Mágnesnek vonzania kell azt az anyagok amiben a mágneses mező változása örvény áramot kelt vagy csak az a lényeg hogy elektromosan vezető legyen?
"ha egy anyagra nem hat a mágneses mező attól még kelthet benne elektromos áramot?"
Persze, a trafó szekunder réz vezetékeiben is így keletkezik áram.
"Mágnesnek vonzania kell azt az anyagok amiben a mágneses mező változása örvény áramot kelt"
Egyes számú értelmezés, vagyis ha úgy akarom érteni a kérdésed, hogy a keltett örvényáramtól a mágnest vonzani fogja-e az anyag:
Nem. A Lorentz-erő lényege, hogy olyan jellegű lesz az indukált áram, ami az indukáló mozgó mágnesre fékezőleg hat.
Ha az indukciót közelítő mágnes kelti, akkor "taszító", ha távolodó, akkor "vonzó" erő fog keletkezni. Ha meg oldalra mozgó mágnes, akkor az olyan irányú mozgást fékezi.
Kettes értelmezés, ha úgy értem a kérdésed, hogy örvényáramok csak mágnesezhető anyagokban keletkeznek-e:
Nem.
Örvényáramok a VÁLTOZÓ (mozgó vagy változó erősségű) mágneses tér hatására MINDEN elektromosan vezető anyagban keletkeznek. Ettől működik a mikrohullámú sütő.
"Tehát ha egy anyagra nem hat a mágneses mező attól még kelthet benne elektromos áramot?"
A kérdés már megfogalmazásilag is rossz, ha bármit kelt benne, akkor HAT RÁ.
Az más kérdés, hogy vonzza vagy nem. Az feljebb megválaszolva.
Na igen, nem szabad keverni a két esetet, amikor (1) a vezető egyben ferromágnes, és azt (2) amikor a benne folyó áram mágneses tere lép kölcsönhatásba külső mágneses térrel.
Wadmalac, nem keveredik a válaszodban a Lorentz-erő a Lenz-törvénnyel? :)
"nem keveredik a válaszodban a Lorentz-erő a Lenz-törvénnyel? :)"
Remélem, nem, én egyértelműen a Lorentz-erőről beszéltem. A törvény homogén mágneses térben lévő vezetőről illetve mozgó töltésről szól. Itt meg változó mágneses tér indukciójáról van szó, ez a másik vége a történetnek, bár az erő létezése/oka a törvényből következik.
"ferromágneses anyagban ki alakulhat örvény áram ami eltaszítja a mágnest?"
Igen, miközben közelítesz a mágnessel. Viszont ez azért általánosságban jóval gyengébb lesz, mint a ferromágneses anyag és a mágnes közti vonzerő. Mármint amíg van a ferromágneses anyagnak ellenállása.
A szupravezetéses taszítás az extrém eset, ahol már a taszítás győz, ott a rendkívül magas áramerősségű örvényáramok mágneses tere már kiszorítja a mágnes erővonalait. (őszintén szólva nem tudom, szupravezető állapotú /hőmérsékletű/ ferromágneses anyag esetén az anyag ferromágneses tulajdonsága megmarad-e egyáltalán).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!