Mérnök, szociológus, jogász, pszichológus, kutató, közgazdász? Melyik az érdekesebb?
Hát, nem épp rokonszakmák... Az a legérdekesebb, ami téged a legjobban érdekel.
Ráadásul az összes annyira tág terület, hogy azt elmondani sem lehet... Nem mindegy, hogy a jogász például ügyész, ügyvéd, jogtanácsos, bíró, hivatalban dolgozik, közjegyző... azon belül is büntetőzik, polgárizik, munkajogozik, közigazgatásban van...
Ugyanígy: milyen kutató?? Milyen közgazdász? Mire szakosodott szociológus... Ezerféle mérnök is van...
Elég megválaszolhatatlan a kérdésed...
Az, hogy kinek mi a szórakoztató és érdekes munka, embere válogatja. Én imádok aknát szedni, jól is fizették anno, igaz, leszereltem. Imádok barlangászni, szűk járatokban agyagot csákányozni, más klausztrofóbiás. Adottság kérdése. Lehetsz bérmilyen okos, bárhogy vághatod a funkcianatómiát, ha nincs benned egy jó adag mészáros alkatés kézügyesség, sose leszel sebész. Lehetsz te bármekkora mérnökzseni, fejbe számolhatod a tűzáttörési határértéket, a füstterjedési tényezőt, ha nem vagy barom bivaly állat, aki a lángok közzé szalad, de közben azért rohadt óvatos is, sose leszel tűzoltó.
Mit szeretnél csinálni?
Mai fiatalok,ez a baj veletek, hogy a válaszod: nulla munkával sok pénzt keresni. Van olyan is, de ezeket az állásokat már mind betöltötték a hátszelesek. Mindent anyagi mércével mérni durva hiba, mert ha valamit nem szeretsz, hosszú távno úgyse fogod jól csinálni, és akkor kitesznek belőle.
Indulj abba az irányba, amihez vonzódásod van.
Valami jó mérnök legyél, ha ezek közül akarsz választani.
De lehetsz villanyszerelő is.
Ha szeretsz beszélni, legyél jogász.
Ha szeretsz hallgatni, legyél pszichiáter.
A habitusodtól függ, hogy mi a neked való szakma.
Ha profin csinálod (bármelyiket) dögre keresheted vele magad.
#3-hoz csak annyit tennék hozzá, hogy nulla munkával még megdögleni se lehet. Amiről itt szó van,ahhoz hosszú nyelv és jó nyelvizmok kellenek, néhány más adottság, amit szorgalmasan és megfeszített munkával végez valaki, akkor lesz hátszele, hogy oda fújja, ahol lehet lopni. De a lopást vagy irányítod, vagy végzed sok munkával (igaz, ugyanannyival a normál életben éhen halsz).
Amúgy minden mással egyetértek.
Kérdező! Van egy kevés tehetség a dologban, de az már az elején megmutatkozik és választasz, nálad tehát nem eset. Viszont az összes többi érdeklődés kérdése. Ha ez van, akkor van motivációd, csinálni fogod (a tanulást). Ha valamiből nagyon jó leszel (nagyon sok munkával), akkor nem kell aggódnod, keresni fognak. Mert nagyon jókból irgalmatlanul kevés van. És éppen ezért bizonyos határok között az árat is te diktálod.
Ma azért tesztek ti fel ilyen kérdéseket, mert kezdettől nem volt motivációtok semmire. Eddig csak léteztetek más kenyerén, most rátok szakadt, hogy tán önállósodni kéne. De hová. A kérdés elkésett. Minden szakma izgalmas annak, aki szereti (mert érti). Minden szakma utálatos annak,a ki nem ismeri. Minden szakmában aránylag könnyen elhelyezkednek a jók. Mert ők például azt is tudják, hová kell menni ezért, é mit kell ott tenni. Aki jó jogász, közgazdász, vagy bármi, az jól el is tudja adni magát. Aki pedig nem,az nem kell senkinek. Ezek a mai világ farkastörvényei, ezek voltak a régi világé, és ezek lesznek az eljövendőké is. Legfeljebb a konkrét eszközök változnak kissé.
Ezek a szakmák eltérnek egymástól. Nem is kicsit! Gondold át, téged mi érdekel a legjobban. A kutató elég tág terület, ebbe annyi minden belefér, hogy erre nehezen tudok mit mondani.
Azt javaslom nézz utána, melyik szakmában mik a módszerek, mit csinálnak - magyarul, hogy mi fán is terem. Aztán eldöntöd, melyik érdekel jobban. Nem tudok ennél jobbat mondani: tájékozódj.
Gondolj bele abba, neked mely tárgyak mennek jobban, melyek kevésbé. Mérnökhöz például matematika és fizika tudás kell. Közgazdászhoz matematika. Szociológushoz is kell némi matematika, de már nem olyan mértékben, és nem vészes megtanulni. Ide inkább emberismeret szükséges, mint ahogy a pszichológiához is. A jogászhoz pedig az kell, hogy egyrészt képes legyél kiállni határozottan helyzetekben (enélkül nem jogász a jogász), másrészt pedig hogy kívülről fújj egy csomó jogszabályt. De ez is olyan, hogy ha olvasod egy kicsit mondjuk a Büntetőtörvénykönyvet, akkor látod, hogy mennyire tudod megjegyezni belőle a dolgokat. Ez persze csak egy tipp, de magad is láthatod, hogy ezt neked kell eldöntened.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!