Hogyan működik az emberi agy valóságérzékelése?
Mi "romlik" el az agyban, amikor valakit megpörgetnek egy hintán, és utána járni próbál
, de nem tud egy ideig, mert nem érzékeli ugyanúgy a világot, mint előtte. Valami történik az agyával. Micsoda?
Vagy amikor alkoholt iszik valaki, akkor sem úgy viselkedik, mint előtte. Mi az, ami változik az agyban olyankor?
Amikor úgymond normál állapotban van az agy, tehát se megpörgetve nem volt, de leitatva, akkor mitől normális a valóságérzékelés? Nem lehet, hogy amikor úgy tűnik, hogy normális a valóságérzékelés, akkor is valami hatása alatt van az agy, csak az nem feltűnő, mert nem múlik el, hanem folyton ott van?
Ha megpörgetnek, akkor a fülben lévő egyensúlyért felelős érzékelők fognak valótlan adatokat küldeni az agynak.
Ha alkoholt iszik az ember, akkor egyszerűen az ingerület-átvitel csökken, így kevesebb funkciót tud ellátni az agy.
Az egyensúly megtartása egy önmagába záródó hatáslánc. A fülből adatok futnak az agyba a helyzetünkről, az agy feldolgozza és utasítást ad az izmoknak, és megint előlről.
A pörgés és az alkohol ivása ennek a láncnak más-más részeit befolyásolja. (Ld. fentebb)
"Azt hittem valami komolyabb dologra vagy kíváncsi"
Ez úgy hangzik, mintha elkezdtek volna olvasni a kérdésemet, és hirtelen kinyílt volna előtted a világ széles tárháza és egy csomó izgalmas kérdés merült fel benned, amelyeket érdemes lenne megvitatni, de aztán továbbolvastad a kérdést, és rájöttél ez megint a szokásos valóságérzékelős kérdés.
A wiki és a gyik nem zárja ki egymást, szerintem egyébként a gyik interaktívabb abból a szempontból, hogy nem csak én dönthetem el, hogy hova kattintva léphetek tovább az adott kérdésről, hanem még a válaszolók akár mondhatnak nekem olyan összefüggést, ami új és esetleg felkeltheti a figyelmemet, például kíváncsivá tettél, hogy mik azok az elmulasztott kérdések, amelyeket nem tettem fel, ellenben te kérdésem elejét olvasva remélted, hogy felteszek.
#1
Én úgy olvastam, az alkohol okozta szédülés sem elsősorban az agyra gyakorolt hatása miatt van (bár nyilván ez is szerepet játszhat benne), hanem ez is elsősorban az egyensúly érzékelő szerv (elsősorban a félkörös ívjáratok) működését befolyásolja.
Ugyanis az oda kerülő alkohol csökkenti az ívjáratokban levő folyadék viszkozitását, ami megváltoztatja a helyzetérzékelést. Mivel az innen kapott adatok nem egyeznek a szemből jövőkkel, szédülés lép fel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!