A második világhábárúban honnan tudták hogy a németek honnan fognak támadni?
"A németek megtévesztésére egy teljes hadműveletet hajtottak végre - Fortitude -, hogy azt a látszatot keltsék: a partraszállás Pas-de-Calais-nál lesz. Dover környékén furnérlemezből készült felszereléseket, és felfújható gumi „tankokat” halmoztak fel. Folytatódott a Calais mögötti vasúthálózat bombázása. Egy képzeletbeli fantom sereg (1. Amerikai Hadseregcsoport) „gyülekezett" Kentben. A parancsnoksággal a ténylegesen létező George Patton tábornokot bízták meg. A dezinformációt William Stephenson, és csapata végezte, miközben megfejtették a németek kódjait, és „legendát” dolgoztak ki az értesülések valódi forrásának eltitkolására."
Olvasd el a normandiai partraszállás előzményeit, jól meg volt az szervezve. Még majdnem életnagyságú babákat is ledobtak ejtőernyővel a képzelt támadás helyén, jóval a valódi dátum előtt!
A kérdés viszont nem egészen világos; nem a németek támadtak, hanem a szövetségesek, a német hadsereg tehát csak védekezett. Főparancsnokuk, Rommel, a rossz időjárásra való hivatkozással hazament a feleségéhez (tudjuk azt is, hogy egy szép pár francia cipőt vitt neki ajándékba...), úgyhogy eleinte nagy fejetlenség vokt a németek soraiban. Arról is szól a fáma, hogy Berlinben nem hittek egy valódi partraszállás hírében. Hitler szárnysegédje nem is merte fölébreszteni ezzel az "álhírrel" a "Vezért"!
Szia
Ajanlom a Leghosszabb nap cimu filmet megnezesre. Nem tudtak a nemetek, honnan jon pontosan a tamadas, normandiat a partraszallas elott alig bombaztak a szovetsegesek, ez is az elterelest szolgalta. Ezert is volt annyira fontos-vagy lett volna fontos- a haditengereszet zarotuzenek hatasossaga a D-nap hajnalan. Mint tudjuk nem a legtokeletesebb lett, Omaha Beach-en szinte mintha nem is tortent volna semmi, hatastalan maradt a zarotuz. Az Atlanti fal eleg hosszu volt, ezert is lett sikeres a D-nap, es sikerult hidfoallast kialakitani a tamadott partszakaszokon. Bar mindenki csak Omaha-rol beszel, nem ez volt az egyetlen partszakasz ahol taamdtak a szovetsegesek. Volt ahol szinte alig utkoztek ellenallasba.
Az elozoleg megszervezett kamuhadjaratra valo intezkedesei a szovetsegeseknek, pedig ugy megzavartak a nemet katonai felsovezetoket, hogy Rommel csak a partraszallas utan harom hettel meri atdobni a normandiai szinterre a tartalekban levo panceloshadosztalyt.
Honnan tudtak, hogy onnan fognak tamadni a szovetsegesek? Sehonnan, hala a lelemenyes felrevezeto intezkedeseknek, amik teljesen zavarban tartottak a nemeteket meg hetekig a D-nap utan is. Ez az oka a viszonylag keves emberaldozatnak is. Mert teny, az elso nap sikerult megvetni a labukat a szovetsegeseknek Normandiaban.
Elozoleg volt valahol egy kiserlet egy tengeri kikoto elfoglalasara, de az teljes kudarccal vegzodott. Churchill akkor latta be, hogy egy a parton teljesen felkeszult ellenfel ellen lehetetlen megnyitni a nyugati frontot, szukseg van tehat az ellenseg teljes felrevezetesere, barmi aron, kulonben verfurdo lesz a vege az egesznek.
Udv.
A partraszálláskor nyilván a partot és a tengert ellenőrző erődökből volt a támadás várható.
Az előzőek kommentjeihez hozzátenném, hogy volt már gyakorlatuk a partraszállásban, amikor az el-alameini csata idején partra szálltak Afrikában az amerikaiak, Rommel háta mögött.
A „Fáklya” hadművelet (angolul Operation Torch) 1942. november 8-án vette kezdetét. Eisenhower tábornok parancsnoksága alatt a szövetségesek 650 hajója és 65 000 katonája vett benne részt. Céljuk Marokkó, Algéria és Tunisz elfoglalása és ezáltal az Afrikakorps két tűz közé szorítása volt. Ekkor is történtek dezinformálások, allítólag egy teljes konvojt is feláldoztak, hogy a tengeralattjárókat elcsalják a partraszálló hajóktól.
A sziciliai partraszállás is előbb volt, teljes sikerrel.
Normandiában teljes volt a szövetséges légifölény, későn telepítettek oda nagy számú repülőt a németek, amelyek a visszavonulás zűrzavarában elvesztek, szinte semmi eredményt nem értek el.
A partraszállás meghozta az eredményt, a keleti frontról kellett csapatokat átvezényelni, amely így meggyengült és ez könnyítette az oroszok dolgát.
Felderítés mindig is volt, de azért előfordult, hogy a németek okoztak meglepetést...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!