A Nap egyszer lehet kettős csillag?
"a bolygókat meg már akkor eldobálná mindkettő mikor közel kerülnek egymáshoz."
Miért? Nem egymás gravitációját ennék meg, tehát a bolygókra ugyan úgy hatna gravitáció.
#2 Válaszadó! Az égi mechanikában van egy dolog amit parittya-hatásnak neveznek. Egy kis keresgéléssel a neten találhatsz elég jó szimulációs programokat a témában. Van amelyikkel csak stabil bolygó keringést, van amelyikkel egy rendszer kialakulása is modellezhető. Az utóbbiaknál megfigyelhető, hogyan "hajigálja ki " egy nagyobb tömeg a közelébe kerülő kisebbeket.
Sok sikert!
2#
A közeli bolygók szerintem szerencsésebbek lennének, de igazából az a kérdés e szempontból hogy a 2 nap között táv mekkora lenne. Ebből a szempontból ugye a távoli bolygóknak necces.
Viszont ha csak egy vörös törpe lenne lehet h jobb lenne mert pont az alfa centaurinánál is van egy de az egyik napjánál viszont úgy tudom h van bolygó
De a legnagyobb kérdés az lenne bolygó szempontból mikor "becsatlakozna" egy másik csillag akkor milyen zavarokat okozna
Hallottál a Nemezis-hipotézisről? :)
Ez azt mondja, hogy a Napnak létezik egy testvércsillaga, egy vörös vagy barna törpe. Ez a Nap körül kering, ésde úgy kb. 26 millió évente áthalad az Oort-felhőn, és a gravitációja üstökösöket szabadít el onnan, és küld többek között a naprendszer felé is.
Ez lenne felelős a földtörténet valamennyi jelentősebb kihalási eseményéért, például a dinoszauruszok kihalásáért is; innen a név.
(Nemezis: az elkerülhetetlen bosszúállés és végzet és a mennyei büntetés istennője a görög mitológiában.)
Valamivel "barátságosabb" lenne a Tyche nevű hipotetikus gázóriás.
Amit mondasz, annak elvileg nem lenne akadálya, persze sok-sok milliárd évre levetítve. Például nem tudom, tudtad-e, hogy a Tejút (és benne a Naprendszer) és az Androméda galaxis ütközése eldöntött tény. A pontos időpontot is tudjuk: 4 milliárd év múlva. (Esetleg némi vigaszt nyújthat, hogy a felfúvódó Nap még pont időben, 3,75 milliárd év múlva el fogja pusztítani a földi élet lehetőségét is.)
AZ ilyen csillagközi ütközések aránylag gyakoriak. Például ez a cikk:
beszámol egy kutatásról, aminek a során of 50 000 közeli csillag pályáját vizsgálták meg; ez alapján 90% esélye van, hogy a következő félmillió éven belül legalább egy másik csillag közelebbről találkozni fog a Naprendszerrel: 14 közülük 3,26 fényév (t1 parszek), és 4 mindössze 1,6 fényév (fél parszek) távolságban fog elhaladni.
"Miért? Nem egymás gravitációját ennék meg, tehát a bolygókra ugyan úgy hatna gravitáció."
Az a helyzet, hogy a bolygók a Naprendszer közös tömegközéppontja körül keringenek. Mivel a Naprendszer tömegének több mint 99%-a a Napban van, ezért mondhatjuk, hogy a Nap körül keringenek. De ha egy Nappal összemérhető tömegű test kimozdítja ezt a tömegközéppontot, akkor a bolygópályák is megváltoznak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!