a repülőgép parabolapályán a földfelszín felé zuhanva halad. Rutinszerűen alkalmazzák az űrhajósok kiképzése során, időtartama rendszerint 25 másodperc. Ezzel a módszerrel forgatták az Apolló 13 film súlytalanságban játszódó jeleneteit is.[1][2]


Forrás:

[link]


Föld körüli pályán egyébként nem csak hogy nem zéró, hanem még csak nem is kifejezetten kicsi a gravitáció. 9 m/s^2 szemben a felszínen szokásos 9,8 m/s^2 -tel.

2015. aug. 19. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2015. aug. 19. 13:06
 3/9 anonim ***** válasza:
74%

A zéró gravitáció azt jelenti, hogy lokálisan a saját rendszeredben valóban nincs gravitáció. Ehhez semmi mást nem kell csinálni, mint engedni a hatásának, azaz zuhanni. Zuhanó testek inerciarendszert alkotnak, azokban nincs gravitáció. Ez az általános relativitáselmélet egyik kiindulópontja (ekvivalencia elv).


A "zéró gravitáció nincs is" kijelentés nem igaz. A kérdés csak az, hogy milyen vonatkoztatási rendszerről van szó. A csak gravitáció hatására mozgó kis kiterjedésű testek számára - bármilyen paradoxnak tűnik is - nincs gravitáció, ugyanis inerciális mozgást végeznek, azaz geodetikus pályán haladnak, és a rendszer elég kis méretű ahhoz, hogy a különböző pontjai közti árapályerők ne legyenek számottevők, azaz a különböző pontok egymással párhuzamos geodetikusokon mozoghassanak. A gravitáció hatását csak akkor érzed, ha ellentartasz neki (pl. itt a földön) vagy akkora az űrhajód (illetve olyan közel vagy a gravitációs centrumhoz), hogy az azon belül elengedett testek egymáshoz képest mozogni kezdenek, mert nem párhuzamos geodetikusokon mozognak.

2015. aug. 19. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
68%

Miért kell badarságokat írni?

Gravitációmentes tér nincs, csillaghalmazok közötti űrben talán nagyon kicsike a gravitáció. De a naprendszerben jelentős.

A súlytalanság köznapi kifejezés azt jelenti, hogy a testre (mondjuk emberre) ható erők eredője nulla. Ezt nagyon sokféleképpen el lehet érni. Egy rövid ideig tartó esetet szimulál, amikor valami zuhan. A szélcsatornákban (ahol az űrhajósokat vizsgálják e szempontból) egy speciális kiképzésű térben erős légáramlat képezi a gravitáció ellenerejét. Az űrhajó, amely a föld körül kering, olyan sebességgel halad, hogy a gravitáció és más (centripetális, és egyéb kicsi) erők kiegyenlítik egymást. Az űrhajó belsejében lévő emberre ugyanezek az erők hatnak, ezért az ember az űrhajóhoz viszonyítva bármilyen pozícióba elhelyezkedhet, nincs mi elmozdítsa onnan.

A fent és lent a mozgás szempontjából értelmetlen, a látvány szempontjából pedig ugyanaz, mint általában.

A naprendszer a Tejútrendszerben kering és ott nincs helye semmiféle fekete lyuknak. Az egy teljesen más fogalomkör, nem keverendő ide.

2015. aug. 19. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Kedves 4-es!


Inkább én kérdezném tőled, hogy miért kell badarságokat írnod?


Gravitációmentes tér márpedig van. Egyszerűen csak zuhannod kell, azaz geodetikus mozgást kell végezned. Ez definíció szerint erőmentes mozgást jelent, tehát szerintem sürgősen nézz utána a fizika ezen részének, mert komoly hiányosságaid vannak.


"A súlytalanság köznapi kifejezés azt jelenti, hogy a testre (mondjuk emberre) ható erők eredője nulla."


Valóban? Szóval szerinted puszán atttól, hogy leülsz egy kanapéra és a rád ható erők eredője nulla, máris súlytalanságba kerülsz? Talán jelentkezz a NASA-nál ezzel az ötlettel, mert lehet, hogy nagyot fogsz kaszálni vele. De előbb vedd elő az általános iskolai fizikatankönyvedet, és nézz utána a súlytalanság newtoni definíciójának. Ide pedig ne írkálj többet, mert te még kevesebbet tudsz, mint a kérdező!

2015. aug. 24. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
56%

"A súlytalanság nem jelenti a gravitáció hiányát, hiszen akkor orbitális repülés sem volna lehetséges."


De, az általános relativitáselmélet szerint pontosan a gravitáció hiányát jelenti. Csak ekkor szem előtt kell tartani, hogy a súlytalanság abból adódik, hogy az űrhajó elég kicsi a bolygóhoz vagy csillaghoz képest, amely körül kering, és emiatt az űrhajón belüli tárgyak egymással párhuzamos geodetikusokon mozognak. Továbbá az űrhajón mint vonatkoztatási rendszeren belül nem lépnek fel tehetetlenségi erők és érvényes Newton első törvénye, ergo súlytalanság van, azaz nincs gravitáció.


Amennyiben valaki az egész orbitális pályát magába foglaló vonatkoztatási rendszert vesz alapul, akkor máris visszakerül a newtoni gravitáció elméletbe, amelyben a súlytalanság definíciója csupán annyi, hogy "ha egy test nem húzza a felfüggesztést és nem nyomja az alátámasztást, akkor súlytalanságban van". (Gyengébbek kedvéért ez azt jelenti, hogy gravitációs tér hiányában nyugalomban van, vagy csak a gravitáció hatására mozog, azaz zuhan.)

2015. aug. 24. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
32%

A fizikakönyveket megtanultam, amikor szükséges volt. Volt egy kevés dolgom erőterekkel is. De ezotériával nem foglalkoztam és nincs is szándékom.

Ez nem az a hely, ahol ilyen alapvető dolgokat meg lehet vitatni. Ezekhez nem relativitáselmélet kell, hanem az erőhatások alapvető ismerete (a kanapés kritikát elfogadom, ott kissé elhamarkodtam).

2015. aug. 24. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy tanultál fizikát, azóta viszont sokat felejtettél.


Ezotéria itt szóba sem került. Fizikus szakot végeztem, az erőkkel tisztában vagyok, valószínűleg sokal inkább, mint te. Ajánlom neked is, hogy ne ragadj le a gimis fizikánál.

2015. aug. 24. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Ahogy látom, a pontozást már megint büntetésként használja valamelyik okostojás. Ahelyett, hogy előtte megfelelően tájékozódna.
2015. aug. 24. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!