A németek miért voltak ilyen erősek katonailag?
A Wehrmachtnak sok gyengesége volt, többek között nem volt megfelelően gépesítve, előfordult, hogy a legfelsőbb vezetés értelmetlen dogmákhoz ragaszkodott (pl. egyes repülőgéptípusok erőltetése vagy nem megfelelő használata), valamint hogy diktatúra létére gyakran nem volt tökéletes az összhang a különféle haderőnemek között.
Eddig voltak a gyengeségek, most pedig jöjjenek az erősségek.
A Wehrmacht sokak szerint a világtörténelem leghatékonyabb haderejének tekinthető. Olyan lehetőségekből, amelyek a rendelkezésükre álltak, kihozták a lehető legtöbbet és még többet is lehetett volna, ha Hitler dilettáns módon nem avatkozik bele egyre jobban a hadműveletekbe az idő múlásával.
Az első világégés után a német hadsereg létszámát 100 000 főben korlátozták, hoy ne jelentsen veszélyt senkire. Nem volt más lehetőség, mint a legjobbakat, az elitet fegyverben tartani és várni a kínálkozó alkalomra. Ez volt a mag, amiből az óriási gépezet végül kicsírázott. A nemzetiszocialista hatalomátvétel után elindult a Hitlerjugend mozgalom, ami már alapjaiban a katonai életre nevelte a fiatalokat. A kemény, fegyelmezett élet,a rendszeretet és egészséges életmód olyan fiatalokat nevelt fel, akik valóságos kincsesbányának bizonyultak a hadsereg számára. A több száz éves hagyományokkal bíró, kiváló tisztikar minden egyes katonából olyan harcost nevelt, akik csúcsteljesítményt nyújtottak a harcmezőn. A német hadsereg ennek köszönhetően egy olyan gépezetté vált, amelynek minden egyes csaarja a létező legnagyobb hatékonysággal működött. A háború után amerikai katonai szakértők megvizsgálták a németek teljesítményét és megállapították, hogy sokkal nagyobb hatékonysággal harcoltak, mint a szövetséges katonák, a szovjetekről már nem is beszélve.
A tábornoki kar szintén kiváló volt, tagjai között valóságos zsenik foglaltak helyet. Ezzel az alapanyaggal csodákra voltak képesek, pl. a Sarlóvágás hadművelet, vagyis Franciaország legyőzése hat hét alatt vagy az ütközet harkovnál, ahol többszörös túlerőt győztek le és akkora hatása volt, hogy az oroszok különbéke ajánlatot tettek. (Amit balga módon a németek nem fogadtak el.)
Egyébként nemcsak támadni, hanem védekezni is nagyon jól tudtak, erről is rengeteg írás született. Dióhéjban ennyi, ha érdekel, olvass utána!
#11:
Engem érdekelne az az orosz különbéke.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!