Az agy hogyan képesmegállapítani hogy milyen színt látt? (lent)
Igen, konkrétan bármit jelenthet - a lényeg az, hogy az inger különböző színekre különböző legyen.
Az agy nem érzékel színeket igazából. Az agyba ingerek futnak be, amitől kialakul a látásérzet, különböző színek hatására más és más érzet épül fel. Ez rakódik össze számunkra látásként.
Különböző hullámhosszokra eltérő ingert továbbít.
Egyébként meg:
Kiderítették, hogy ugyanazon hullámhosszra más ingereket küld a szem, az agy tanulja meg értelmezni.
Kérdés:
Kaphat-e vezetői engedélyt az a személy, aki a pirosat zöldnek és a zöldet pirosnak látja?
"Azt, hogy milyen színű fény éri a retinát az jelzi az agynak, hogy mely idegsejtek axonjai közvetítik a jelet"
De a színeket a szemben a csapok látják azok azonban nem küldenek közvetlenül az agyba jelet.
Több csap és pálcika információját küldi el 1 ganglion sejt. Hozzá pedig a bipoláris, amakrin és horizontális sejteken keresztül jutt vagy nem jutt el az információ.
Azonban ennek ellenére mégis láttunk színeket.
A retina működése elég összetett (ezért is próbáltam olcsón megúszni a magyarázatot, de hiába :P). Nem tudom, a tudományos kutatás mennyire tárta fel jelenleg, én biztos, hogy csak elég érintőlegesen ismerem, de azért megpróbálom a lényeget összefoglalni.
Egyrészt a sárga foltban (ahol a legtöbb csap található) szinte minden receptor külön ganglionsejthez kapcsolódik (1-3 receptor jut egy ganglion sejtre).
De a retina legtöbb részén valóban számos fotoreceptor tartozik egy ganglion sejthez. Ezeknek a receptorok összességét nevezzük a ganglionsejt receptív mezejének.
A fotoreceptorok különleges tulajdonsága, hogy (szemben a legtöbb idegsejttel) ezek nyugalmi helyzetben vannak depolarizált állapotban, és fényinger hatására következik be bennük a hiperpolarizáció. A depolarizált sejtek folyamatosan neurotranszmittert (glutamátot) bocsájtanak ki, hiperpolarizáció hatására a glutamát termelés csökken vagy megszűnik (a fény erősségével arányosan).
És itt jön az érdekes rész: hogyan hat a glutamát a bipoláris sejtekre? Nos, ez attól függ, milyen glutamát receptorral rendelkezik az adott bipoláris sejt: egy részüknek serkentő, más részüknek gátoló glutamát receptora van. Ebből következően egy adott fénysugár egyes bipoláris sejteket gátol, másokat serkent.
Itt kell visszatérnünk a receptív mezőhöz. Egy ganglionsejthez (általában) több bipoláris sejt is kapcsolódik. Ezek különböző típusúak lehetnek. A receptív mező két részre osztható: a "centrumra" és az azt körülvevő részekre (nevezzük "környéknek"). (Fekete-fehér látás esetén) beszélhetünk "on-centered"és "off-centered" ganglionsejtekről az alapján, hogy milyen bipoláris sejtek hol helyezkednek el a receptív mezejében. "On-centered" ganglion sejt receptív mezejének a centrumában glutamát hatására inaktiváló (tehát fényre aktiválódó) bipoláris sejtek vannak, a környéki részén pedig fényre inaktiválódóak. Emiatt ha csak a "centrumot" éri fény, a ganglionsejt erős jelet küld, ha csak a "környéket" éri fény, nem küld jelet, míg ha mindkettőt, akkor gyenge jelet küld. "Off-centered" bipoláris sejtnél az elrendezés épp fordított. Ennek az elrendezésnek a segítségével a szemünk sokkal érzékenyebb a körvonalakra, határokra.
A színlátásnál bizonyos szempontból hasonló a helyzet, de itt a hangsúly a kontraszt érzékelésén van. A ganglionsejtekhez különböző csapokhoz kapcsolódó bipoláris sejtek tartoznak. Egy adott ganglionsejtet az egyik csap ingerlése serkent, a többié gátol. Így jönnek létre az ellentétes színpárok. Például a piros-zöld színpár esetén egy adott ganglion sejthez tartozó piros csapok serkentik a hozzájuk kapcsolódó bipoláris sejteket (és ezáltal a ganglion sejtet), míg a zöld csapok gátolják (vagy fordítva). Beszélhetünk még kék-sárga (és az egyik forrás szerint zöld-lila) színpárról.
Az amakrin és horizontális sejtek szerepe úgy tudom elsősorban szintén a határok, kontúrok jobb észlelésében van (ha egy ganglionsejt erős serkentő hatást kap, az amakrin és horizontális sejteken keresztül a szomszédos ganglionsejtek gátlódnak), de erről sajnos sokkal többet nem tudok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!