Ha a mensa online iq tesztje szerint elértem a maximumot vagyis a 125 pontot, de az tovább nem mér, akkor, hogyan tudhatnám meg az igazi értéket online?
A dán tesztet lezavartam fél perc alatt. 84 jött ki :D
Egyébként, kérdező, nem az iq hányadosomat, hanem az IQ-mat (IQ = intelligence quotient, azaz intelligenciahányados). Ez alapján, ill. a vesszőhibáid miatt én a 125-öt se adnám meg neked. :)
> A dán tesztet lezavartam fél perc alatt. 84 jött ki :D
Ez így korrekt is. ;-) Ha kíváncsi vagy az IQ-dra, akkor több időt szánsz rá. Ha nem, akkor logikátlan elfecsérelni rá fél percet is. Persze a 84-es értékhez már legalább pár választ adni kellett, annyi logikát feltételez ez az eredmény, hogy akár – vak tyúk is talál szemet alapon – bejelölj válaszokat, hátha valamelyik találni fog.
Persze gondolom ennél magasabb a tényleges IQ-d ez csak afféle fricska volt.
> Egyébként, kérdező, nem az iq hányadosomat, hanem az IQ-mat (IQ = intelligence quotient, azaz intelligenciahányados).
Ez lexikális tudás. Egy 90-es IQ-val is tudhatod – ha valaki megtanította –, hogy az IQ rövidítés magában foglalja a hányados mivoltát, de 150-es IQ-val is átsiklathatsz az IQ valódi jelentése felett, és használhatod rosszul a fogalmat, mondjuk egy rossz berögződés miatt. A helyreigazítás jogod, de a belőle levont következtetésed nem az.
> Ez alapján, ill. a vesszőhibáid miatt én a 125-öt se adnám meg neked.
Bár a kritika itt is alapvetően jogos, de ez sem logikai intelligencia kérdése. Egy átlagos IQ-val rendelkező személy is lehet jó a helyesírásában, ehhez csak kvázi be kell magolni a szabályokat, de egy 150-es IQ-val rendelkező ember is lehet akár analfabéta, diszlexiás, vagy éppen olyan ember, aki nem tartja fontosnak a helyesírást, vagy nem érdekli a téma. Mert az iskolában ugyan nagyon szépen megtanítják a helyesírást, de valahogy a lényeg szokott lemaradni – amúgy a legtöbb tantárgy tanításában is megvan ez –, hogy miért jó, ha valaki helyesen ír, mire való, miért fontos. Sőt gyanítom, hogy a nyelvtantanárok egy része sem tudná egy vitában megvédeni a helyesírás fontosságát. Itt meg kell valljam, hogy Mensa tag voltam. (Azért csak voltam, mert ma már nem fizetem a tagdíjat, így bár lehetnék tag, nem vagyok az.) Mindenesetre én is úgy voltam vele, hogy tizenévesen elég pocsék volt a helyesírásom. Nem a legrosszabb, de úgy általában hármas voltam nyelvtanból. Számomra a nyelvtani szabályok nem voltak elég logikusak, és nem éreztem annyira fontosnak a helyesírás ügyét, hogy időt, energiát pazaroljak rá. Vagy inkább úgy fogalmazok, hogy nyűg volt, valami rám erőszakolt teendő volt, ami nem belső indíttatásból, saját érdeklődésből, elhatározásból fakadt. Ahogy minden gyerek, én is csak megúszni akartam a nyelvtant, mint tantárgyat. Csak később értettem meg, hogy miért fontos a helyesírás, és később szántam rá időt, hogy valamennyire fejlődjek benne, hogy figyeljek rá. Mára talán megtanultam ha nem is a legjobban, de legalább elfogadható módon írni. (Ha valaki úgy látja, hogy nem, akkor elnézését kérem, igyekszem észrevenni és javítani a hibáimat.)
Valljuk be, az IQ tesztek általában a logikai intelligenciát mérik. Ez egy tulajdonság, ami nem feltétlenül korrelál más tulajdonságokkal. Egy magas IQ-t elért ember is lehet akár műveletlen, bunkó, arrogáns, lusta, pontatlan. Ezektől még lehet magas az IQ-ja, azaz a logikai problémamegoldó képessége. Persze vannak tulajdonságok, amelyekre kihat az IQ, valamennyire járhat együtt például a műveltség és az IQ, hiszen egy intelligens ember kíváncsi szokott lenni. De nem feltétlenül van így egy adott dologgal szemben, így hiba lenne mondjuk egy helyesírási hiányosságból az intelligenciára következtetéseket levonni.
Nos, a dán oldal nekem a start után csak egy szürke képernyőt adott ki. Ez már az eredményem? :D
Na jó, telepítem a flash plugint, hátha javul a helyzet. :D
Ne használd a dán tesztet!
Az IQ az adott korcsoportra és országra van vonatkoztatva!
Azaz a dán IQ-teszt megmutatja, hogy a dánokhoz képest mennyi az intelligenciád!
Használd ezt a tesztet, ez is magyar Mensa, de 125-nél tovább mér:
Hát ez spec 131 lett.
Egyre erősebb a gyanúm, hogy az éles Mensa teszten nem voltam a topon. :D
> Az IQ az adott korcsoportra és országra van vonatkoztatva!
Nem. Az ország lényegtelen, az IQ-nak elvileg a világ átlagához kell mérnie. Ha ehhez kalibrálták a tesztet, akkor nincs gond. Másrészt az országok átlagos IQ-ja nem annyira tér el egymástól, maximum pár pont különbség van, de még ezek a mérések is bizonytalanok.
A korosztály az jogos, elvileg egy jó IQ teszt figyelembe veszi, és korrigál vele, tehát nem azt mondja meg, hogy a világ összes emberéhez képest hol vagy a mentális képességi rangsorban, hanem azt, hogy a saját korosztályodhoz képest hol vagy. Elvileg van az az életkor, ahol pusztán az, hogy fel tudtad írni a nevedet a papírra, az kimagasló, ritka mentális képességnek számít. :-) De azért a mentális képességek eléggé stabilak maradnak az öregkorig. Főleg magas IQ esetén, a magas mentális képesség idővel kevésbé csökken. Szóval aki 18 évesen 150-et ér el a korosztállyal nem korrigált teszten, az 30 évesen azért egy 140-es értéket hozni tudsz, annyival nem romlik a logikai intelligenciád a korral. Oké, hogy ez a korosztályodhoz képest 150-nek felelne meg inkább, az jogos felvetés.
Szóval ha nem vagy aggastyán, akkor közelítőleg helyes eredményt fog adni a dán teszt, egy nagyságrendileg helyes becslésnek nagyjából megfelel.
> Használd ezt a tesztet, ez is magyar Mensa, de 125-nél tovább mér:
Ez az életkor szempontjából valóban korrektebb. Viszont nem csak a logikai intelligenciát méri, mert van benne nyelvi, matematikai – lexikális – tudást mérő aspektus is. Attól, hogy nem ismerem a „pittymallik” szót, valamiért nem hallottam ezt a szót, attól ez még semmilyen összefüggésben nincs a logikai intelligenciámra. Viszont mivel nem ismerem, nem tudom az adott feladatot megoldani. Pont ezért van az, hogy a Mensa a Raven féle tesztet használja, ahol egy 3x3-as mátrix jobb alsó elemét kell megtalálni, ahol a feladatban nincsenek színek, ismert írásjegyek, számjegyek, a kapcsolat nem nyelvtani, matematikai, hanem pusztán geometriai, tehát maximum látni kell hozzá, más ismeretet nem igényel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!