Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi a véleményetek a Marsra...

Mi a véleményetek a Marsra utazásról?

Figyelt kérdés

[link]


Erről a cikkről lenne szó.

Röviden: Tíz év múlva négy embert küldene a Marsra egy holland cég, hogy kolóniát alapítsanak a vörös bolygón. Az asztronauták soha többet nem térnének vissza a Földre.

Mindenkinek önszántából kell úgy döntenie, hogy örökre elhagyja a Földet. A felkészülés közben bármikor, sőt még az utolsó pillanatban is meggondolhatják magukat.

A kétévenként gyarapodó kolónia a tervek szerint fokozatosan válik önfenntartóvá. Eleinte csak oxigént és vizet fognak előállítani, de már az első négyes visz magával egy hordozható üvegházat, amiben növényeket termesztenek majd. Idővel pedig sor kerülhet majd egy második telep létrehozására is a vörös bolygón.

Az életre szóló utazás több kérdést felvet. A cég szerint az elkövetkezendő 20 évben csak egyirányú utazással lehet embert juttatni a Marsra, ugyanakkor nem zárják ki azt sem, hogy később megoldható lesz a visszaút.


2015. máj. 28. 13:20
1 2
 1/12 Wadmalac ***** válasza:
100%
Elkéstél, ez a valóság-showként tervezett Mars-misszió már most, a valódi kezdete előtt csődbe ment.
2015. máj. 28. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Most akkor az egész project kilőve? Hallottam hogy 2040 körül lesz az utazás.
2015. máj. 28. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 kori80 ***** válasza:

Mindig is több sebből vérzett a projekt. Például, hogy szerintük 6 milliárd dollárból meg lehetne csinálni az egészet, miközben a NASA 3,3 milliárdot élt fel csak a Curiosity mars járóval és annak sincs visszaút tervezve. Hadd ne ecseteljem, hogy egy emberes Marsra szállás miért lenne egy fokkal bonyolultabb.

Aztán meg ott van az űrbéli sugárzás, ami miatt ha eljutnak a Mars felszínére, ha nem alig egy éven belül mind meghalnának, szó sincs itt a tíz év kivárásáról, amíg a NASA oda ér.

Másrészt meg büszkén állították, hogy a SpaceX majd kilövi őket, meg RedDragon, meg stb... ennek ellenére még most sincs semmi megállapodásuk olyan cégekkel, akik csinálnának is valamit a lehetőségek felmérésén kívül... ingyen. Mert ugye a valóságshow-ból befolyt pénz nagy része nem a projekt előtt, hanem után folyna be, ha egyáltalán befolyna. 1800 milliárd forintnyi adományt pedig Kickstarterről nem dobnak össze, még aranyos bögrékkel sem.

2015. máj. 28. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Még ilyenkor is a lóvén jár az eszük, mikor a lét a tét.
2015. máj. 28. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

A NASA időről időre legalább 20 évvel előbbre tolja a Mars-utazást.

A kozmikus sugárzásra vannak elképzelések pl.: a használati víztartály venné körül a lakóépületeket. Persze itt is vannak buktatók. A földről ilyen mennyiségű víz odaszállítása elképezelhetetlen költséggekkel járna. Tehát ott kell felderíteni a megfelelő leszállóhelyet, ahol sok vízjéghez lehet jutni és egyéb szempontoknak is megfelel. Ehhez még jónéhány marsjárót kell odaküldeni.

Az emberek a védett lakóépületeket igencsak ritkán hagyhatnák el, a külső munkákat jórészt robotok kell végezzék. A robotokat, élelmet, egyéb eszközöket, a lakóépületeket is előre oda kellene küldeni - ezek valami kétrétegű (közte víz) felfújható buborékszerű valamik lennének. Tehát az embereket már valamennyire elfogadható környezet kéne várja, különben valószínű nagyon rövid időszakot élnének túl.

Az első lépcső valószínű egy űrállomás kiépítése lenne (felmerült a Hold is, de jóval megnövelné a költségeket), ahonnan idulnának a Mars felé az űrhajók. Tehát először ide szállítanának mindent, s innen jóval kisebb költséggel lehetne eljuttani az eszközöket a Marsra.

A legoptimálisabb becslések szerint is fentiek több 100 milliárd dollárba kerülnének.

2015. máj. 30. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 kori80 ***** válasza:

Mondjuk úgy, hogy nem a NASA tolja előre, hanem a politika. Nem hiszem, hogy lenne egy mérnök is ott, aki megfelelő pénzelés mellett ellenezné a Marsra-szállást.


A sugárzással pedig inkább az oda- és visszaútnál volna probléma, ugyanis a üzemanyag-takarékos (és olcsóbb, de hosszabb) 6 hónapos út alatt biztosan sugárbetegséget kapnának a mai űreszközök minimális sugárvédelme mellett. Születtek ötletek, hogy a raktározott használati eszközöket és fogyócikkeket mind az űrhajó burkolatába épített tárolóhelyeket kéne tartani, hogy árnyékoljon, de ez korántsem elég.

Minden más, megfelelő védelemhez pedig irtózatos tömegek kellenek.

A felszínen viszont helyben készített homokzsákokkal is lehet védekezni, amiket költséghatékonyan lehetne elkészíteni, de bonyolultabb, ha automatizáltan szeretnénk egy prekurzor hajóval még az érkezés előtt.


Az űrállomásról pedig annyit, hogy azt is meg kell valahogy építeni, a költsége pedig minimum ugyan annyi lenne, ha nem több, maximum a lakómodulok in-situ "bejáratásához" lenne hasznos már Föld körül belakni. Így biztosra mehetnének, hogy jól működnek élesben a létfenntartó rendszerek.

2015. máj. 30. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm, szépen a válaszokat! Ment mindenkinek a (Y)
2015. máj. 30. 17:27
 8/12 anonim ***** válasza:

Nem csak a megfelelő pénzeszközök (politikai döntés) hiányáról van szó. Jelenleg még rengeteg megoldhatatlannak látszó kérdés van. Ebből csak az egyik -talán a legfontosabb- a kozmikus sugárzás útközben, s a Marson.

Ha nem készítenék elő robotok a "minimális" létfeltételeket, az emberek már az első pár hetet is aligha élnék túl. (Hacsak a robotok, mars-járók nem találnak addig egy olyan barlangot, ami megfelelő védelmet nyújtana az érkező embereknek.)

Űrállomás (esetleg Hold-állomás) nélkül szinte lehetetlen lenne egy szuszra eljuttatni egy (akár két-három) rakétát a Földről emberekkel, egyéb eszközökkel, legalább fél évi élelemmel, vízzel, oxigénnel stb. a Marsra. Nincs ilyen rakétánk.

Tehát előbb megépítenék a megfelelő űrállomást, majd "kisebb" rakétákkal felcügölnék oda a megfelelő eszközöket, majd onnan néhány nagyobb űreszköz -viszonylag csekély hajtóanyaggal- juttatná el az eszközöket, majd az embereket a Marsra.

Jelenlegi eszközeinkkel ez a "forgatókönyv" látszik az egyetlen lehetséges opciónak, de ha most elkezdenék, akkor is beletelhetne akár 20 év is, mire ténylegesen emberek jutnak a Marsra. s ott -legalább néhány évig- életben is maradnak.

Én inkább 100-150 évre teszem az első emberek -sikeres- Marsra juttatását. Persze lehet, hogy 100-150 év múlva (sic) újabb néhány 100 évvel megtoldom.

2015. máj. 30. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 kori80 ***** válasza:

Az Előzőnek.

Az utolsó gondolatod elég pesszimista, én azért remélem előbb sikerül :)


Technikai problémák mindig is voltak az űrutazás során. Amiatt is az egyik legdrágább kutatási terület, mert nincs két ugyanolyan misszió. Minden kilövésnél a műhold, űrállomás vagy legyen az akármi az utolsó áramköri elemig, a burkolatnak fémötvözetéig egyedi, amit az előkészítések során kifejlesztenek, ezért is számít az űripar szinte teljesen kutatás-fejlesztésnek, és hát az drága. A problémák megoldása pedig mindig azon múlott, hogy hány tudós dolgozik rajta, mennyi ideig. Ha az aktuálpolitikai helyzet úgy adódik, hogy most épp nem divat az űrkutatás, akkor ahogy a Marsra szállás esetén is, csak sorakoztatják a megvalósítandó feladatokat, csak épp nincs ki megoldja őket.


A Holdra szállásnál márpedig kaptak támogatást politikailag, és ezáltal pénzügyi oldalon szabadkezet is. Nem csoda, hogy 10 év alatt kiötlötték, hogyan kell "holdutazni", pedig még embert is alig küldtek a föld köré, nemhogy emberes űrrepülés során dokkoljanak 400 ezer kilométerre egy idegen égitest mellett két űrhajóval, ami közül az egyik az előbb a hold felszínén dekkolt. Megoldották, és ugyanezt megoldanák a Mars esetében is, csak nincs meg ugyan az elszántság minden oldalról (csak a mérnökökéről, de valakinek pénzelnie is kell őket).


Az űrállomásos módszer pedig tényleg egyszerűen hangzik, de megint csak drága. Az még rendben van, hogy magát a kész űrhajót kevesebb üzemanyaggal lehet eljuttatni a Marsra, de annak a darabjait is fel kell egyszer emelni Föld köré, és sajnos az a neheze. Ahhoz pedig megint külön rakétákat kéne indítani több darabban, több kilövés előkészítés, aztán ott van az űrállomás pályán tartása is.

Amerika egyszer már jól megszívta az ISS-el, nem számított rá, hogy több száz milliárd dolláros költségeket fog ölteni, de megtette, és nem hiszem, hogy bárki belemenne egy újabba, mikor már a mostaninak megszüntetésén törik a fejüket.

2015. máj. 30. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Kori80

Bár ne lenne igazam.:-(

Többnyire egyetértek azzal, amit írsz, de egy ilyen misszió nagyságrenddel többe kerülne, mint az összes Hold-program.

Másrészt: a szükséges felszerelést, embereket nem tudnák 2-3 rakétéval a Földről direkt a Marsra indítani. Egyszerűen nem rendelkezünk ilyen teljesítményű rakétákkal.

Csak úgy felmerült bennem: mi van, ha egyszerűen az ISS-t indítanák el a Mars felé, s erről néhány leszálló egység juttatná el az eszközöket, majd az embereket a Marsra.

S ha valami nem jön be, irány haza... Onnan már csak leszednénk őket valahogy...

2015. máj. 30. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!