10-15 ezer évvel ezelőtt milyenek voltak az emberek?
Ez a neolitikus forradalom korszaka. Ezt megelőzően az emberek (bár már úgy ie. 200ezer óta a maitól alig különböző genetikai formában léteznek) a vadászó-gyűjtögető életmódra voltak szorítva, és folyamatosan néhány milliós népességre van szorítva, a folyamatos lehűlésekkel, "jégkorszakokkal" tarkított pleisztocén kor ezt teszi csak lehetővé.
De úgy 12 ezer évvel ezelőtt a Föld klímája egy melegedő periódusba ér. A Würm-glaciális, a hozzánk legközelebbi jégkorszak lasan véget ér, a jégtakaró nagy része visszahúzódik a sarkok közelébe, a növényzet és az állatok mindenütt szaporodni kezdenek. Az emberiségre a bőség ígérete köszönt.
A kutya kivételével (aki már több tízezer éve velünk van) ekkor kezdődik meg az állatok igazi háziasítása: birka, disznó, kecske, tehén.
(Nem mindegyiké - a csikrére, lóra még 4-5 ezer évet kell várni.)
Ennél is jelentősebb, hogy a növények domesztikációja is megkezdődik, nyolc fontos növénnyel:
de ez a nemesítés csak majd lassú évezredek alatt hoz majd eredményt.
Mi jellemző a kor technológiájára? A fazekasság ekkor kezd elterjedni, és a neolitikus kor fő jellemzője lesz.
Városiasodás még ie. 3000 körülig nem fog megtörténni, de a sártégla már ismert. Bár a réz megmunkálásának módja ismert, alapvetően a csiszolt kőeszközök dominálnak most és még több ezer évig.
Köszönöm a választ.
Még egy ehhez kapcsolódó kérdést szeretnék feltenni, hogy a jégtakaró visszahúzódásával a vízszint is jócskán megemelkedett? Ha igen, akkor ez magyarázná az óceánok/tengerek mélyén lévő városok, vagy egyéb építmények létét? Vagyis akkor még a jégkorszakban, vagy előtte kellett az embernek ezeket megépítenie, ami nem túl összeegyeztethető a gyűjtögető életmóddal. Viszont ha az óceánok vízszint megemelkedése után épültek az építmények, akkor a víz alatt kellett volna megépíteniük, aminek mi értelme lett volna, meg ezen felül hogy valósították volna meg?
Ööö. Most konkrétan melyik romról beszélsz? Én nem tudok Pavlopetrinél régebbi helyről, és az 5000 éves.
A Föld felszíni hőmérséklete valóban befolyásolja a tengerszint magasságát. Ezért is aggódnak a jégtakaró megolvadása miatt és hogy hogyan lesz az hatással majd a tengerparti városokra többek között. New York például majdnem biztos, hogy előbb-utóbb víz alá kerül majd emiatt. És persze van talajerózió is, de az elsüllyedt városok fő oka a kontinensvándorlás.
Vannak ugye ezek a mi tektonikai lemezeink
és ezek nagyon lassan, de mozognak valamilyen irányba. Ahol törésvonalak vannak, ott a talaj feltorlódik vagy lesüllyed.
A vulkáni tevékenység és földrengés is főleg ezekhez köthető.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!