Mennyit bír ki egy ember vákuumban?
Pár másodperc alatt eszméletvesztés, és egy percen belül halál.
Az eszméletvesztésre nem kerülne hamarabb sor, mint amikor itthon visszatartod a lélegzetedet. Sőt, ha visszatartod a lélegzetedet, akkor azért szenvedsz a végén, mert a tüdőben felgyülemlett annyi szén-dioxid, hogy az már irritálja az alveoláris receptorokat, és levegő után kapkodsz. Ha ezt a reflexet bármilyen módon sikerül elnyomni, akkor egy-két percig is eszméletnél lehet maradni a vérben és a tüdőben levő oxigénből. Merülési rekorderek, gyöngyhalászok ismerik a trükkjét.
Űrhajóstól vagy űrorvostól viszont azt a tanácsot olvastam, hogy az űrben nem szabad visszatartani a lélegzetet, nem szabad úgy nekiugrani a vákuumba lépésnek, mint amikor vízbe merülünk. A tüdőbe szorított levegő mindenképpen ki fog törni a szánkon, és ha megállítani próbáljuk, csak megsérülhetünk miatta, elsősorban a tüdő és a hörgők. A dobhártya is veszélyben van, a belülről kitörni akaró levegő miatt; nem tudom, hogy ennek mekkora a kockázata.
A vákuumot a vérben tartalékolt oxigén révén lehet túlélni egy kis ideig. A nitrogénbuborékok képződése sajnos elkerülhetetlen, az embóliás felhalmozódás és ízületi bántalmakat vagy részleges bénulást is okozhat, végső esetben halálos szívleállást.
A nyálkahártyák és a szem érhártyája a vákuumban súlyosan sérülhetnek, és persze az űrben árnyékba kerülve egy antartktiszinál sokkal hidegebb közegbe zuhanunk, vagyis a fagyás veszélyesebb, mint a vákuum.
Az űrben NEM tudod visszatartani a lélegzeted. Legalábbis az átlag embernek az orrában nincs semmije, ami zárná a légutakat :)
A vérben oldott oxigén meg vicces dolog: ugyanis víz alatt tényleg ott van, ezért aztán sokáig lent tudsz maradni.
Az űrben azonban a vérből az oxigén a tüdőben kapásból kioldódna (a tüdőben lévő alacsony nyomás miatt), így a vérből nem lassan, hanem azonnal eltűnne minden oldott gáz (tehát nem alakulna ki nitrogén-buborék, az is kioldódna a vérből, meg normál nyomáson nem is nagyon oldódik - a keszon betegség a búvárok "betegsége", mivel csak nagy nyomáson oldódik a vérben jelentősebb mennyiségű nitrogén).
Az agy viszont rendkívül oxigén-igényes szerv: tehát ahogy a tüdőből kilépő, teljesen oxigénmentes vér eléri az agyat, azonnal eszméletvesztés, rövid időn belül halál.
Tehát vákuumba kerülve izgalmi állapottól (vér keringési sebességtől) függően lenne olyan 6-12 másodperced az eszméletvesztésig.
Nitrogén buborék pedig azért sem képződne, mert a bőr egy elég erős valami - 1 atmoszféra nyomáskülönbséget simán kibír (bár a felszín közelében lévő hajszálerek elpattanhatnak, és mikrosérülések alakulnának ki). De a belső nyomás nem változna, így nitrogén sem válna ki a szervekben.
az orrban nincs, a torokban viszont van egy gégefedő mevű szerv. nem rémlik?
válaszolva: gyakorlatolag azonnal meghalnánk vákumban. felforrnának nyomás híjám a testnedvek, a test belső nyomása (amit notmális esetben a külső nyomás egyenlìt ki) gyakorlatilag frlrobbannánk, szétvetné magát a test jelentős része.
Nem, nem robbannál fel, nem forrnának el a testnedvek...
A bőr eléggé erős, 1 atmoszféra különbséget kibír - az orrban okoznának gondot a hajszálerek, de a sérüléseket elzárja a vér azonnal.
A testünket nem csak egy vékony hártya védi a külvilágtól.
És amúgy került már ember vákuumba, egy NASA-s baleset során, onnan tudni pontosan, mi történik - sőt, volt olyan, akinek nagyon-nagy magasságban kilyukadt a kesztyűje, kvázi vákuumban - erősen megdagadt a keze, és nem volt egy kellemes élmény, de semmi károsodás nem történt (néhány bevérzésen kívül).
Sőt, ahogy a test visszakerül normál atmoszférába, újraindul a légzés is. A legnagyobb problémát, mint írtam, az jelenti, hogy a tüdőben a vér az összes oldott gázt leadja, így azonnal eszméletvesztés áll be, ha ez a vér eléri az agyat (ügye, "normál" esetben a vérben van oldott oxigén, bár a szintje lassan csökken pl víz alatt, de azért még bőven percekre elegendő - a rendkívül alacsony légnyomás a tüdőben viszont azt okozza, hogy az oldott gázok kiválnak a vérből, így teljesen oxigénmentes vér ér el az agyig.
Jól írja az előző nem robbannál fel és nem forrna fel a véred mert az egy zárt rendszerben található, a nyálad viszont felforrna és a testeden lévő izzadság is, ahogyan az a NASA balesetben is ez történt.
https://www.youtube.com/watch?v=TCTLp_DAwdI
Most találtam ezt a videót egy másik kérdésben és ez elég pontosan bemutatja, hogy mi történne az emberrel a vákuumban, sőt az előző kommentelő által említett baleseteket is részletesen megemlíti. Akinek kilyukadt a kesztyűje úgy hívták, hogy Joseph Kittinger, a NASA vákuum balesetében pedig Jim LeBlanc nevezetű fickó tapasztalta meg a vákuumot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!