Egy nap 24 óra. De valójában 23 óra valahány perc. Mégis hogyan működik ez?
A nap nem 24 óránként delel, gondold csak el, mikor napközelben vagyunk, akkor gyorsabban haladunk, és ezért több idő kell, hogy a Nap felé forduljunk. Ezenkívül a Föld tengelyének dőlése is befolyásolja a dolgot, lásd az „időegyenlet”:
Ez alapján, akár 18 perccel is eltérhet a nap delelési időpontja.
Viszont a napok hossza átlagosan elég jó közelítéssel (7-8 tizedesjegyre pontosan) 24 óra, ezt legfeljebb néhány évente kell korrigálni egy-egy másodperccel.
Viszont a nap hossza nem egészen a Föld tengelyforgási idejével van definiálva, hanem ugye azzal, hogy átlagosan mekkora időközönként fordulunk a Nap felé. Ezt pedig a keringés is befolyásolja. (Lásd egyrészt fent, másrészt a korábbi linkeimen a 19:15-ös hozzászólásban.) A Föld a tengelye körül, inerciarendszerből nézve 23 óra 56 perc 4 másodperc alatt fordul meg. Ezt is elég pontosan, 7-8 tizedesjegyre tudjuk. Érdemes észre venni, hogy ez körülbelül a rendes napnál 1/365-öd résszel kevesebb, mert a keringés naponta ennyit segít a Nap felé fordulni.
A szökőéveket idekeverni meg megint teljesen más tészta. Azok azért kellenek, mert az év hossza nem egész számú többszöröse a nap hosszának, és semmi köze ahhoz, hogy a nap folyamán mikor delel a Nap. Ez azzal van összefüggésben hogy az év folyamán mikor van nyár. Ugyanis ha nem lenne, akkor évente egy negyed napot csúsznának az évszakok, és 800 év elteltével decemberben lenne nyár és júniusban tél.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!