Vajon korunk tudósain nem mosolyognak 100 év múlva?
" Nem is volt túl rég amikor a világ vezető tudósai egybehangzóan állították, a levegőnél nehezebb tárgy márpedig nem repülhet. "
Tudosok ilyet tudtommal nem allitottak soha.
"Lám mindig megcáfolja az idő a tudósokat."
Nem cafolja meg mindig oket.
> minden korban a tudósok
+
> amikor bizton állították, hogy a földgolyót négy elefánt tartja
Már bocsánat, de mi köze ennek a tudósokhoz? Ez egy szimpla hit, elképzelés. Az égvilágon semmi nem támasztotta alá akkor sem ezt az – mondjuk úgy – ötletet.
> Nem is volt túl rég amikor a világ vezető tudósai egybehangzóan állították, a levegőnél nehezebb tárgy márpedig nem repülhet.
Ez közkeletű baromság – már elnézést –, mindenki látott már madarat, látott levegőbe emelkedő falevelet. Az biztos, hogy a levegőnél nagyobb sűrűségű test aktív munkavégzés nélkül, tehát passzív módon nem repülhet, és ez így is van.
> Lám mindig megcáfolja az idő a tudósokat. A maiakat is?
Nem, a régieket sem. A tapasztalatokból, kísérletezésekből kialakított világképek ugyanúgy megállják a helyüket, csak mára ismerjük a korlátait ezeknek. Newton egyenleteit mind a mai napig használni tudjuk és használjuk is, attól függetlenül, hogy a relativitáselmélet felülírta ezeket. De ettől még kis sebességek, kis tömegek esetén a relativitáselmélet megfelelő elhanyagolásaival ugyanúgy a newtoni törvényeket kapjuk vissza.
A mai értelemben vett tudomány egyetlen eredménye sem vált nevetségessé, azok mind a mai napig részben a megismerés szükséges lépcsőfokai voltak, részben mind a mai napig használhatóak arra, amire korukban is.
Vegyük hozzá azt is, hogy az akkori tudóstársadalomnak azt kellett igaznak vélnie, amit a keresztény vezetők engedtek, más különben megsütötték őket. Általános eset Ticho de Brahe esete, akit megsütöttek, és Galieo Galiei is majdnem erre a sorsa jutott, de ő visszavonta "tanait". Manapság ez a korlátozás már nem él (Európában), mindenki azt talál fel, vagy fedez fel, amit akar vagy tud.
Ettől függetlenül, elképzelhető, hogy bizonyos tudományos elméleteket (és itt a hangsúly az elméleten van) megdöntenek, viszont ezek motiválják a tudósokat, a legnagyobb igazkeresőket.
Úristen, mekkora barom -_-
Általában a tudománytörténetben leborolunk és tisztelgünk a korai tudósok előtt, akik valamilyen jelenséget, szabályszerűséget először felismertek.
Egyrészt A. ezek a felfedezések nem tűnnek, puff, el;
Arkimédész (csak azért említem, mert őt olvastam legutoljára) kutatási módszere a pí érték meghatározására (írjunk egy körbe egyre több szögű szabályos alakzatokat, és határozzuk meg sorban az oldalaik számának összegét), vagy a felismerése, hogy a henger térfogata másfélszerese a gömbének (amit még a sírjára is felvéstek), ma is ugyanolyan igazak.
Másrészt: a 'hibás válaszok' ugyanúgy a kutatás részei, mert - meglepetés - nem tudjuk előre, hogy melyik modellt igazolják majd a tények. A természet sajna, nem az alapján dönt, hogy nekünk mi tetszik vagy mi egyszerűbb. Einstein mondta a saját kutatási módszeréről, hogy: "100 esetből 99szer tévedek. Századjára igazam van." (ez tanulság arra nézve is, hogy a valósághoz nincs királyi út, csak kitartóbb munka.)
Harmadszor, a pontosabb elméletek / új nemzedékek nem "cáfolják" az előzőeket, hanem pontosítják/kibővítik őket.
Amikor az Einstein-féle relativitás felváltotta a Newton-féle világképet, akkor nem "bebizonyította, hogy tévedett": a newtoni fizika adott korlátok között (nem gyorsuló referenciarendszerek) ugyanúgy működik (ha nem tűnt volna fel, hogy az iskolában még mindig ezt tanítják).
De én úgy látom, a kérd. szxrt se tud, soha tudománytörténeti könyv nem volt a kezében - ez látszik abból, hogy csak ilyen béna példát tud hozni.
A teknős hátán álló négy elefánt nem tudományos eredetű, te nagyon ökör, hanem az iszlám vallásból származik! (egyébként a neve Kurma.)
De - meglepetés - még ott se volt elterjedt elképzelés; az ötlet, hogy a hinduk ezt hiszik, a nyugati kultúrában vert gyökeret és terjedt el a 17-18. századtól. Nem csak hogy mítosz: egy mítosz nyugati mítosza. :p
Lám, a kis mitugrász MÉG A SAJÁT ÉRVEINEK A HÉTTERÉT SE ISMERI, de már birokra kelne/hetvenkedne a nála okosabbal. :D
Te magad adod a kezembe az eszközöket, amivel egy pöccintéssel be tudom mutatni, hogy nevetségessé teszed magad.
Egyeseken tényleg csak röhögni lehet. :D
"Nem is volt túl rég amikor a világ vezető tudósai egybehangzóan állították, a levegőnél nehezebb tárgy márpedig nem repülhet"
2xSü jól mondja: Lord Kelvin nevéhez köthető a dolog, de nem pontosan ezt mondta, inkább a repülő szerkezetek praktikusságával kapcsolatosan fejezte ki ellenérzését:
> amúgy hadd kérdezzem meg: mik ezek a fenti mínuszok?
Biztos dislike gombnak nézte valaki. :-)
5-öske!
Tycho de Brahe halála hólyagrák, esetleg higanymérgezés lehetett, de az biztos, hogy nem sütötték meg!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!