Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan tudnak a bölcsészek...

Hogyan tudnak a bölcsészek ilyen sokat olvasni rövid idő alatt?

Figyelt kérdés
Igaz-e, hogy aki sokat olvas az már nem mondja ki magában a szavakat hanem ugynevezett blokkokban olvas?(ezt hallottam valahol).
2015. máj. 23. 15:11
 1/10 anonim ***** válasza:

Nem vagyok bölcsész, de rengeteget olvasok pici korom óta, és tényleg nagyon gyorsan.

Nem tudom, hogy érted azt, hogy "kimondani magában a szavakat"; az biztos, hogy pont azért gyorsabb nagyságrendekkel a néma olvasás, mint a hangos, mert nem mondjuk ki őket. Na, ezt most jól megfogalmaztam... :D

2015. máj. 23. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Ugy értem,hogy van egy belső hang, ami akkor jelenik meg, amikor például gondolkodsz de nem hangosan hanem csendbe és kimondod a szavakat. És ugyanigy van az olvasásnál is, hogy kiejted a szavakat gondolatban. Erre gondoltam nem tudom mennyire érthető.
2015. máj. 23. 15:49
 3/10 anonim ***** válasza:

Blokkokról nem hallottam még.

Van az a módszer, hogy úgy olvasod, hogy nem ejted ki fejben sem a szavakat, mert az nagyon lelassítja. Gyakorolni kell sokat, mert elsőre nem fog menni. De nagyon fel lehet gyorsítani vele, csak száguldasz át a sorokon a szemeddel egy idő után.

2015. máj. 23. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Van blokkokban olvasás - a gyorsolvasás általában ezen alapszik.

Megvannak a hátrányai is.

2015. máj. 23. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
A blokkokban olvasás hogyan történik?
2015. máj. 23. 20:41
 6/10 anonim ***** válasza:

Ha egyre gyorsabban olvasol, eljutsz odáig.

Azonban, ha neked a szavakat még ki kell mondanod a fejedben, akkor még van mit gyakorolnod.

2015. máj. 23. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Vree ***** válasza:

Isten ments, hogy belső hanggal olvass. Kimondani a szavakat sokkal tovább tart, mint felfogni. Ha te felolvasod magadnak fejben, akkor bizony nagyon-nagyon hadarnod kellene. Nem, teljesen rossz nyomon jársz.


Igazából pont ez a lényeges különbség azok között, akik jártasak az olvasásban és akik nem. Ha minden betűt, szót először egyenként ki kéne ejtenem és értelmeznem (hasonlóan, mint amikor az ember először egy idegen nyelvet tanul), akkor elhiheted, hogy nem sokat olvasnék. Én amikor ránézek egy szövegtömbre, rögtön szóegyüttesként érzékelem.


De ehhez szerintem nem kell bölcsésznek lenni, a legtöbb ember eléri ezt a szintet sima iskolába járással és a vele járó sok olvasással (de sokunk már azelőtt is, én már első osztály előtt is tudtam folyékonyan olvasni).


Hogy hogyan értelmezd azt, hogy szóegyüttest/szótömböt látsz. Mondjuk ránézel egy szobára, mikor keresed, hogy hol hagytada hajtűdet. Nem úgy fogsz halandi, hogy na ez a barna folt itt egy székláb meg egy ülőke meg egy támla, akor ez biztos a karosszék, az a kék paca mögötte a padló, stb., hanem rögtön átlátod az egsz szobát és meg tudsz különböztetni mindent mindentől. Az olvasás ugyanez.

Megkockáztatnám például, hogy én nem is feltétlenül sorrendben olvasok. pl. vegyük a kérdésedet, én sztem vhogy így látnám fejben:


HOGY TUDNAK A BÖLCSÉSZEK -- SOKAT OLVASNI --

Igaz-, hogy aki - olvas -- az --blokkokban olvas--


és AZTÁN egészítem ki a részleteket (pl. hogy rákárdeztél, hogy kimondjuk-e a szavakat).

Az agy rögtön felismeri a lényeget, és szortírozza.


Te amúgy hova jársz/jártál suliba és hány éves vagy? :)

2015. máj. 24. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Elsőéves egyetemista vagyok, reál szakos.
2015. máj. 25. 11:51
 9/10 anonim ***** válasza:
Most nagyon nevetek. Én kifejezetten sokat olvasok. A második diplomámat csinálom, de ez eddig nem esett le, hogy így is lehet olvasni, pedig kipróbáltam és tényleg működik.
2016. máj. 15. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"Nem, teljesen rossz nyomon jársz."


Hagyd már ilyen erős kijelentésekkel. Én magyar szakot végeztem, nyelvész szeretnék lenni, publikáltam verseket meg novellákat, és én is belső hanggal olvasok, még hangsúlyozom is, sőt, a bonyolultabb szavak kiejtése gondolatban is megakaszt.

2018. jún. 2. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!